Askerlik Tecil

Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik tecil işlemleri tabi ki askerlik şubelerinde yapılmaktadır. Kişinin yoklama süresi içerisinde yapacağı başvuru askerlik şubesi tarafından değerlendirilir ve tecil işlemine uygun olup olmadığı karara bağlanır. Her hangi bir sebepten dolayı tecil işlemi kapsamında olduğunu düşünen kişiler ,  bununla ilgili bütün resmi belgeyi askerlik şubesiyle paylaşmalıdırlar. Askerlik şubesine başvuru sırasında bu belgelerin sunulmasıyla birlikte askerlik şubesi gerekli yönlendirmeleri yapacak veya gerekli kararı alacaktır.

Eğer sağlık sebebinden dolayı ertelemesini gerektirecek bir durum varsa askerlik şubesi bu konuda kendisine kanunen tanınmış olan inisiyatifi kullanabilir ya da kişiyi askeri hastaneye tetkik için yollayabilir ve askeri hastaneden bununla ilgili karar gelebilir. Kişinin kendi imkânlarıyla sivil ya da devlet hastanelerinden aldığı raporların bu konuda bağlayıcılığı yoktur.

Öğrenim durumlarından dolayı tecil işlemine başvurmak isteyen kişilerin öğrenim durumlarını gösterir bütün belgeleri askerlik şubesine sunmaları gerekmektedir. Yapılacak başvuru sırasında askerlik şubesine sunulacak belgelerin mutlaka okuldan onaylı suretlerinin olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bununla birlikte öğrencilerin veya başka alanda öğrenim gören kişilerin öğrenim durumlarından dolayı yapacakları tecil işlemleri ile ilgili olarak mutlaka yoklama işlemlerinin yapılması gereken yoklama süresi içerisinde başvuru yapması gereklidir. Bu süre içerisinde yapılmayan başvuruların geçersiz olma riski yüksektir. Bunun dışında tecil işlemi için süresinde yapılmayan başvurulardan doğan durumlarda kişiler yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşebilir.

 

Askerlik Tecil Nedenleri

Askerliğin tecili konusu 1111 sayılı  kanunun 35. maddesinde erteleme başlığı altında incelenmiş ve ayrıntılı olarak hükme bağlanmıştır. Özellikle Yüksek Öğretim konusundaki tecil işlemleri 35. maddenin c bendinde tanımlanmıştır.

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.

En yaygın tecil sebebi eğitimdir. Eğitimdeki tecil sebepleri  içerisinde en önemli sebep yüksek öğretime devam ve daha sonraki aşamalarına devam olarak karşımıza çıkmakta. Yüksek öğretime devam ederken kişiler için en üst yaş sınırı 29 olarak öngörülmüştür. 29 yaş sınırını aşmamak kaydıyla kişilerin yüksek öğretime devam ettiği sürece tecilleri yapılabilmektedir.

 

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliği tecil ettirebilir?

Öğrenciler askerliğini üniversite öğrencisi olmak şartıyla 29 yaşına kadar tecil ettirebilir. 29 yaşını doldurupta hala üniversite öğrencisi olarak kaydı süren kişilerin gerekirse kayıtları dondurulur ve askerlik hizmetine alınması söz konusu olur. Zira kanundaki  öngörülmüş en üst yaş 29 ‘ dur. Üniversiteyi bitirip bütün ilişiğini kestikten sonra  kişinin 2 yıl daha tecil hakkı yasada tanımlanmıştır. Bunun dışında lise ve dengi okul mezunlarının 3 yıl tecil hakkı mevcuttur. Staj, yüksek Lisans, mastır, doktora gibi programlardan mezun olanların ise 1 yıl tecil hakkı vardır. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olarak tanımlanmıştır. 35 yaşında hala aynı eğitime devam eden kişiler varsa bu kişiler 35 yaşını doldurduklarında askerlik tecil hakkını kaybedip askere gitmek zorundadırlar.

Yurtdışında öğrenim gören kişilerin askerlik işlemleriyle ilgili olarak tecil haklarının bulunabilmesi için en önemli  ve temel husus kanunda o kişinin yurtdışında eğitim gördüğü kurumun denkliğinin alınmış olmasıdır. Denkliği alınması durumunda bu yabancı kurumlarda eğitim gören kişilerin tecil hakları mevcuttur.

Bunun dışında 2. üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitime başlayan kişilerin bu eğitimden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır. Çift ana dal veya yan dal gibi programlarda eğitim gören kişilerin çift ana dal ve yan dal programlarından dolayı uzayan eğitim sürelerinin değerlendirilmesiyle ilgili mutlaka askerlik şubelerine bilgi vermeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin eğitim durumlarıyla ilgili yoklama işlemleri sırasında ve süresi içerisinde askerlik şubelerine tam ve eksiksiz bilgi ve belge ile başvurmaları gerekmektedir.

 

Askerlik Tecil Bozma İşlemi

Askerlik tecilinin bozdurulması işlemi askerlik şubelerinde yapılır. Kişi her hangi bir sebepten dolayı süresi içerisinde tecilini bozdurabilir. Bununla ilgili olarak karar verme yetkisi tabi ki askerlik şubelerine aittir. Kişi tecilini bozdurduktan sonraki en yakın celp yani sevk döneminde sevk işlemlerini yapar ve birliğine katılmak üzere sevk olur. Bununla ilgili olarak kişinin yapacağı şey tecilinin bozulmasına neden olacak sebepleri ortaya koyacak belgelerdir. Öğrenim süresinin bitmesi , öğrenim kurumuyla ilişiğin kesilmesi , sağlık sebebinin ortadan kalkması  veya mecburi sebebinin ortadan kalkması gibi birçok nedenden dolayı verilmiş olan tecil kararlarının bozulması için yine bu kararın bozulmasını gerektirecek halin resmi belgeyle ortaya konulması gerekmektedir.

Kişinin yaptığı tecil bozma başvurusunu askerlik şubelerinin kabul edip etmeyeceği konusunda kriterlere göre serbesttir. Bunun tecil bozma işleminin yapılması her zaman zorunlu değildir. Kişinin  tecil bozma işlemi yapıldıktan sonra kişi derhal birliğine alınmaz. Kişinin celp döneminin gelmesi ve sevk işleminin yapılması beklenir.

“Askerlik Tecil” için 86 Yorum

 1. mehmet diyor ki:

  2014 31 aralık’ta tecilim bitiyor annem babam ayrı bir yıl daha nasıl tecil ettirebilirim,
  tecil ederler mi

 2. sinan bulut diyor ki:

  adana askeri hastahanesi 2015 nisana kadar tecil kararı verdi ben o tarihi beklemeden tecili bozup askere gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

 3. Tarık diyor ki:

  iyi Bayramlar
  Bana daha askerlik kağıdı gelmedi lise mezunuyum fakat 1 sene çalışmak aileme
  yardım etmek istiyorum askerliği bu sebepten dolayı tecil edebilir miyim ?
  teşekkürler

 4. Tarık diyor ki:

  Kusura bakmayın tekrardan soruyorum 1 sene oldu mezun olalı birşey fark eder mi ?

 5. sercan koşar diyor ki:

  95 dogumluyum 2015de askerim lise mezunuyum tecil hakkim var mi ne kadar suresi. Bide tecil ettirme zamanim gecmismidir acaba? Askerlii 21 yas oldu diyenler var bu konuda bilginiz bulunuyor mu ? Simdiden tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Lise mezunu olduğunuz zaman 2 yıllık tecil hakkınız vardır. Herhangi bir askerlik Şubesine giderek tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 6. Tarık diyor ki:

  teşekkürler

 7. orhan çal diyor ki:

  merhaba.
  önlisans mezunuyum
  lisansa tamamlamak istiyorum.
  ekimde başvurular var..
  bu süreye kadar askeriye de hala tecillimi oluyorum ?

  • admin diyor ki:

   Tecil elde etmek için askerlik şubesi ile görüşmeniz gerekir. En kısa zamanda size yakın bir askerlik şubesine gitmenizi öneririz.

 8. burak diyor ki:

  Merhabalar
  Ben 2014 üniversite mezunuyum.86 doğumluyum üniversitenin askerliğimi bu yılın
  hangi ayına kadar tecil ettirdiğini e-devletten sorgulama
  dışında bilme imkanım var mı?Belli bir tarih yani 31 Aralık gibi..
  Diplomayla 29 yaş sonuna kadar tecil ettirme şansım var mı?

  • admin diyor ki:

   Tecil sürenizi herhangi bir askerlik şubesini arayarak veya askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Üniversiteden mezun olduğunuzda askerlik şubesine başvurup 2 yıl askerlik tecil yaptırabilirsiniz. Biran önce tecil için askerlik şubesine gitmenizi öneririz. İyi günler.

 9. levent var diyor ki:

  kasım 2014 te tecilim bitiyor.
  1 yıl önce melanoma in stu tanısı aldım, 3 ayda bir tam teşekküllü bir hastanede takibim ya da bir değişiklik olduğunda takip zamanını beklemeden kontrole gitmem gerekiyor.
  bu durum askerlik tecili kapsamında mıdır?

  • admin diyor ki:

   Hastalığınızın ciddiyetine göre ya belli bir süre ( 7 ay kadar ) tedavi izni alirsiniz yada çürüğe alınırsınız. Bunun için askeri bir hastanede muayene olmanız istenir.

 10. ugur dagli diyor ki:

  Merhaba yaşım 25 ve evliyim birde çocuğum var.askerliğimi bu yaşıma kadar liseye kayıt olarak erteldim ama zamnim doldu borsaya tecil edemiyorm.askere gidersem aileme kim bakicak tecil ettirmem şart benden başka evi askere gidersem hayatın evimde kira iyice çıkmaza girerim.bu yüzden bana yardmci olun bunun bir yolu vardır mutlaka

 11. rıdvan diyor ki:

  Merhaba. Ben haziranda mezun oldum. Askerlik tecili en sın ne zaman. Yoklamam çıktıysa yinede tecil edebilir miyim. Eğitim Fakültesi4 yıllık mezun oldum

 12. hasan bora diyor ki:

  merhaba ben 2 yıl olan tecil hakkımı bozdurup başvuru yaptım.askeri hastaneye sevk edildim ve 1 yıl erteleme kararı çıktı. şimdi bu yıl 1 dolmak üzere.ancak ben askere gitmek istemiyorum işe girdiğim için. nasıl ertelettirebilirim yada tecil ettirebilirim.. acil yardıma ihtiyacım vardır.

 13. hakan yilmaz diyor ki:

  Merhaba,
  1984 dogumuyum 2009 da universiteyi bitirdim, 2011 de yusek lisansa basladim. Askerligim,Nisan 2014 e kadar tecil edildi.Su anda yuksek lisansim devam ediyor tez asamasindayim ve askerli probleminden dolayi tezimi yapmiyorum. Sonuc olarak yasim 30 2014 nisanda tecilim doldu ama yuksek lisans devam ediyor, askerligimi ne zamana kadar uzatabilirim?

 14. levent aksoy diyor ki:

  merhaba 06.07.1986 dogumuluyum tecılım 31 aralık bıtıyo unıversıteden de mezun oldum yalnız memurıyeti kazandım. Daha ne kadar tecıl ettırme hakkım var

 15. cevat demirtaş diyor ki:

  askerliği 1 hafta once tecil ettirdim. tecilimi iptal ettirmek istiyorum. askerlik subesine gitsem tecilimi iptal ettirebilir miyim?

 16. yasin ilhan diyor ki:

  Ben iki yillik örgün eğitim süre zarvi içerisinde askerlimi tecil ettirdim ayrica aoftn de 2 yillik bolum okuyorum 2016 ya kadar tecil ettirdim örgün öğretimden mezun olunca diplomami askerlik subesine goturmedim 2 yillik aof ogrencisiyim suan aktif askerlik subesi bna yoklama kacagi olduğumu oldumu soledi ve 123 lira para cezasi odedim neden bole oldu anliyamadim

 17. yasin ilhan diyor ki:

  Bu para cezasi neden oldu bn tecil ettirdim halde niye yoklama kacagi durumndaym tekrar aof burosuna gittm ama o para olayini algilayamadm aciklarsaniz sevinirim itiraz sansim var mi

 18. yasin ilhan diyor ki:

  Yani okul bitti an tecilim düşüyor mu neden kaçak sayildimi algilayamadim da o yüzden sordum

 19. Burak diyor ki:

  İyi günler.
  Ben haziran ayında 4 yıllık bir bölümden mezun oldum. Akabinde askerliğimi tecil ettirmek üzere askerlik şubesine gittim. Bütün işlemlerimi hallettikten sonra sağlık muayenesinde fazla kilolu olduğum tespit edildi. Bu yüzden kilomun normal değerlere indirebilmem için 1 yıl erteleme verildi. Ben 2 yıl tecil hakkım vardı ancak 1 yıl tecil ettirebildim. 1 yıl sonra tekrar gelip 1 yıl daha tecil ettirebileceğimi söylediler. Bir başka arkadaşımsa 2 yıllık tecil hakkımın devam ettiğini söyledi. Böyle bir şey gerçekten var mı? Seneye 2 yıl daha tecil ettirebilir miyim?
  Sorumu cevaplandırabilirseniz memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkınız var. Dediğiniz şekilde sağlık sorunu üzerine +2 yıl tecil ettiremezsiniz. Eğer askerlik yapmak istemiyorsanız ve 3 yıl kilo limitlerinin üzerinde olursa kilonuz askerlikten muaf olursunuz. İyi günler…

 20. murat diyor ki:

  mrb arkadaşlar bn 90 dogumluyum 2013 te önlısanstan mezun oldum,şu an 2017 ye kadar askerlıle ılışkım yok,acıkogretıme kayıt yaptırıcaktım vazgectım 2014 agustosta askere gımek ıstıyorum kayıt yaptırmazsam tecıl bozulur direk hazır asker mı olurum cvb larınızı beklıyorum arkadaslar teşekkurler…

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesi ile görüşerek tecilinizi iptal ettirebilir ve askere gidebilirsiniz. İyi günler.

 21. Can Yaman diyor ki:

  ben 2010 yılında mezun oldum.90 doğumluyum okuduğum okul 2014 şubat ayına kadar tecil etmiş bende bu durumu geçen sene farkedip düzelttim. fakat sonra şubede bana 2010 yılından itibaren kaçak görüneceğimi ve tecil hakkımı kullanamayacağımı ve ayrıca yüklü bi miktar ceza ödüyeceğimi söylediler. durumu düzeltmek için bi yol bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.

 22. muharrem diyor ki:

  Merhabalar, açıktan lise okuyorum , durumdan ötürü 2 yıl tecil ettirdim , fakat 1 yılda kendi hakkımj kullanmak istiyorum, ailemin maddi durumlarından dolayı. Mümkün mü sayın yöneticim, bilgi alabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Tecil ettirmek istiyorsanız bakaya duruma düşmeden önce açık üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Askerlik şubesi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 23. Mehmet Türkayık diyor ki:

  Merhabalar 4 yıllık üniversite mezunuyum, 2015 Kasım ayına kadar tecilliydim fakat 2014 Ağustos ayında Kasım celp dönemi için tecilimi bozdurdum, fakat bazı nedenlerden dolayı tekrar tecil ettirmek istiyorum, ettirebilir miyim?

 24. Mehmet Karabiyik diyor ki:

  04.07.2014 tarihinde doktora diplomami aldim. ve direk olarak kasım 2014 celp dönemine işlendim. (Sınıflandırma tarihi 27.10.2014). Ben yardımcı doçent lik başvuruları icin bir sene daha tecil ettirmek istiyorum boyle bir hakkım var mi acaba ?

 25. doğukan çınar diyor ki:

  merhabaler lise diplomamla tecil ettirmiştim aralığın sonunda bitecek tecilim
  sınavsız geçiş ile üniverstede kazanamadım yeniden hazırlanmak istiyorum seneye
  üniverste için
  bu senede ek tercihden kayıt olmak istemiyorum puanım düşmesin diye,
  nasıl tecil ettirebilirim seneye üniversteye gitmek için ?
  birde geçen sene ygs ye girmedim diye açık öğretim fakulteleri için tercih yapamıyorum
  bu yüzden açık öğretime kayıt olamadığımdan dolayı öyle tecil etme şansım bulunmuyor
  yardımcı olursanız sevinirim

 26. mehmet aligöncel diyor ki:

  bakaya düştükten sonra aöf kayıt yaptırabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bakaya durumdayken bunu alabilmeniz mümkün değildir. Ancak askere gidecekmiş gibi askeriyeye başvuru yapıp o celp dönemine kadar süre için bakaya durumunuzu kaldırabilirsiniz. Bu süreci üniversitenin kayıt dönemine denk getirebilirseniz askeriyeden aldığınız belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir ve öğrenci olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

 27. Çakır Gezgin diyor ki:

  Slmlar 94 doğumluyum kasımda askere gidicem 20 gün önce bi oğlum oldu acaba bu sebeble askerliği tecil ettirebilirmiyim ve ne kadar ettirebilirim

 28. hasan korkmazer diyor ki:

  Merhaba;
  Ben 2 yıllık mezunum üstüne 2 yıllık aof’de çeko bölümünü okuyorum ben 3.sınıfı okudum belli nedenlerden dolayı kaydımı dondurmak istiyorum.Fakat kayıdı dondurduğumda askerlik tecilim bozulurmu.benim şuan 2016 şubat ayına kadartecilim var.kayıdı dondurduğumda ne gibi yol izlemem gerek.
  Teşekküler.

  • admin diyor ki:

   Harç ödeyip kayıt işlemlerinizi yaptırmanız lazım. Okulunuz askeriyeye bilgi göndererek tecilinizi iptal ettirebilir. Siz kayıt işlemlerinizi yaptıktan sonra derslerden kalsanız dahi o şekilde olduğu taktirde teciliniz bozulmaz.

 29. serhat keskin diyor ki:

  Merhaba,
  90 dogumluyum. Hala kaydi devam eden bir ogrenciyken tecilimi bozdurup kasimda gidecek sekilde islem yaptirdim. hem pkuyup hem askerlik yapmak istiyorum dedim. simdi tekrar ailevi meseleler nedeniyle tecil ettirmek istiyorum. Sizce sansim nedir? Bu konuda yardimci olabilir misiniz? Simdiden tesekkurler.

 30. emre diyor ki:

  mrb ben lıseyı acıktan bıtırdım bu sure zarfnda 3 yıl tecıl ettırdım sımdı lıse mezunu oldum tekrar tecıl hakkım varmı acaba

  • admin diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra 2 yıl daha tecil etme şansınız vardır. Sonrasında üniversiteye kayıt yaptırarak tecilinizi uzatabilirsiniz.

 31. Hüseyin özkılavuz diyor ki:

  merhabalar..Ben 1 ocak 2015 e kadar tecilliydim 2 yıllık üniversite öğrencisiyim fakat dönem uzattım ve ağustosda tecilimi bozdurdum uzattığım dönem için harç parasını yatırıp ders kaydımı yaptırdım ve tekrar askerliği tecil ettirmek istiyorum bu mümkünmüdür sayın admin ?

  • admin diyor ki:

   Üniversiteniz öğrenci işlerinden tehir belgesini askerlik şubesine göndermesini isteyerek veya o belgeyi alıp kendiniz bağlı olduğunuz askerlik şubesine teslim ederseniz teciliniz yapılabilir.

 32. fatih diyor ki:

  merhaba 30 yaşındayım ve kaçak durumundayım. üniversiteyi bitiremedim bedelli askerlik için kaçıyorum. ama yakalanmaktan korkuyorum. yasal olarak en azından bedelli çıkana kadar erteleyebilmek için yapılabilecek birşey yok mu? staj vs yapmak gibi?

 33. eren şanlı diyor ki:

  ıyı gunler ben 4 yıllık kamu yonetımı ve 2 yıllık adalet mezunuyum.. askerlıgımın tecılı 2015hazıranda bıtıyor. ben tecıl suresını uzatmam ıcın ne yapmam lazım? okudugum adalet bolumunu 4 yıllık bır fakulteye tamamlarsam tecıl ettırme sansım varmı? yada baska bır bölum okusam?? tecıl ettırmem ıcın nasıl bır yol ızlemelıyım bu konuda bılgısı olan varmı??

 34. mustafa şahin diyor ki:

  iyi bayramlar ben 33 yaşındayım 2014 ağustos ayında doktoradan mezun oldum 2017 ye kadar tecilim vardı ama mezun olunca tecilim kalktı ve kasım 2014′te asker celp emri geldi iş ve aile problemlerimden dolayı tecil ettirmem gerekiyor 1 yıl tecil hakkımız hala mevcut mu tecil ettirmek için ne yapmam gerekiyor?

 35. mehmet diyor ki:

  Askerlik tecili icin yurtdisinda calisiyor olarak gozukursem tecil ettirme sansim varmidir detayli olarak anlatirmisiniz

 36. ercan rek diyor ki:

  Merhabalar,
  01.08.1985 doğumlu Yüksek Lisans Öğrencisiyim sevk tehirim 19 şubat 2017 yılına kadar tehir edilmiştir.Bu tehirimi iptal edip askere gitme kararı alır kasım15′e kadar müracaat edersem şubat 15 celp dönemi içerisinde sevkim olacaktır.Bu süreç içerisinde de ocak ayında yüksek lisansımı tamamlamış olacağım.Olasi bir aksilik durumunda eğer yüksek lisansımı ocak ayında tamamlayamazsam tekrardan Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği Madde 6 ‘nın alt bendi (2)’ye göre ve Madde 12 ‘nin alt bendi(1) -c ye göre
  **Tekrardan sevk tehirimi yapabilmem mümkünmüdür.?
  **Eğer mümkünse azami süre ilk sevk tehirim gibi 19 şubat 2017 mi yoksa azami sürem ne olacaktır.?
  Şimdiden Çok Teşekkür ederim,

 37. Gökhan diyor ki:

  ya birşey sorucam şimdi bakaya durumundayım yani yoklama kaçağı işte herneyse şimdi ben açık öğretim tercih ettim ek yerleştirmeden yerleştim. yukarda bir yazı okudum. ” Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bakaya durumdayken bunu alabilmeniz mümkün değildir. Ancak askere gidecekmiş gibi askeriyeye başvuru yapıp o celp dönemine kadar süre için bakaya durumunuzu kaldırabilirsiniz. Bu süreci üniversitenin kayıt dönemine denk getirebilirseniz askeriyeden aldığınız belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir ve öğrenci olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.” şimdi ben askerlik şubesine gidip kayıttan bahsetmeden askere gidecem mi diyecem adamlara ? ve diyelimki celp dönemine kendimi bıraktım kayıt dönemi zaten önümüzdeki hafta içi bitiyor hadi kayıtta yaptrdım diyelim kayıt yaptırdıktan sonra askere gönderirlermi beni ? çünkü bildiğim kadar sevkli durum belgesi veriyorlar askere gitmen için… acil yardım istiyorum şimdi ben üniversite kaydını nasıl yapıcam acil yardım istiyorum…

  • admin diyor ki:

   Siz üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra üniversiteden askeriye tehir belgesi göndermesini isteyerek askerlik tecilinizi yapabilirsiniz.

 38. Ramazan atak diyor ki:

  Slm ben 94 doğumluyum lise mezunuyum askerliğimi hiç tecil ettirmdm tecil ettirmek istiyorum liseyi bitireli 3 sene oldu şuan 21 yaşındayim şimdiden teşekkür ederim admin

 39. Murat Usluer diyor ki:

  Ben 11.04.1995 doğumluyum.
  1.Askerligim ne zaman gelecek?
  2.Ne zaman,ne şekilde tecil ettirilir?
  Simdiden teşekkürler.

 40. Deniz diyor ki:

  31 ocak 1986 dogumluyum ve su an 3. Sinif ogrencisiyim . Seneye durumum ne olacak ?

 41. ceyhun diyor ki:

  Merhaba. Yakın zamanda sütlüce askerlik şubesine gittim ve muayene oldum. Aralıkta asker olabileceğimi söylediler. Ayrıca yeni evli olduğum için tecil etmek isteyip istemediğimi sordular. 2 yıl tecil hakkım varmış. Doğrumudur acaba. Yeni evli olduğum için tecil etme hekkım varmı?

 42. melih özçelik diyor ki:

  merhaba ben 1982 doğumluyum.üniversiteyi haziran 2014 te bitirdim mezun oldum yani.(lisans mezunuyum) benim 2 yıl tecil hakkım varmı?tecil yaptırabilirmiyim.cevap verirseniz çok sevinirim.

 43. Mbostancı diyor ki:

  Merhaba 2014 haziran ayında 4 yıllık lisans mezun oldum, fakat ellime askerlik subesinden kagıt geldi yoklama kaçagı olarak.. Tecil ettirebilir miyim? Ne belgeler gerekli tecil işlemleri için?

 44. bilal aydin diyor ki:

  Benim tecilim temmuz 2014 bitti kasim ayimda memurluga atamam olacak su an icin ne yapmaliyim tesekkurler

 45. bilal ay diyor ki:

  Iyi gunler.kasim ayinda ki merkezi atamada atanma ihtimalim yuksek ancak temmuz 2014 tecilim bitti atandiktan sonra askerlik durum belgesi isteyeceklerdir bunu nasil alabilirim yada alabilirmiyim.

 46. Volkan şahin diyor ki:

  Merhaba ben Ağustos Döneminde askerliğe çağrılmışım ve benim hataya acemiliğim çıkmış fakat benim haberim olmadı askerlik kağıdım eski oturduğumuz yere gitmiş ben Açıköğretim kaydımı yaptım yeni öğrendim askerliğimi tecil ettirebilir miyim lütfen yardımcı olun çok önemli

 47. melih özçelik diyor ki:

  merhaba ben 1982 doğumluyum.haziran 2014 te lisans mezunu oldum.askerliği 2 yıl tecil hakkım varmı?eğer cevap verirseniz sevinirim.

 48. onur oz diyor ki:

  slm 2014haziranda. uni den mezun oldum ne zamana kadar tecilliyim ya da tecilim uni bittikten sonra ne zamana kadar basvurabiliyoruz

 49. Merve diyor ki:

  Abim 90doğumlu,açıköğretm lisesinden haziranda mezun oldu
  Tecile başvurabilir miyiz? Geç mi kaldık yoksa?

 50. Okan İnan diyor ki:

  İyi geceler
  Benim tecilim 30.11.2014 bitiyor yüksek lisans için 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım 1 yıl daha tecil ettirebilirmiyim ?

 51. bünyamin diyor ki:

  Ben uzaktan eğitim yüksek lisans öğrencisiyim…yaşım 29 (1986 doğumluyum)
  Yüksek lisans tecilim 2016 ocakta doluyor…Yüksek lisansı bırakıp doktora programına başlamak istiyorum…
  1. Sorum : Uzaktan eğitim yüksek lisansa kayıt yaptırmassam tecilim bozulur mu?
  2. Sorum : Doktoraya hak kazanırsam…Yaşım 29 u doldurmuş olacak,30 dan gün almış olacağım…Doktoraya kayıtta yaptırmabilme hakkım var mı ve askerliğim tekrar tecil olur mu?

 52. Talha diyor ki:

  2012 yılında lisans mezunu olduktan sonra askerligimi 2 yil tecil ettirdim ve tecilin Aralik 2014′te bitiyor. Askerlik subesinden 1 Ekim 2014 tarihli bir yazi gelmis ve yazida bakaya kaldigim ve Aralik 2014 gelmeden basvuru yapmadigim soyleniyor. Ancak Ocak 2012 den bu yana yurtdisinda egitim aldigimdan Kasim ayinin sonuna Türkiye’ye gelip Subat celbine karilmak icin son gun olan Kasim 30′a kadar kayit yaptirmayi dusunuyordum. Gelen yazi hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

 53. TALHA diyor ki:

  Merhaba, tecilim Aralik 2014′te bitiyor ve yurtdisinda dil egitimi almaktayim. Kasim ayinda Turkiye’ye gelip Subat celbine kayit yaptirmayi dusunuyordum ancak Askerlik Subesinden Kasim celbine kayit yaptirmadigim icin bakaya kaldigima dair bir yazo ggelms. Bu ddurumda ulkeye geldigimde ne yapmaliyim?

 54. şefik karabulut diyor ki:

  01.03.1986 doğumluyum. şimdi üniversite 4. sınıftayım. kaç ay sonra 29 yaşına giriyorum.askere alacaklar mı? yoksa mezun olduktan sonra mı? gidecem. bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalae

 55. Burak korkmaz diyor ki:

  merhaba; ben gecen yaz yanı 2013 de liseden mezun oldum ve üzerinden 1 seneden daha fazla gectı hala askerlık subesıne gıtmedm herhangı bı tecıl ıslemı ıcın kacak sayılırmıyım ögrenmek ıstıyorm tesekkurlerJa

 56. Recep Başaran diyor ki:

  Merhaba
  Benim sorum şu
  Ben daha önce askerlik subesine gittiğimde 15 Kasım ‘ a kadar başvuru yaparsam şubatta asker olacağımı söylediler
  Fakat KPSS sınavına girdim ve iyi bir puan aldım KPSS tercihleri ise kasım ayında yapılıcak yani benim yerleşme imkanım var ama kesin net birşey söyleyemem
  ben askerliğe başvuru yapsam ve kasımda KPSS tercihlerimi yapsam biryere yerleşsem tekrardan tecil hakkım oluyor mu

 57. harun çiftçi diyor ki:

  Selamlar. Yüksek lisansta 3.senem doldu.7. yarıyıla girdim. Askerlik durum belgemde ocak 2014 e kadar askerlik açısından bir zorunluluğu yoktur yazıyor. Yüksek lisansı uzattığım için tecilin bozulma durumu varmıdır. İyi günler…

 58. mesut diyor ki:

  merhaba. aöf 4.sınıftayım. 7.yılım ve 29 yaşındayım. askerlik için durumum ne dir acaba. işimin yoğunluğu gereği okulu da daha bitiremedim. 30 yaşında askere çağıracaklar mı. gidersem uzun dönem mi yaparım kaç ay askerlik yaparım. acil cevap verir misiniz…

 59. Mevlüt caner acer diyor ki:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde öğrenciyim 1984 doğumluyum eğere türkiye’ye gidersem sorun olur mu gidiş gelişimde?zor durumdayım rahatsızım Türkiye’ye gidip muayene olmam gerekiyor lütfen en kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim

 60. Eren BOZKURT diyor ki:

  merhaba. ben bu senenin haziran ayında lisans mezunu oldum. 2 yıllık tecil işlemimi hangi tarihe kadar yapmam gerekiyor.

 61. Diren diyor ki:

  2014 Lisans mezunuyum. Askerliğimin tecili için son gün 31 aralık 2014 mü acaba?

 62. barış keskin diyor ki:

  mrb
  yeni evlendim 40000 tl kredi borcum var. 31 aralık 2014 te tecil bitiyor. yaşim 29 .tecil ettirebilirmiyim ailevi nedenlerden ötürü .aileme bakacak kimsem yok

 63. Mert Çalışkan diyor ki:

  merhabalar bu sene yani 28 temmuz 2014 te mezun oldum tecil işlemini hangi süreye kadar yapmam gerekiyor bir tarih belirli mi acaba?

 64. çağlar uk diyor ki:

  tecilim 2016 bıtıyordu ama ben bozdurdum ve suan sağlık problemlerımden dolayı tecıl yapabılırmıyım not :sulıst aldım

 65. 95 doğumluyumm hazıranda muaniye oldum acıktan okuyorum lise tescıl edeblirmiyim. ?

Askerlik Tecil Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz