Askerlik Tecil

Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik tecil işlemleri tabi ki askerlik şubelerinde yapılmaktadır. Kişinin yoklama süresi içerisinde yapacağı başvuru askerlik şubesi tarafından değerlendirilir ve tecil işlemine uygun olup olmadığı karara bağlanır. Her hangi bir sebepten dolayı tecil işlemi kapsamında olduğunu düşünen kişiler ,  bununla ilgili bütün resmi belgeyi askerlik şubesiyle paylaşmalıdırlar. Askerlik şubesine başvuru sırasında bu belgelerin sunulmasıyla birlikte askerlik şubesi gerekli yönlendirmeleri yapacak veya gerekli kararı alacaktır.

Eğer sağlık sebebinden dolayı ertelemesini gerektirecek bir durum varsa askerlik şubesi bu konuda kendisine kanunen tanınmış olan inisiyatifi kullanabilir ya da kişiyi askeri hastaneye tetkik için yollayabilir ve askeri hastaneden bununla ilgili karar gelebilir. Kişinin kendi imkânlarıyla sivil ya da devlet hastanelerinden aldığı raporların bu konuda bağlayıcılığı yoktur.

Öğrenim durumlarından dolayı tecil işlemine başvurmak isteyen kişilerin öğrenim durumlarını gösterir bütün belgeleri askerlik şubesine sunmaları gerekmektedir. Yapılacak başvuru sırasında askerlik şubesine sunulacak belgelerin mutlaka okuldan onaylı suretlerinin olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bununla birlikte öğrencilerin veya başka alanda öğrenim gören kişilerin öğrenim durumlarından dolayı yapacakları tecil işlemleri ile ilgili olarak mutlaka yoklama işlemlerinin yapılması gereken yoklama süresi içerisinde başvuru yapması gereklidir. Bu süre içerisinde yapılmayan başvuruların geçersiz olma riski yüksektir. Bunun dışında tecil işlemi için süresinde yapılmayan başvurulardan doğan durumlarda kişiler yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşebilir.

Askerlik Tecil Nedenleri

Askerliğin tecili konusu 1111 sayılı  kanunun 35. maddesinde erteleme başlığı altında incelenmiş ve ayrıntılı olarak hükme bağlanmıştır. Özellikle Yüksek Öğretim konusundaki tecil işlemleri 35. maddenin c bendinde tanımlanmıştır.

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.

En yaygın tecil sebebi eğitimdir. Eğitimdeki tecil sebepleri  içerisinde en önemli sebep yüksek öğretime devam ve daha sonraki aşamalarına devam olarak karşımıza çıkmakta. Yüksek öğretime devam ederken kişiler için en üst yaş sınırı 29 olarak öngörülmüştür. 29 yaş sınırını aşmamak kaydıyla kişilerin yüksek öğretime devam ettiği sürece tecilleri yapılabilmektedir.

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliği tecil ettirebilir?

Öğrenciler askerliğini üniversite öğrencisi olmak şartıyla 29 yaşına kadar tecil ettirebilir. 29 yaşını doldurupta hala üniversite öğrencisi olarak kaydı süren kişilerin gerekirse kayıtları dondurulur ve askerlik hizmetine alınması söz konusu olur. Zira kanundaki  öngörülmüş en üst yaş 29 ‘ dur. Üniversiteyi bitirip bütün ilişiğini kestikten sonra  kişinin 2 yıl daha tecil hakkı yasada tanımlanmıştır. Bunun dışında lise ve dengi okul mezunlarının 3 yıl tecil hakkı mevcuttur. Staj, yüksek Lisans, mastır, doktora gibi programlardan mezun olanların ise 1 yıl tecil hakkı vardır. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olarak tanımlanmıştır. 35 yaşında hala aynı eğitime devam eden kişiler varsa bu kişiler 35 yaşını doldurduklarında askerlik tecil hakkını kaybedip askere gitmek zorundadırlar.

Yurtdışında öğrenim gören kişilerin askerlik işlemleriyle ilgili olarak tecil haklarının bulunabilmesi için en önemli  ve temel husus kanunda o kişinin yurtdışında eğitim gördüğü kurumun denkliğinin alınmış olmasıdır. Denkliği alınması durumunda bu yabancı kurumlarda eğitim gören kişilerin tecil hakları mevcuttur.

Bunun dışında 2. üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitime başlayan kişilerin bu eğitimden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır. Çift ana dal veya yan dal gibi programlarda eğitim gören kişilerin çift ana dal ve yan dal programlarından dolayı uzayan eğitim sürelerinin değerlendirilmesiyle ilgili mutlaka askerlik şubelerine bilgi vermeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin eğitim durumlarıyla ilgili yoklama işlemleri sırasında ve süresi içerisinde askerlik şubelerine tam ve eksiksiz bilgi ve belge ile başvurmaları gerekmektedir.

 

Askerlik Tecil Bozma İşlemi

Askerlik tecilinin bozdurulması işlemi askerlik şubelerinde yapılır. Kişi her hangi bir sebepten dolayı süresi içerisinde tecilini bozdurabilir. Bununla ilgili olarak karar verme yetkisi tabi ki askerlik şubelerine aittir. Kişi tecilini bozdurduktan sonraki en yakın celp yani sevk döneminde sevk işlemlerini yapar ve birliğine katılmak üzere sevk olur. Bununla ilgili olarak kişinin yapacağı şey tecilinin bozulmasına neden olacak sebepleri ortaya koyacak belgelerdir. Öğrenim süresinin bitmesi , öğrenim kurumuyla ilişiğin kesilmesi , sağlık sebebinin ortadan kalkması  veya mecburi sebebinin ortadan kalkması gibi birçok nedenden dolayı verilmiş olan tecil kararlarının bozulması için yine bu kararın bozulmasını gerektirecek halin resmi belgeyle ortaya konulması gerekmektedir.

Kişinin yaptığı tecil bozma başvurusunu askerlik şubelerinin kabul edip etmeyeceği konusunda kriterlere göre serbesttir. Bunun tecil bozma işleminin yapılması her zaman zorunlu değildir. Kişinin  tecil bozma işlemi yapıldıktan sonra kişi derhal birliğine alınmaz. Kişinin celp döneminin gelmesi ve sevk işleminin yapılması beklenir.

“Askerlik Tecil” için 652 Yorum

 1. mehmet diyor ki:

  2014 31 aralık’ta tecilim bitiyor annem babam ayrı bir yıl daha nasıl tecil ettirebilirim,
  tecil ederler mi

  • admin diyor ki:

   Üniversite mezunu iseniz yüksek lisans programlarının başvuru zamanındayız. Paralı ve uzaktan eğitim olarak bir yüksek lisans programına kaydınızı yaptırıp 3 yıllık tecil elde edebilirsiniz. http://www.askeriye.org

   • aykut a diyor ki:

    Sayın adamın celp dönemim kasım 2015 görünüyor fakat yuksek lisans başvuruları aralık ve ocak ayları da alınıyor. Tecil için problem oluşturur mu ?

   • aykut a diyor ki:

    Sayın admin celp dönemim kasım 2015 görünüyor fakat yuksek lisans başvuruları aralık ve ocak ayları da alınıyor. Tecil için problem oluşturur mu ?

  • sevim diyor ki:

   muşun telefon numarasini ögrenebilirmiyim

 2. sinan bulut diyor ki:

  adana askeri hastahanesi 2015 nisana kadar tecil kararı verdi ben o tarihi beklemeden tecili bozup askere gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

 3. Tarık diyor ki:

  iyi Bayramlar
  Bana daha askerlik kağıdı gelmedi lise mezunuyum fakat 1 sene çalışmak aileme
  yardım etmek istiyorum askerliği bu sebepten dolayı tecil edebilir miyim ?
  teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Yeni lise mezunu iseniz askerlik şubesine giderek 2 yıl tecil talep edebilirsiniz.

   • fatih tosun diyor ki:

    Suan afyon dinar myo 2. sinif ogrencisi gibi okuyor gozukuyorum 1. Sinif 1 donemi bitirip okulu biraktim yani kaydimi sildir medim veya dondurmadim direk birakip eve gittim halen tecilliyim 2016 ocak ayina kadar okuldan lise diplomami alip tecilin bitmesine az bir zaman kala tecilimi uzatabiliyormuyum? Vereceginiz cevami cok bekliyorum lutfen

    • admin diyor ki:

     Üniversiteye başladığınız ve üniversite ile ilgili tecil hakkını kullanmaya başladığınız taktirde, tekrar lise diploması kullanarak tecil hakkı elde edemezsiniz. Ancak üniversiteden mezun olursanız tecil yapma hakkınız olur.

 4. Tarık diyor ki:

  Kusura bakmayın tekrardan soruyorum 1 sene oldu mezun olalı birşey fark eder mi ?

 5. sercan koşar diyor ki:

  95 dogumluyum 2015de askerim lise mezunuyum tecil hakkim var mi ne kadar suresi. Bide tecil ettirme zamanim gecmismidir acaba? Askerlii 21 yas oldu diyenler var bu konuda bilginiz bulunuyor mu ? Simdiden tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Lise mezunu olduğunuz zaman 2 yıllık tecil hakkınız vardır. Herhangi bir askerlik Şubesine giderek tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 6. Tarık diyor ki:

  teşekkürler

 7. orhan çal diyor ki:

  merhaba.
  önlisans mezunuyum
  lisansa tamamlamak istiyorum.
  ekimde başvurular var..
  bu süreye kadar askeriye de hala tecillimi oluyorum ?

  • admin diyor ki:

   Tecil elde etmek için askerlik şubesi ile görüşmeniz gerekir. En kısa zamanda size yakın bir askerlik şubesine gitmenizi öneririz.

 8. burak diyor ki:

  Merhabalar
  Ben 2014 üniversite mezunuyum.86 doğumluyum üniversitenin askerliğimi bu yılın
  hangi ayına kadar tecil ettirdiğini e-devletten sorgulama
  dışında bilme imkanım var mı?Belli bir tarih yani 31 Aralık gibi..
  Diplomayla 29 yaş sonuna kadar tecil ettirme şansım var mı?

  • admin diyor ki:

   Tecil sürenizi herhangi bir askerlik şubesini arayarak veya askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Üniversiteden mezun olduğunuzda askerlik şubesine başvurup 2 yıl askerlik tecil yaptırabilirsiniz. Biran önce tecil için askerlik şubesine gitmenizi öneririz. İyi günler.

 9. levent var diyor ki:

  kasım 2014 te tecilim bitiyor.
  1 yıl önce melanoma in stu tanısı aldım, 3 ayda bir tam teşekküllü bir hastanede takibim ya da bir değişiklik olduğunda takip zamanını beklemeden kontrole gitmem gerekiyor.
  bu durum askerlik tecili kapsamında mıdır?

  • admin diyor ki:

   Hastalığınızın ciddiyetine göre ya belli bir süre ( 7 ay kadar ) tedavi izni alirsiniz yada çürüğe alınırsınız. Bunun için askeri bir hastanede muayene olmanız istenir.

 10. ugur dagli diyor ki:

  Merhaba yaşım 25 ve evliyim birde çocuğum var.askerliğimi bu yaşıma kadar liseye kayıt olarak erteldim ama zamnim doldu borsaya tecil edemiyorm.askere gidersem aileme kim bakicak tecil ettirmem şart benden başka evi askere gidersem hayatın evimde kira iyice çıkmaza girerim.bu yüzden bana yardmci olun bunun bir yolu vardır mutlaka

 11. rıdvan diyor ki:

  Merhaba. Ben haziranda mezun oldum. Askerlik tecili en sın ne zaman. Yoklamam çıktıysa yinede tecil edebilir miyim. Eğitim Fakültesi4 yıllık mezun oldum

 12. hasan bora diyor ki:

  merhaba ben 2 yıl olan tecil hakkımı bozdurup başvuru yaptım.askeri hastaneye sevk edildim ve 1 yıl erteleme kararı çıktı. şimdi bu yıl 1 dolmak üzere.ancak ben askere gitmek istemiyorum işe girdiğim için. nasıl ertelettirebilirim yada tecil ettirebilirim.. acil yardıma ihtiyacım vardır.

 13. hakan yilmaz diyor ki:

  Merhaba,
  1984 dogumuyum 2009 da universiteyi bitirdim, 2011 de yusek lisansa basladim. Askerligim,Nisan 2014 e kadar tecil edildi.Su anda yuksek lisansim devam ediyor tez asamasindayim ve askerli probleminden dolayi tezimi yapmiyorum. Sonuc olarak yasim 30 2014 nisanda tecilim doldu ama yuksek lisans devam ediyor, askerligimi ne zamana kadar uzatabilirim?

 14. levent aksoy diyor ki:

  merhaba 06.07.1986 dogumuluyum tecılım 31 aralık bıtıyo unıversıteden de mezun oldum yalnız memurıyeti kazandım. Daha ne kadar tecıl ettırme hakkım var

 15. cevat demirtaş diyor ki:

  askerliği 1 hafta once tecil ettirdim. tecilimi iptal ettirmek istiyorum. askerlik subesine gitsem tecilimi iptal ettirebilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Tecilinizi iptal ettirmek için askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir.

   • İbrahim kopuzlu diyor ki:

    Merhaba
    Benim eşim yurtdışında yaklaşık 1. 5 senedir konsolosluktan haber bekliyorum yurtdışına gitmek için fakat askerliğim yaklaşıyor yani tecilim aralık 31 2014 te bitiyor şu aralarda haber gelmek üzere eğer aralık ayından sonra gelirse haber bana vize vermicekler asker kaçağı olmak için tecil hakkımda doldu hangi sebeple tecil ederim nasıl yaparım bu konuda siz saygı değer arkadaşlarım lütfen bana bi yol gösterin

 16. yasin ilhan diyor ki:

  Ben iki yillik örgün eğitim süre zarvi içerisinde askerlimi tecil ettirdim ayrica aoftn de 2 yillik bolum okuyorum 2016 ya kadar tecil ettirdim örgün öğretimden mezun olunca diplomami askerlik subesine goturmedim 2 yillik aof ogrencisiyim suan aktif askerlik subesi bna yoklama kacagi olduğumu oldumu soledi ve 123 lira para cezasi odedim neden bole oldu anliyamadim

 17. yasin ilhan diyor ki:

  Bu para cezasi neden oldu bn tecil ettirdim halde niye yoklama kacagi durumndaym tekrar aof burosuna gittm ama o para olayini algilayamadm aciklarsaniz sevinirim itiraz sansim var mi

 18. yasin ilhan diyor ki:

  Yani okul bitti an tecilim düşüyor mu neden kaçak sayildimi algilayamadim da o yüzden sordum

 19. Burak diyor ki:

  İyi günler.
  Ben haziran ayında 4 yıllık bir bölümden mezun oldum. Akabinde askerliğimi tecil ettirmek üzere askerlik şubesine gittim. Bütün işlemlerimi hallettikten sonra sağlık muayenesinde fazla kilolu olduğum tespit edildi. Bu yüzden kilomun normal değerlere indirebilmem için 1 yıl erteleme verildi. Ben 2 yıl tecil hakkım vardı ancak 1 yıl tecil ettirebildim. 1 yıl sonra tekrar gelip 1 yıl daha tecil ettirebileceğimi söylediler. Bir başka arkadaşımsa 2 yıllık tecil hakkımın devam ettiğini söyledi. Böyle bir şey gerçekten var mı? Seneye 2 yıl daha tecil ettirebilir miyim?
  Sorumu cevaplandırabilirseniz memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkınız var. Dediğiniz şekilde sağlık sorunu üzerine +2 yıl tecil ettiremezsiniz. Eğer askerlik yapmak istemiyorsanız ve 3 yıl kilo limitlerinin üzerinde olursa kilonuz askerlikten muaf olursunuz. İyi günler…

  • ali asker diyor ki:

   Mrb 93 doğumluyum acik liseyi tecilli olarak bitirdim sayilir 2015 sonu tecilim bitecek üniversiteye gitmek istiyom mezun olduktan sonra tecilim bitince tekrardan tecil etme hakkim varmi

   • admin diyor ki:

    Liseyi bitirdikten sonra 3 yıllık bir tecil hakkı elde edersiniz. Diplomanızla askerlik şubesine giderek tecilinizi yapabilirsiniz. Bu süreç içerisinde üniversiteye kayıt yaptırırsanız teciliniz otomatik olarak üniversite sonuna kadar uzayacaktır. Üniversiteden de mezun olduğunuz taktirde 2 yıl daha tecil etme şansınız var.

    • can diyor ki:

     Mrb ayni sekilde bende acik lisedn tecilim 2015 sonunda bitiyor. mezun oldugum zaman lisede tecil kullanmama ragmen, otomatik 2 yil daha tecil hakkimiz oluyormu uniye kayit yaptirmamis olsak bile?.

 20. murat diyor ki:

  mrb arkadaşlar bn 90 dogumluyum 2013 te önlısanstan mezun oldum,şu an 2017 ye kadar askerlıle ılışkım yok,acıkogretıme kayıt yaptırıcaktım vazgectım 2014 agustosta askere gımek ıstıyorum kayıt yaptırmazsam tecıl bozulur direk hazır asker mı olurum cvb larınızı beklıyorum arkadaslar teşekkurler…

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesi ile görüşerek tecilinizi iptal ettirebilir ve askere gidebilirsiniz. İyi günler.

 21. Can Yaman diyor ki:

  ben 2010 yılında mezun oldum.90 doğumluyum okuduğum okul 2014 şubat ayına kadar tecil etmiş bende bu durumu geçen sene farkedip düzelttim. fakat sonra şubede bana 2010 yılından itibaren kaçak görüneceğimi ve tecil hakkımı kullanamayacağımı ve ayrıca yüklü bi miktar ceza ödüyeceğimi söylediler. durumu düzeltmek için bi yol bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.

 22. muharrem diyor ki:

  Merhabalar, açıktan lise okuyorum , durumdan ötürü 2 yıl tecil ettirdim , fakat 1 yılda kendi hakkımj kullanmak istiyorum, ailemin maddi durumlarından dolayı. Mümkün mü sayın yöneticim, bilgi alabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Tecil ettirmek istiyorsanız bakaya duruma düşmeden önce açık üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Askerlik şubesi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 23. Mehmet Türkayık diyor ki:

  Merhabalar 4 yıllık üniversite mezunuyum, 2015 Kasım ayına kadar tecilliydim fakat 2014 Ağustos ayında Kasım celp dönemi için tecilimi bozdurdum, fakat bazı nedenlerden dolayı tekrar tecil ettirmek istiyorum, ettirebilir miyim?

 24. Mehmet Karabiyik diyor ki:

  04.07.2014 tarihinde doktora diplomami aldim. ve direk olarak kasım 2014 celp dönemine işlendim. (Sınıflandırma tarihi 27.10.2014). Ben yardımcı doçent lik başvuruları icin bir sene daha tecil ettirmek istiyorum boyle bir hakkım var mi acaba ?

 25. doğukan çınar diyor ki:

  merhabaler lise diplomamla tecil ettirmiştim aralığın sonunda bitecek tecilim
  sınavsız geçiş ile üniverstede kazanamadım yeniden hazırlanmak istiyorum seneye
  üniverste için
  bu senede ek tercihden kayıt olmak istemiyorum puanım düşmesin diye,
  nasıl tecil ettirebilirim seneye üniversteye gitmek için ?
  birde geçen sene ygs ye girmedim diye açık öğretim fakulteleri için tercih yapamıyorum
  bu yüzden açık öğretime kayıt olamadığımdan dolayı öyle tecil etme şansım bulunmuyor
  yardımcı olursanız sevinirim

 26. mehmet aligöncel diyor ki:

  bakaya düştükten sonra aöf kayıt yaptırabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bakaya durumdayken bunu alabilmeniz mümkün değildir. Ancak askere gidecekmiş gibi askeriyeye başvuru yapıp o celp dönemine kadar süre için bakaya durumunuzu kaldırabilirsiniz. Bu süreci üniversitenin kayıt dönemine denk getirebilirseniz askeriyeden aldığınız belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir ve öğrenci olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

 27. Çakır Gezgin diyor ki:

  Slmlar 94 doğumluyum kasımda askere gidicem 20 gün önce bi oğlum oldu acaba bu sebeble askerliği tecil ettirebilirmiyim ve ne kadar ettirebilirim

 28. hasan korkmazer diyor ki:

  Merhaba;
  Ben 2 yıllık mezunum üstüne 2 yıllık aof’de çeko bölümünü okuyorum ben 3.sınıfı okudum belli nedenlerden dolayı kaydımı dondurmak istiyorum.Fakat kayıdı dondurduğumda askerlik tecilim bozulurmu.benim şuan 2016 şubat ayına kadartecilim var.kayıdı dondurduğumda ne gibi yol izlemem gerek.
  Teşekküler.

  • admin diyor ki:

   Harç ödeyip kayıt işlemlerinizi yaptırmanız lazım. Okulunuz askeriyeye bilgi göndererek tecilinizi iptal ettirebilir. Siz kayıt işlemlerinizi yaptıktan sonra derslerden kalsanız dahi o şekilde olduğu taktirde teciliniz bozulmaz.

 29. serhat keskin diyor ki:

  Merhaba,
  90 dogumluyum. Hala kaydi devam eden bir ogrenciyken tecilimi bozdurup kasimda gidecek sekilde islem yaptirdim. hem pkuyup hem askerlik yapmak istiyorum dedim. simdi tekrar ailevi meseleler nedeniyle tecil ettirmek istiyorum. Sizce sansim nedir? Bu konuda yardimci olabilir misiniz? Simdiden tesekkurler.

 30. emre diyor ki:

  mrb ben lıseyı acıktan bıtırdım bu sure zarfnda 3 yıl tecıl ettırdım sımdı lıse mezunu oldum tekrar tecıl hakkım varmı acaba

  • admin diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra 2 yıl daha tecil etme şansınız vardır. Sonrasında üniversiteye kayıt yaptırarak tecilinizi uzatabilirsiniz.

 31. Hüseyin özkılavuz diyor ki:

  merhabalar..Ben 1 ocak 2015 e kadar tecilliydim 2 yıllık üniversite öğrencisiyim fakat dönem uzattım ve ağustosda tecilimi bozdurdum uzattığım dönem için harç parasını yatırıp ders kaydımı yaptırdım ve tekrar askerliği tecil ettirmek istiyorum bu mümkünmüdür sayın admin ?

  • admin diyor ki:

   Üniversiteniz öğrenci işlerinden tehir belgesini askerlik şubesine göndermesini isteyerek veya o belgeyi alıp kendiniz bağlı olduğunuz askerlik şubesine teslim ederseniz teciliniz yapılabilir.

 32. fatih diyor ki:

  merhaba 30 yaşındayım ve kaçak durumundayım. üniversiteyi bitiremedim bedelli askerlik için kaçıyorum. ama yakalanmaktan korkuyorum. yasal olarak en azından bedelli çıkana kadar erteleyebilmek için yapılabilecek birşey yok mu? staj vs yapmak gibi?

 33. eren şanlı diyor ki:

  ıyı gunler ben 4 yıllık kamu yonetımı ve 2 yıllık adalet mezunuyum.. askerlıgımın tecılı 2015hazıranda bıtıyor. ben tecıl suresını uzatmam ıcın ne yapmam lazım? okudugum adalet bolumunu 4 yıllık bır fakulteye tamamlarsam tecıl ettırme sansım varmı? yada baska bır bölum okusam?? tecıl ettırmem ıcın nasıl bır yol ızlemelıyım bu konuda bılgısı olan varmı??

 34. mustafa şahin diyor ki:

  iyi bayramlar ben 33 yaşındayım 2014 ağustos ayında doktoradan mezun oldum 2017 ye kadar tecilim vardı ama mezun olunca tecilim kalktı ve kasım 2014’te asker celp emri geldi iş ve aile problemlerimden dolayı tecil ettirmem gerekiyor 1 yıl tecil hakkımız hala mevcut mu tecil ettirmek için ne yapmam gerekiyor?

 35. mehmet diyor ki:

  Askerlik tecili icin yurtdisinda calisiyor olarak gozukursem tecil ettirme sansim varmidir detayli olarak anlatirmisiniz

 36. ercan rek diyor ki:

  Merhabalar,
  01.08.1985 doğumlu Yüksek Lisans Öğrencisiyim sevk tehirim 19 şubat 2017 yılına kadar tehir edilmiştir.Bu tehirimi iptal edip askere gitme kararı alır kasım15’e kadar müracaat edersem şubat 15 celp dönemi içerisinde sevkim olacaktır.Bu süreç içerisinde de ocak ayında yüksek lisansımı tamamlamış olacağım.Olasi bir aksilik durumunda eğer yüksek lisansımı ocak ayında tamamlayamazsam tekrardan Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği Madde 6 ‘nın alt bendi (2)’ye göre ve Madde 12 ‘nin alt bendi(1) -c ye göre
  **Tekrardan sevk tehirimi yapabilmem mümkünmüdür.?
  **Eğer mümkünse azami süre ilk sevk tehirim gibi 19 şubat 2017 mi yoksa azami sürem ne olacaktır.?
  Şimdiden Çok Teşekkür ederim,

 37. Gökhan diyor ki:

  ya birşey sorucam şimdi bakaya durumundayım yani yoklama kaçağı işte herneyse şimdi ben açık öğretim tercih ettim ek yerleştirmeden yerleştim. yukarda bir yazı okudum. ” Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bakaya durumdayken bunu alabilmeniz mümkün değildir. Ancak askere gidecekmiş gibi askeriyeye başvuru yapıp o celp dönemine kadar süre için bakaya durumunuzu kaldırabilirsiniz. Bu süreci üniversitenin kayıt dönemine denk getirebilirseniz askeriyeden aldığınız belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir ve öğrenci olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.” şimdi ben askerlik şubesine gidip kayıttan bahsetmeden askere gidecem mi diyecem adamlara ? ve diyelimki celp dönemine kendimi bıraktım kayıt dönemi zaten önümüzdeki hafta içi bitiyor hadi kayıtta yaptrdım diyelim kayıt yaptırdıktan sonra askere gönderirlermi beni ? çünkü bildiğim kadar sevkli durum belgesi veriyorlar askere gitmen için… acil yardım istiyorum şimdi ben üniversite kaydını nasıl yapıcam acil yardım istiyorum…

  • admin diyor ki:

   Siz üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra üniversiteden askeriye tehir belgesi göndermesini isteyerek askerlik tecilinizi yapabilirsiniz.

  • Burak agr diyor ki:

   Yasadiginiz durumun cok benzerini ben yasiyorum. Siz halledebildiniz mi son durum nedir? Acil cevap nolur

 38. Ramazan atak diyor ki:

  Slm ben 94 doğumluyum lise mezunuyum askerliğimi hiç tecil ettirmdm tecil ettirmek istiyorum liseyi bitireli 3 sene oldu şuan 21 yaşındayim şimdiden teşekkür ederim admin

 39. Murat Usluer diyor ki:

  Ben 11.04.1995 doğumluyum.
  1.Askerligim ne zaman gelecek?
  2.Ne zaman,ne şekilde tecil ettirilir?
  Simdiden teşekkürler.

 40. Deniz diyor ki:

  31 ocak 1986 dogumluyum ve su an 3. Sinif ogrencisiyim . Seneye durumum ne olacak ?

 41. ceyhun diyor ki:

  Merhaba. Yakın zamanda sütlüce askerlik şubesine gittim ve muayene oldum. Aralıkta asker olabileceğimi söylediler. Ayrıca yeni evli olduğum için tecil etmek isteyip istemediğimi sordular. 2 yıl tecil hakkım varmış. Doğrumudur acaba. Yeni evli olduğum için tecil etme hekkım varmı?

 42. melih özçelik diyor ki:

  merhaba ben 1982 doğumluyum.üniversiteyi haziran 2014 te bitirdim mezun oldum yani.(lisans mezunuyum) benim 2 yıl tecil hakkım varmı?tecil yaptırabilirmiyim.cevap verirseniz çok sevinirim.

 43. Mbostancı diyor ki:

  Merhaba 2014 haziran ayında 4 yıllık lisans mezun oldum, fakat ellime askerlik subesinden kagıt geldi yoklama kaçagı olarak.. Tecil ettirebilir miyim? Ne belgeler gerekli tecil işlemleri için?

 44. bilal aydin diyor ki:

  Benim tecilim temmuz 2014 bitti kasim ayimda memurluga atamam olacak su an icin ne yapmaliyim tesekkurler

 45. bilal ay diyor ki:

  Iyi gunler.kasim ayinda ki merkezi atamada atanma ihtimalim yuksek ancak temmuz 2014 tecilim bitti atandiktan sonra askerlik durum belgesi isteyeceklerdir bunu nasil alabilirim yada alabilirmiyim.

 46. Volkan şahin diyor ki:

  Merhaba ben Ağustos Döneminde askerliğe çağrılmışım ve benim hataya acemiliğim çıkmış fakat benim haberim olmadı askerlik kağıdım eski oturduğumuz yere gitmiş ben Açıköğretim kaydımı yaptım yeni öğrendim askerliğimi tecil ettirebilir miyim lütfen yardımcı olun çok önemli

 47. melih özçelik diyor ki:

  merhaba ben 1982 doğumluyum.haziran 2014 te lisans mezunu oldum.askerliği 2 yıl tecil hakkım varmı?eğer cevap verirseniz sevinirim.

 48. onur oz diyor ki:

  slm 2014haziranda. uni den mezun oldum ne zamana kadar tecilliyim ya da tecilim uni bittikten sonra ne zamana kadar basvurabiliyoruz

 49. Merve diyor ki:

  Abim 90doğumlu,açıköğretm lisesinden haziranda mezun oldu
  Tecile başvurabilir miyiz? Geç mi kaldık yoksa?

 50. Okan İnan diyor ki:

  İyi geceler
  Benim tecilim 30.11.2014 bitiyor yüksek lisans için 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım 1 yıl daha tecil ettirebilirmiyim ?

 51. bünyamin diyor ki:

  Ben uzaktan eğitim yüksek lisans öğrencisiyim…yaşım 29 (1986 doğumluyum)
  Yüksek lisans tecilim 2016 ocakta doluyor…Yüksek lisansı bırakıp doktora programına başlamak istiyorum…
  1. Sorum : Uzaktan eğitim yüksek lisansa kayıt yaptırmassam tecilim bozulur mu?
  2. Sorum : Doktoraya hak kazanırsam…Yaşım 29 u doldurmuş olacak,30 dan gün almış olacağım…Doktoraya kayıtta yaptırmabilme hakkım var mı ve askerliğim tekrar tecil olur mu?

 52. Talha diyor ki:

  2012 yılında lisans mezunu olduktan sonra askerligimi 2 yil tecil ettirdim ve tecilin Aralik 2014’te bitiyor. Askerlik subesinden 1 Ekim 2014 tarihli bir yazi gelmis ve yazida bakaya kaldigim ve Aralik 2014 gelmeden basvuru yapmadigim soyleniyor. Ancak Ocak 2012 den bu yana yurtdisinda egitim aldigimdan Kasim ayinin sonuna Türkiye’ye gelip Subat celbine karilmak icin son gun olan Kasim 30’a kadar kayit yaptirmayi dusunuyordum. Gelen yazi hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

 53. TALHA diyor ki:

  Merhaba, tecilim Aralik 2014’te bitiyor ve yurtdisinda dil egitimi almaktayim. Kasim ayinda Turkiye’ye gelip Subat celbine kayit yaptirmayi dusunuyordum ancak Askerlik Subesinden Kasim celbine kayit yaptirmadigim icin bakaya kaldigima dair bir yazo ggelms. Bu ddurumda ulkeye geldigimde ne yapmaliyim?

 54. şefik karabulut diyor ki:

  01.03.1986 doğumluyum. şimdi üniversite 4. sınıftayım. kaç ay sonra 29 yaşına giriyorum.askere alacaklar mı? yoksa mezun olduktan sonra mı? gidecem. bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalae

 55. Burak korkmaz diyor ki:

  merhaba; ben gecen yaz yanı 2013 de liseden mezun oldum ve üzerinden 1 seneden daha fazla gectı hala askerlık subesıne gıtmedm herhangı bı tecıl ıslemı ıcın kacak sayılırmıyım ögrenmek ıstıyorm tesekkurlerJa

 56. Recep Başaran diyor ki:

  Merhaba
  Benim sorum şu
  Ben daha önce askerlik subesine gittiğimde 15 Kasım ‘ a kadar başvuru yaparsam şubatta asker olacağımı söylediler
  Fakat KPSS sınavına girdim ve iyi bir puan aldım KPSS tercihleri ise kasım ayında yapılıcak yani benim yerleşme imkanım var ama kesin net birşey söyleyemem
  ben askerliğe başvuru yapsam ve kasımda KPSS tercihlerimi yapsam biryere yerleşsem tekrardan tecil hakkım oluyor mu

 57. harun çiftçi diyor ki:

  Selamlar. Yüksek lisansta 3.senem doldu.7. yarıyıla girdim. Askerlik durum belgemde ocak 2014 e kadar askerlik açısından bir zorunluluğu yoktur yazıyor. Yüksek lisansı uzattığım için tecilin bozulma durumu varmıdır. İyi günler…

 58. mesut diyor ki:

  merhaba. aöf 4.sınıftayım. 7.yılım ve 29 yaşındayım. askerlik için durumum ne dir acaba. işimin yoğunluğu gereği okulu da daha bitiremedim. 30 yaşında askere çağıracaklar mı. gidersem uzun dönem mi yaparım kaç ay askerlik yaparım. acil cevap verir misiniz…

 59. Mevlüt caner acer diyor ki:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde öğrenciyim 1984 doğumluyum eğere türkiye’ye gidersem sorun olur mu gidiş gelişimde?zor durumdayım rahatsızım Türkiye’ye gidip muayene olmam gerekiyor lütfen en kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim

 60. Eren BOZKURT diyor ki:

  merhaba. ben bu senenin haziran ayında lisans mezunu oldum. 2 yıllık tecil işlemimi hangi tarihe kadar yapmam gerekiyor.

 61. Diren diyor ki:

  2014 Lisans mezunuyum. Askerliğimin tecili için son gün 31 aralık 2014 mü acaba?

 62. barış keskin diyor ki:

  mrb
  yeni evlendim 40000 tl kredi borcum var. 31 aralık 2014 te tecil bitiyor. yaşim 29 .tecil ettirebilirmiyim ailevi nedenlerden ötürü .aileme bakacak kimsem yok

 63. Mert Çalışkan diyor ki:

  merhabalar bu sene yani 28 temmuz 2014 te mezun oldum tecil işlemini hangi süreye kadar yapmam gerekiyor bir tarih belirli mi acaba?

 64. çağlar uk diyor ki:

  tecilim 2016 bıtıyordu ama ben bozdurdum ve suan sağlık problemlerımden dolayı tecıl yapabılırmıyım not :sulıst aldım

 65. 95 doğumluyumm hazıranda muaniye oldum acıktan okuyorum lise tescıl edeblirmiyim. ?

 66. Ahmet özdemir diyor ki:

  Merhaba
  83 dogumluyum gecen sene bitirdim açıköğretimi
  Bu yıll hatta 29 Ekim 2014 yoklama ve bakaya kaçağı tutanağı imzaladım.
  Kanunda mezun olduktan sonra sevk tehir işlemi yapabileceğimi ve bu sürenin iki yıl olduğunu biliyorum.
  Peki yaşım sebebiyle bu hakkımı kullanabiliyor muyum .
  Tesekkurler

 67. Ahmet Tarcan diyor ki:

  Merhaba.Ben 95 doğumluyum muane için gittim sadece şuan sağlık raporu götürmem lazım. Açık lise okuyorum tekrar tecil ettirmek istiyorum. Tecilim bozuldumu ? Bozulduysa tekrar tecil ettirile bilirmi?

 68. mert diyor ki:

  mrhb.kamuda memurum.haziranda işlemlerimi yapıp ağst ta sevkimi aldım ama gitmdim.sonra yüksek lisansa kayıt oldum.tehir için başvurdum.herşey bundan sonra başladı.asal sistemde sevkli görünüyon tehir için bakaya gözükmen lazın dedi,birlik bildirmemiş galiba.sonra bakaya ya çevirdim bizzat uğraştım yani.hala olmadı ve en son ifade ver bakayalını sonlandırıp tehirini yapıcaz dediler(olmayacağını öğrenince ifade vermedim) yine olmadı.y.lisansa kayıt tarihim sevk tarihinden sonra old için yapmadılar.bi türlü yol bulamadım.başka sitelerde bakayayken y.lisansa başlayıp tehir olanlar var.benimki nasıl olmadı çözemedim.lütfen yardım edin.teşekkürler.

 69. Abdullah demirhan diyor ki:

  Meraba ben 95 doğumluyum askerlik başvurusu yaptım.ama liseyi açiktan okuyorum son iki senem var liseyi bitirmek istiyorum peki başvurudan sonra tekrar gidip erteleyebilirmiyim

 70. huseyin i. diyor ki:

  Merhabalar yüksek lisans yapıyorum. 7. döenmdeyim tez hala bitmedi. en geç ocakta bitiyor. Ancak teci bitiş tarihim 12 aralık 2014 yazıyor kağıtta. Benim şubeye ne zaman gitmem gerekiyor bakaya kalmamam yada ceza yememem için. Bir tecil hakkım daha var mı ?

 71. Ali Kemal Daştan diyor ki:

  merhaba, ben henüz üniversite öğrencisiyim ve ocak ayında mezun olacağım. şubat dönemi celbi için başvuru yapabilir miyim, bu mümkün mü?

 72. duman diyor ki:

  üniversite mezunuyum celp dönemim 30 kasım yazıyor yani 30 kasıma kadar askerlik yönünden bir sorunum yok fakat ben bahar dönemi yüksek lisansa yazılıp tecil almak istiyorum 2 ay kadar kaçak durumuna düşüyorum bu sorun olur mu kaçak olduktan sonrada tecil alınabilir mi

 73. Adem tekten diyor ki:

  95 doğumluluar için tecil ne zaman son

 74. osman d. diyor ki:

  Merhabalar ben 91 liyim 2010 yılında mezun oldum liseden sonraki sene 2011 de tecil işlemi
  uygulatarak 2 sene dershaneye gittim. ve 2. senemde açık öğretime kayıt oldum. daha sonra üniversiteye gittim 2 sene ve 2014 yılında mezun oldum. ben dgs sınavına hazırlanmak istiyorum acaba 1 sene daha kalma ihtimalim var mı yoksa askerlik sürem gelmişmidir. tecil süresi ne kadar etkiler beni acaba 1 sene daha çalışma imkanım olurmu yoksa vatani görevime geçme sürem gelmişmidir. cevabınız için çok teşekkr ederim.

 75. Hamza Kartal diyor ki:

  Ben 95 doğumluyum 2014 liseden mezun oldum üniversteyi kazanamadım bir daha ki yıla hazırlanmak istiyorum ama askerliği nasıl ettircem bilgi verirsiniz sevinirim.

 76. tayfun yıldırım diyor ki:

  Merhaba sorumun cevabı yukarıda varsa ve gorememıs anlamamıssam kusura bakmayın benım sorum su 1986 30 mayıs doğumluyum aofde 7 yılım 3 sınftayım benım onumdekı surecte ne kadar tecıl surem var ve hangı ıslemlerı yamam gerekıyor yardımcı olabılırsenız cok sevınırım sanırım 7 yıl azamı sure var bununla ılgılı ne yapmalıyım tecıl bıtıs tarıhı 31 aralık 2015 mı yoksa 30 mayıs 2016 mı bu konularda yardımlarınızı rıca ederım yazım hataları ıcın kusurabakmayın klawyem bozuk :)

 77. halil k diyor ki:

  Meraba ben iki senelik universite mezunuyum diplomami almam lazmdi ve acikogretime yazilicaktim iki sene fakat alamadigimdandolayi uzadi bu mesele suan diplomami aldm ama acikogretim kayitlari bitti ve aralikta tecilim bitiyor acaba bir senelik tecil hakkimi kullanabilirmiyim seneye acikogretime yazilmak istoyorum ve iki sene daha okumak istiyotum cunki ?

 78. Levent balcı diyor ki:

  Slm ben açıktan liseye yazıldım bu dönem askerlimi tecil ettire bilirmiyim

 79. sezer diyor ki:

  merhabalar.bişey sormak istiyorum 91 mayıs doğumluyum 4 yıllık lisan eğitimimi 3.5 yılda bitirdim ve askerliğimi tecil ettirdim 2015 martta tecilim bitiyor kpss ye hazırlanıyorum bir daha tecil ettirme imkanım varmı?anlayışınız için tşk ederim

 80. Mehmet Akif Çay diyor ki:

  Merhabalar. 19.04.1987 doğumluyum. 2012 yılında 4 yıllık üniversite den mezun oldum. Aynı yıl askerliği tecil ettirdim. Eylül 2014 te şubeye gidip askere gidicem dedim. 16 Ekim de formasyon için başvuru Yaptım. Ve kayıt yaptırdım. 25 ekimde askerlik yerim belli oldu. Formasyon eğitimim Kasım’da başlıyor temmuzda bitiyor. Askerliği 1 yıl tecil ettirebilirmiyim. ? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 81. Mustafa diyor ki:

  Merhaba. 2012 lisans mezunu olduktan sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. Tecilim Temmuz ayında bitmiş. Geçen gün eve polis memuru geldi ve bakaya kaldığımı, şuanda normalde asker olmam gerektiğini ve tutanak tutarsa 1.500 tl para cezası olacağını söyledi. Şubeye gidip erteleme yapabiliyorsan yap belgeyi al karakola yanıma gel dedi. 10 gün süre verdi tutanak tutmamak için. Bu ne kadar doğru beni mi kekledi, mevzuatı pek bilmiyorum. Bakaya durumuna düştüm ertelemek için ne yapabilirim. Teşekkür ederim.

 82. yasin diyor ki:

  merhaba. ben lisans 2014 mezunuyum ve bugün tecilimi bozdurdum şubat 2015 de askere gideceğim eğer o tarihe kaqdar iş bulabilirsem tekrar tecil ettirebilirmiyim.

 83. volkan tiryaki diyor ki:

  merhaba, şubat 2015 de askere gitmek istiyorum, tecil bozdurma süresi bitti mi?

 84. Taner Doğan diyor ki:

  Merhaba. ben muayne oldum fakat tecil ettirmek istiyorum 1 seneliğine açik öğretime kaydolup tecil hakkım varmı ?

 85. serdar diyor ki:

  Merhaba bana celp gelmiş tecil ettiricem fakat işimden dolayı bir türlü fırsat bulamadım en son gün 6kasım’a kadar diye e-devlet üzerinden mesaj gelmiş geç kaldım mı acaba? şu zaman içerisinde gitsem tecil ettirebilir miyim? ayrıca okuyorum da aöf olarak.

 86. cihan diyor ki:

  Merhaba:

  2012 senesinde 4 yillik muhendislik bolumunden mezun oldum, mezuniyetten 2 gun sonra yurtdisina ciktim calismak icin, bu sebeple ilk tecilimi yapamadim,2.5 sene gittigim ulkede muhendis olarak calistim sirket oturum ve calisma belgeleri alamadigindan tecil islemlerini yapamadim ayrica gittigim ulkede konsolosluk olmadigindan mezuniyetten dogan 2 yillik tecilimi de yapamadim, 1 ay once turkiyeye donus yaptim ve baska bir ulkeye calismaya gidebilmek icin pasaport cikarmam gerekti,emniyet mudurlugunde yoklama kacagi oldugum icin karakola goturup tebligat imzalattilar 15 gunde askerlik subeye gidip askerlik islemlerini baslatmam gerektigine dair, bu 15 gunde subeye gitmezsem hakkimda nasil bir islem baslatilir,yurtdisina cikislarda sorun olur mu, subeye gidersem direkt askerlik islemlerim mi baslatilir, calistigim ulkenin oturum ve calisma izinleri olmadan sadece orda calistigim sirketten aldigim calistigima dair belgelerimle tecil yapabilir miyim,ayrica gittigim ulkede yabanci bir hnimla evlendim ve 3 aylik bir cocugum var evlilik durumundan tecil yapma durumu dogar mi

 87. metin aslan diyor ki:

  Merhaba ben 2014.eylulunde 2. Meslek yuksek okulumdan da mezun oldum.yani 2.tane myo mezunuyum ve bugun polisten asker kacagi olduguma dair kagit geldi.tecil hakkim var midir?.

 88. demir diyor ki:

  2014 yazında üniversiteden mezun oldum daha askerlik subeye ugramadim 2 hafta sonra geçici mezuniyet belgemi almak için uçağa binicem herhangi birsorun yasarmiyim yada ben suan ne olarak gorunuyorum.

 89. şaban bayyiğit diyor ki:

  Merhaba ben 94 dogumluyum 2016araliga kadar tecilliyim.Araligin sonuna dogru tecili bozdurmayi dusunuyorum.Acaba ne zaman giderim askere.

 90. Ferhat diyor ki:

  Merhabalar.
  Haziran 2014 lisans mezunuyum. İş nedeniyle vakit bulup tecil işlemlerimi gerçekleştiremedim bir türlü. En son hangi güne veya aya kadar bu işlemleri yaptırabilirim? Bunun cevabını askerlik şubesini telefonla arayarak öğrenmeye çalışıyorum, bir bahaneyle telefon kapanıyor.

 91. Özcan ÖZCAN diyor ki:

  kktc mezunuyum T.C vatandaşıyım şubat celbine gitmek istiyordum askere fakat elimde geçici mezuniyet belgesi var ve Çorum askerlik şubesi diplomanın aslını istiyor kktc mezunu olduğumuz için bu gerekliymiş ve diplomanın çıkmasına daha var 30 kasımı geçecek yani bu tarih sonuç olarak 30 kasım son başvuru şubat celbi kaçıyor varmıdır bir çözümü acil.

 92. zeki yıldız diyor ki:

  Merhaba ben 1991 dogumluyum suan da yurt disinda 2 senedir universite okuyorum fakat turkiyede sinava girip orda okumak istiyorum. Askerlik tecili gecen sene bitti. Eger sinavi kazanirsam (insallah) okula kayit icin askerlik durum belgesi isteyecekler. Bu okul kaydinda bi sorun yaratir mi? Sorunsuz bir sekilde bu belgeyi nasil alabilirim? Yardimci olursaniz sevinirim..

 93. murat ateş diyor ki:

  merhaba 2015 şubatta tecilim bitiyor. fakat 2 yıllık öğrenimim daha bitmedi beni askere alırlar mı

 94. Salih diyor ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum. Üniversiteye hazıranıyorum .Son tecil tarihi hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 95. Melih diyor ki:

  Merhaba! 1994 doğumluyum.Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanamadım ve lise mezunu olarak tecil ettirmiştim. Bu sene üniversiteyi kazandım acaba üniversite otamatik olarak tecil ettiriyor mu yoksa askerlik şubesine gidip öğrenci belgesi götürmem lazım mı?

  • admin diyor ki:

   Okulunuz öğrenci işlerine veya herhangi bir askerlik şubesine telefondan tecilinizin yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz.

 96. kaan baş diyor ki:

  merhabalar 95 doğumluyum açıktan lise okuyorum 101 kredim var tecil ettirme şansım varmı

  muayene kağıdımda gelmedi durumum nedir ?

 97. Murat Can diyor ki:

  1995 Mayıs doğumluyum daha herhangi bir universiteye basvurmadım tecil için ne yapmam gerek ?

 98. ismail ilaslan diyor ki:

  merabalar ben üni mezunuyum üniden sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım yalnız sonradan
  tecilimi bozdurdum yalnız bazı sorunlarım war pnları halledemezsem eğer tekrar tecil
  ettirme şansım warmı eğer warsa bunu yerim belli olduktan sonrada yapabilirmiyim
  teşekkürler…

 99. Hakan pekca diyor ki:

  Merhaba. Tecilim 31 aralık 2019 da bitiyor. ben ocak 90 doğumluyum… 29 yaşında üniversitem bitmiş olacak. 29 yaşında yükseklisansa başvursam uzatabilir miyim tecilimi? 33-34 e kadar

 100. Umut can diyor ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum askerlik muayenesi için askerlik şubesine gitmem gerekiyormuş ben adresimize bildirileceğini sanıyordum. Şuanda muayene kaçağısın diyor çevremdeki insanlar açıköğretim Lisesi okuyorum tecil ettirebilir miyim lütfen yardımcı olun.. Teşekkürler

 101. GÖKHAN SENOL diyor ki:

  merhabalar ben 24 yasındayım evliyim sosyolojı okuyorum tecilliyim okudugum bazı yazılarda kayıt yenilemeleride askeriyeye bıldırmek mi gerekiyor ?

  • admin diyor ki:

   Genelde üniversiteniz bu işi sizin adınıza yapar. Ama kontrol etmek isterseniz herhangi bir askerlik şubesini arayarak tecilinizin yapılıp yapılmadığını tc kimlik numaranızla öğrenebilirsiniz.

 102. selmani çöklü diyor ki:

  1992 doğumluğum tecil yaptırmıştım şubat 2015 sonu gibi bitiyor.2 yıllık üniversitede okuyorum 1 inci sınıftayım tekrar tecil yaptırmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve kaç sene tecil olur.

 103. Selmani Çöklü diyor ki:

  1992 doğumluğum tecil yaptırmıştım şubat 2015 sonu gibi bitiyor.2 yıllık üniversitede okuyorum 1 inci sınıftayım tekrar tecil yaptırmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve kaç sene tecil olur.

 104. idris çakmak diyor ki:

  iyi günler ben 1995 doğumluyum okul okumuyorum ama gelecek kayıtlarda açık öğretime yazılacam askerliğimi tecil ederler mi açık öğretime kayıtlar agustos gibi başlıyor beni o zamana kadar askere alırlar mı ki

 105. yalçın şahin diyor ki:

  35 yaşından sonra 4 yıllık bir üniversiteyi bitrsekde 2 yıll tecil hakkımız oluyormu

  • admin diyor ki:

   30 yaşından sonra 4 yıllık bir üniversitede askerlik yapmadan kayıt yenilemeniz mümkün değildir.

 106. ismail diyor ki:

  merhabalar örnegin yeni yasa 2015 ocak ayında gırdı yas sınırı 25 denıldı yasa 6 ay suruyor ben mayısta yasımı doldurmus oluyorum bu haktan yararlanabılırmıyım

 107. asilaz diyor ki:

  merhabalar,
  ben aof 4. sınıftayım. tecilim 31 aralıkta son buluyor. şubatta askere gitmem için en son ne zamana kadar askerlik şubesine gitmem gerekiyor. birde askerdeyken okulum bitince askerliğim 6 aya düşermi
  teşekkürler

 108. kemal doğan diyor ki:

  Merhabalar. 2013 dört yıllık mezunuyum, 2015 eylül ayında tecilim bitiyor.
  Açık öğretim ile uzatma imkanım varmıdır? Yoksa yüksek lisansamı başvurman gerekir?
  Ayrıca ikisinide yapmadığım durumda tecilim bittiğinde hakkımda işlem yapılırımı?
  herhangi bir para cezası varmıdır? Teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Yüksek lisansa kayıt yaptırarak tecil hakkı elde edebilirsiniz. Eğer kayıt yaptırmazsanız bakaya duruma düşersiniz.

 109. efe özet diyor ki:

  merhabalar ben 92doğumluyum 2 yıllık örgün önlisans programı mezunuyum. 4yıllık aöf bölümü okurken 2 yıllık başka bir bölüm tercihi yaptım ve o bölüme kayıt olup 4 yıllık bölümü sildirdim. şu an açıköğretimden 2 yıllık bölüm okuyorum tecil hakkım yok mu?

  • admin diyor ki:

   Aynı denkliğe sahip eğitim düzeyinden sadece bir kere tecil hakkı elde edersiniz. Yani 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırmanız gerekiyor. Açık öğretim programlarından birine kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 110. Can Ateş diyor ki:

  Merhaba,

  Üniversitede bölüm değiştirdiğim için öğrenim sürem uzadı ve hali hazırda lisans öğrencisiyim. Bedelli askerlik için yaş şartını sağlıyorum. Kanun çıktığı anda tecil bozdurup bedelli askerlikten yararlanabilir miyim?

 111. adem taşdemir diyor ki:

  ben 1995 doğumluyken muane oldum askerlik için şimdi ise yaşımı düzelttim 1993 doğumluyum askerlik şubesine gidersem beni 1994 4 olarak yolluya bilirler mi

 112. Ramazan Acar diyor ki:

  Merhaba. 1987 Kasım doğumluyum. Bugün Başbakanın yaptığı bedelli askerlik açıklamayi dinledim. Ben geçtiğimiz Kasım ayının ikinci haftasında 2015 Şubat’ta askere gitmek için tecilimi bozdurmustum. Bir buçuk hafta önce askerlik celbim eve geldi. Ben şimdi bedelli askerlik yapmak istiyorum. Başbakanın açıklamalarına göre bedelli için bütün şartlara uygum. Ancak tecilimi bozdurmustum. Sorum şu ben yarın şubeye gitsem tecilimi bedelli askerliğe çevirebilir miyim ?

 113. meteberk diyor ki:

  hocam merhaba tecilim 31.12.2014 de bitiyor açık öğretim üzerinden liseye devam ediyorum fakat öğrenci durumum donuk gözüküyor şubatta tekrar kayıt yenilemeyle aktifleşicek öğrenci durumum askere gider miyim ? Ne yapmam gerekir tekrar tecil işlemi için

 114. Zafer diyor ki:

  Merhaba,

  31 Aralıkta tecilim bitiyor. Sanırım 1-31 arası sevk için şubeye gitmem gerekiyor.
  1 Ocak 2015’ten sonra bedelliden faydalanmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim?

  Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesini arayarak bilgi almanızı öneririm. Ama sevk için başvuru yapmamanız lazım.

 115. hamza selvi diyor ki:

  S.a ben 1 sene tecil ettirmiştim. 2014 aralik sonunda bitiyor. Ben askere gitmek istiyorum aralıkta muayene olsam subat 2015 te gider miyim yoksa başka ayda mi ?

 116. :Ömer Yeşilkaya diyor ki:

  1995 doğumluyum Şubatta askerim ama açık öğretimde lise okuyorum kaç yıl tecil etme sansım var ?

 117. yasin önal diyor ki:

  Merhabalar 31 aralıkta tecilim bitiyor ancak ben aöf 4 sınıftayım.Tekrar okul bitene kadar tecil ettirebilir miyim.

 118. ÖMÜR ASLAN diyor ki:

  yüksek lisansa başladım.askerliğim ne zamana kadar tecil olur.sınava başvuracağım tama yakın bir tarih verirseniz sevinirim.şimdiden tşkler.

  • admin diyor ki:

   Yüksek lisans programları 3 yıl tecil hakkı sağlar.

   • kartal asil diyor ki:

    ben de yüksek lisans yapıyorum. okul 3 yıl 4 ay tecil yaptı. 2015 ocak ayında tecilim bitiyor. ama benim tezim bitmedi. tezi bitirmek için 6-7 aya daha ihtiyacım var. 6-7 daha nasıl tecil ettirebilirim?

 119. anıl gündoğan diyor ki:

  merhabalar 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak için başvurdum kabul edildi fakat aynı dönemde lisans bir bölüm kazandım lisans eğitimim bittikten sonra tecil hakkım devam eder mi ? ve aynı dönem yüksek lisans başlasam tecil hakkım kaç yıl olur teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra tecil hakkınızı kullandınız ve sonra üniversite kazandınız sanıyorum. Şuan lise için geçerli olan tecil hakkınız iptal olmuştur. Üniversite öğrenciliğiniz sürecinde 29 yaşına kadar askere gitmek zorunda değilsizin. Daha öncesinde mezun olursanız üniversiteden sonra 2 yıl daha tecil hakkınız var. Bu süre içerisinde yüksek lisans öğrencisi olursanız öğrenciliğiniz sürecinde 3 yıl yıl tecil ettirebilirsiniz. Yüksek lisansdan mezun olmadan kaydınızı sildirip yeniden bir yüksek lisans programına kayıt yaptırarak 35 yaşınıza kadar tecil hakkı elde edebilirsiniz.

 120. murat aslan diyor ki:

  merhabalar benim eskerlik yerim belli oldu 19 aralıkta gidecem bedelliden yaralanabilmek için 12 gün kaçak mı olmam gerekli

 121. hamza selvi diyor ki:

  S.a ben 1 sene tecil ettirmiştim. 2014 aralik sonunda bitiyor. Ben askere gitmek istiyorum aralıkta muayene olsam subat 2015 te gider miyim yoksa başkaa ayda mi
  ?

 122. zeki yıldız diyor ki:

  Admin..Merhaba ben 1991 dogumluyum suan da yurt disinda 2 senedir universite okuyorum fakat turkiyede sinava girip orda okumak istiyorum. Askerlik tecili gecen sene bitti. Eger sinavi kazanirsam (insallah) okula kayit icin askerlik durum belgesi isteyecekler. Bu okul kaydinda bi sorun yaratir mi? Sorunsuz bir sekilde bu belgeyi nasil alabilirim? Yardimci olursaniz sevinirim..

 123. cemal akyüz diyor ki:

  Merhabalar benim sorum şu ağustos celbinin başvuruları 31 mayısta bitiyor ben bu tarihe kadar üniyi bitiremiyorum çünkü sınavlar haziranda oluyor.31 mayısa kadar başvursam ve haziranda okuldan mezun olsam ağustos celbinde kısa dönemmi askere giderim yoksa 31 mayısa kadar mezun olamadığım için uzun dönemmi giderim? Cevaplandırırsanız sevinirim.

 124. Servet Yılmaz diyor ki:

  Merhaba ben liseden 2013 yılında mezun oldum. 02.08.1995 doğumluyum. Tecil ettirmek için sürem geçmiş midir? En son hangi tarihe kadar tecil ettirebilirim? Bana tecil için geç kaldın hadi bakalım askere derler mi? :)

 125. Mehmet Cicik diyor ki:

  Hocam merhaba benim senelik okulum iki sene önce bitti ama ben mezun olmadım altttan dersim var . Aslında bilerek mezun olmadım şimdi önümüzdeki YGS sınavına hazırlanıyorum inşAllah iyi bir bölüö kazancam. Fakat benim askerlik ne olcak tecil işlemlerinde nasıl sorunlar ile karşılaşırım. Aslında bu ayın sonu bitiyor imiş tecil sürem tekrak uzatmak için en yapmalıyım Teşekkürler.

 126. TALİP KANTAR diyor ki:

  size bi sorum olacak Ben 95 dogumluyum tecilim vardı lakin tecili bozdurmuştum
  şimdide üniversite durumum oldu tekrar bozulan tecili tecil ettirir miyim yani tekrardan tecil hakkımı kullanabılırmıyım ?

 127. Turan kur diyor ki:

  2 yıllık üniversite mezunuyum.. Okuldan mezun oldum diplomamı aldım..1 OCAK 2015 TECİLIM BİTİTYOR.. TECILIMI LİSE DİPLAMASI İLE YAPTIRMISITIM 2 YILL. Şuan tekrar tecıl yaptırmak istiyorum bu mumkunmu… aöfye kayıttda yaptıramadımçç

  • Deniz Temur diyor ki:

   Aynı durumdayız kardeşim. cevap alamamışsın bi bilgi verebilecek yok mu ?

   • admin diyor ki:

    2 Yıllık Üniversite mezunlarının 2 yıl daha askerlik tecil etme hakları vardır. Askerlik Şubesine Tecil işlemleri için başvurunuz. İyi günler.

 128. Cenk Tarakçı diyor ki:

  Merhabalar,89 doğumluyum lise mezunuyum yükseokulu yarım bırakmak zorunda kaldım tecilim 2013 te bitti,şuan haziranda sınava girip özel üniversiteye başvurmak istiyorum ancak okullar askerlık durum belgesi istiyor.Şubeye gitsem kayıt için durumu anlatsam verirlermi tecil ?

 129. mikail emir diyor ki:

  merhaba. ben 1992 doğumluyum. 2010 yılında liseden mezun oldum. 2011 yılında hiç bir lise veya üniversiteye gitmeksizin 3 yıllık tecil aldım. 2012 yılında üniversiteyi kazandım. 2 yıllıktı. bu sene bitti okulum ve tecilim 31 aralık 2014 te bitiyor. benim tekrar tecil hakkım var mı. üniversite bitiminde 2 yıllık tecil hakkı varmış. bu benim için de geçerli midir? acil cevap. şimdiden teşekkürler

 130. emrah diyor ki:

  merhaba ben ön lisanstan mezun oldum aöf ye geçiş yaptım geçiş yaptığımda kayıt için tecil belgesi istediler ve iki yıl tecil ettirdim o tecili okulum uzattı ama ocak ayında okulum bitcek tekrar etil etme hakkım var mı ? yoksa derslerden birini tek derse bırakcam teşekkürler

  • Semih ömer başovalı diyor ki:

   Emrah kardeş galiba ikinci üniversite olduğu için tecil yapmıyorlar bence bırakma dersi galiba her halükarda gidiyorsun askere

 131. Eren pamuk diyor ki:

  merhaba ben liseyi terk ettim ve acık öğretim okumadım askerlik yasım geldi ama tecil ettirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor tecil ettirebilir miyim

 132. hakan kahveci diyor ki:

  merhaba sorumu lütfen cevaplayın..ben 89 dogumluyum..2009 senesinde üniversiteye yerleştim..egede hemşirelik okuyordum 2.sınıf sanırım 2014 yada 2015 yılına kadar tecil edildi askerligim fakat ben bölüm degiştirmek istiyorum suanda ygs ye hazırlanıyorum..yeniden tecil edebilirmiyim askerligi..yoksa
  yeni kayıt yaptırdıktan sonra askere alırlar mı acil cevaplayın lütfen..

  • admin diyor ki:

   Okuduğunuz bölümden mezun olduktan sonra başka bir üniversitede lisans düzeyinde eğitim alırsanız o zaman tecil hakkınız olmaz. 30 yaşına kadar her hangi bir üniversiteden mezun olmamak kaydıyla tekrar bir üniversiteye girerek tecil yaptırabilirsiniz. Yani sizin durumunuzda teciliniz devam ederken başka bir üniversiteye kayıt yaptırırsanız 5 yıl daha teciliniz olur. İyi günler.

 133. mikail sezer diyor ki:

  merhaba hocam.ben 86 dogumluyum hala universite de ogrencıyım.bedelli askerlikten faydalanabilirmiyim..bedelli icin diplama lazım mı..ne yapmam gerekiyor..tesekkurler..

  • admin diyor ki:

   Evet bedelli askerlik için yaşınız tutuyor ve ücretini ödedikten sonra hiç bir şeye gerek yok bedelli askerlik için.

 134. emre diyor ki:

  Merhaba ben yurtdisinda dil eğitimi gormekteyim.egitimim bittikten sonra doktaraya basliyacagim.turkiyede askerligim teciltecilli.bedelli askerlik yasasindan yararlanabiliyormuyum? Tum sartlari sagliyorum. tecil islemim ne olcak? Bedelli icinicin burdan konsolosluktanmi basvurmam gerekiyor?

 135. Mehmet Büyükaşık diyor ki:

  Merhaba. Benim askerlik tecilim 18 haziran 2015’te bitiyor üniversite mezunuyum. fakat celp tarihim Kasım 2015 olarak görünüyor. Eğer ben yükseklisansa Eylül 2015’te başlasam tekrar tecil ettirmem kabul edilir mi ? Yoksa mecburen Şubat 2015’te mi yükseklisansa başlamam gerek. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 136. Semih ömer başovalı diyor ki:

  İki yıl örgün okudum su an açık ogretimde de iki yıllık okuyorum ikinci siniftayim evleneli yaklaşık 1 yıl oldu ve ocakta çocuğum olacak allah nasip ederse şubatta ta asker gozukuyorum tecil hakkım var mi ikinci üniversite sen dolayı tecil yok biliyorum

 137. yusuf diyor ki:

  slm admin ben 1991 dogumluyum 2 ekimde tecilimi bozdurdum şubatta gitmek istiyorum dedim 2015 kütügüm mayıs gönderiyor kesin şubatta gidebilirmiyim acil lütfen teşkkürler

 138. yusuf yusufoğlu diyor ki:

  merhaba ben 4 yıllık üniversite eğitimimi bitirdikten sonra iki yıl tecil yaptım ve aynı zamanda y lisansa başvuru yaptım ve şu an y lisans okumaktayım ve tecilimde devam ediyor bedelli askerlik için yaşım tutuyor bedelliye başvuru yapmam için ne gerekiyor? cevaplarsanız sevinirim

 139. emrah diyor ki:

  88 doğumluyum ön lisanstan mezun oldum ve yatay gecısten 2 den aöf 4 yıllıga gectım bu gecıste aof kayıt ıcın askerlık tecıl belgesı ıstedı on lısans dıplomamla askerlıgımı tecıl ettım aof ye gecınce ogrencı oldugum ıcın okul askerlık subesıne okuyo dıye bıldırdı suan 4 yıllıktan ocak ayında mezun olcam ama kredı borcum var ben askere gıdersem o borc odenemez eger tecıl hakkım yoksa mezun olmucam (admın cvbnı beklıyorum tesekkurler)

 140. tolga şimşek diyor ki:

  1995 dogumluyum muane oldum subatta askersın dedıler yanı 95/1maddı sıkntılarm var muane oldum teshcıl ettırme şansım varmı ?

 141. Orçun diyor ki:

  Merhaba
  88 doğumluyum 2006 yılında üniversiteye girdim uzmanlık almak için farklı bir dala yöneldim ve okula 2009 dan itibaren gitmedim. ve harc yatırmadım. şu an e- devlet öğrencilik hakkı var diyor.

  Sorum 1: Tecil ettirmem mümkün mü
  Sorum 2: üniversite ile ilişkimi kesersem bedelliden yararlanabilir miyim ?

  Lütfen rica ediyorum cevaplayınız…

  • admin diyor ki:

   1:Üniversitenizle görüşüp kaydınızın devam edip etmediğini öğrenin. Çünkü e-devlet güncel olmayabiliyor. Öğrenciliğiniz aktif ise üniversite sizin tecilinizi yapar zaten.
   2: Üniversitede öğrenci olmanız bedelli askerlik yapmanıza engel teşkil etmez. Eğer 01.01.1988 ve öncesi doğumluysanız bedelli askerlikten yararlanabilirsiniz.

 142. sinan seymen diyor ki:

  12.04.1993 dogumluyum. 2 yıllık on lisandtan mezun oldum. Devamında aof 4 yilliga geçiş yaptim.fakat tecilimi bozdurmak istiyorum. Tecilimi bozdurduktan sonra be zaman asker olurum. Ve askere gittiğim zaman açıköğretim sınavlarına girebilir mi yorum yardımlarınızı bekliyorum

 143. yusuf karasu diyor ki:

  merhaba ben 95 doğumluyum bu yılın başında muayene oldum bana 2015 ağustos ayında gidiyosun dediler bende erken gitmek için muhtemel yapıp şubat ayında gitmek istiyorum dedim ama açık öğretim lise okuyorum lise mezunu olmak istiyorum bunun için askerliği tecil ettirme imkanım var mı ? teşekkür ederim…

  • admin diyor ki:

   Öğrenci olduğunuzu ve tecil ettirmek istediğinizi askerlik şubesine bildiriniz. Daha sonra sitemize konuyla ilgili durumunuzu paylaşırsanız seviniriz. İyi günler.

 144. kemal ali diyor ki:

  Üniversiteden kayıt sildirdikten sonra 2 yıl tecil hakkımızı kullanırsak bundan sonra okuyacağımız üniversiteden mezun olduğumuzda 2 yıl daha tecil hakkım olur mu?

 145. slm diyor ki:

  sşlm 1995 dugumluyum tecil belgemi verdim sonra bi nedenden dolayı vaz gectım 1995 lilerle askere tecili bozdurub gidebilirmiyim

 146. Orçun diyor ki:

  Şu an kaçak veya bakaya olanlar bedelliden yararlanabiliyor. öğrenciliğimi iptal edersem
  yoklama kaçağı durumuna düşüp bedelliden yararlanma imkanım olabilir mi
  (biraz alengir düşündüm ama mecbur bırakıyorlar :D )

 147. servet arikan diyor ki:

  19 aralikta teslim olmasi gereken arkadaslar varsa ben sünüs almamistim ve sabah subeye gidip bedelliye cevirdim bilginize

 148. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba Abi,
  Ben 1.1.1985 doğumluyum ve şu anda bir üniversiteye kayıtlıyım okula 2003 yılında girdim 1
  yıl hazırlık okudum 5 yılda kendi bölümüm 2009 da mezun olmam gerekiyordu ancak ben
  derslerde zorlandım gidemedim derslere kayıt yaptım ama gitmedim okul uzadıkça uzadı şu an hala o okulda öğrenciyim ama uzatmalı.Okula eylül zamanı ders kayıtlarını yaptım dolayısıyla
  A-Otomatikman askerliğim tecilli olduğu icin mi kayıt yapabildim?
  B-1.1.2015 30 yaşımdan gün alıyorum -eylül ayında yapıldıysa eğer-tecilim hala geçerli mi?
  C-Okulda lisans öğrencisiyim bedelliden faydalanabılıyor muyum?
  D-1.1.2015 30 umdan gün aldığımda tecil otomatikman bitip bakaya hale mi düşeceğim
  dolayısıyla bedelliden faydalanamaz mıyım?

  • admin diyor ki:

   Her türlü bedelliden faydalanabiliyorsunuz. Hayırlı olsun. Yaşınız ve maddi durumunuz uygun ise bedelliden yararlanamama ihtimaliniz yok.

 149. tolga şimşek diyor ki:

  orta okul mezunuyum açıktanda okuyorum muane oldum ama bi sebeblerdndolayı gıtmek ıstemıyorum 95/1

 150. yusuf diyor ki:

  merhaba yine ben admin ben bişey sorucam muayene oldum ağustos da gidiyosun dediler ben erken gtmek istiyorum dedim bana verilen kağıtta muhtemel sevk tarihi şubatın dördü yazıyo ben bazı sıkıntılardan dolayı erken gitmekten vazgeçtim bunu iptal etmek mümkün mü ve beni gerçekten şubatta gönderirler mi ?…

  • admin diyor ki:

   Bunu iptal etmenin tek yolu tecil ettirmektir. Sizin eğitim durumunuza göre üniversiteye veya yüksek lisansa kayıt yaptırarak tecil hakkı elde edebilirsiniz.

 151. yusuf diyor ki:

  peki muhtemel sevk tarihini kesin tarih olarak görebilirmiyiz yani gönderme ihtimalleri varmı

 152. sezgin erden diyor ki:

  meraba admin ben muayene oldum şubatta gideceksin dediler ama şimdi tecil ettirmek istiyorum olur mu?

 153. Sergen CAN diyor ki:

  Merhaba,
  Yüksek öğretim kurumunda kayıt yenilemesi yapmadım. Sevk tarihim 2015 Şubat olarak gözükmektedir.
  Ocak ayında tecilim bitecek. Şubat ayında kesin olarak gider miyim ? Mayıs ayına atama olur mu ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

 154. Erman diyor ki:

  Merhaba,

  1992 doğumluyum. 2012 ekim ayında açık lise ek-c2 belgesiyle askerliğimi 2014 yılının sonuna kadar tecil ettirmiştim. 2014 ağustos ayında yani 3. dönem sınavında mezun oldum ve geçen gün diplomamı aldım.

  Şu an 22 yaşındayım. Şimdi gitsem açık lise diplomasıyla askerliğimi tecil ederler mi? 22 yaşında lise diplomasıyla askerliğimizi tecil ettirebiliyor muyuz? 22, 23 yaşlarında lise diplomasıyla askerliğini daha önce tecil ettirmiş olan var mı acaba?

 155. Fatih KARA diyor ki:

  Merhaba
  Ben 1987 doğumluyum bedelli askerlik yapacaktım daha önceden tecil ettirmek için şubeye gittiğimde muayene olmam gerektiğini söylemişlerdi. Muayene olduğumda ordaki doktor (komutan) beni GATA ya sevk etmişti çürük alma ihtimalim var tansiyon ve düz tabanlıktan bedelli ücretini yatırmadan önce nasıl öğrene bilirim bunu? Eğer çürük alma ihtimalim varsa bunu kaçırmak istemem.

  • admin diyor ki:

   Çürük olma durumunuzu kesinleştirmek için askeri bir hastaneden durumunuzu kanıtlar belgeniz olmalıdır. Bu durumda bedelliye gerek kalmadan askerlik yapmama imkanına sahip olabilirsiniz. İyi günler.

 156. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba ben 86 dogumluyum ünv. yeni btti tecilimi bozdurdugum halde bedelliden yararlanabilir miyimm?

 157. mehmet ali diyor ki:

  Bu hafta tecilimi bozdursam mart ayında gidebilir miyim askere bide yedek subay olmak için bişeyler yapılabilir mi ben bilgisayar mühendisiyimde.

 158. kenan diyor ki:

  merhabalar ben 86 doğumluyum.şu an üniversiteden tecilli durumdayim.herhangi bir işlem yapmadan bedelli askerlikten yararlanabilir miyim?

 159. yasin diyor ki:

  1995 doğumluyum liseden bu sene mezun oldum üniversite sınavına hazırlanıyorum askerlik için sıkıntı çıkmaması için şuan ne yapmam lazım tecil mi ettirmem lazım yoksa otomatikman tecillimiyim yada ettirmessem kaçak mı oluyorum?

  • admin diyor ki:

   En kısa zamanda askerlik şubesine gidip 3 yıl askerlik tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Siz askerlik şubesine tecil için başvuruda bulunmazsanız yoklama kaçağı olursunuz. İyi günler.

 160. kadir38 diyor ki:

  mrb admin ben 93 doğumluyum 2 yıl önce üniversiteye hazırlanmak içn 2 yıl tecil ettirdim şimdi tecil bitti üniyide kazanamadım ama sigortalı işe girdim işimi sağlama almak için bir 4 5 ay daha çalışmam gerek tekrar gitsem tecil ettirmeye ederlermi yoksa direk götürürlermi ?

  • admin diyor ki:

   herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmazsanız teciliniz bittiği için bakaya durumuna düşebilirsiniz. Askerlik şubesiyle görüşmenizi öneririz.

 161. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba ben bu hafta tecilimi bozdursam nezaman -askere alırlar? Aslında ben bilgisayar mühendisiyim ve yedek subay olmak istiyorum bunun için bişey yapabilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Tecilinizi bozdurduktan sonra askerlik şubesinde işlemleriniz yapılırken “Yedek subay olmak istiyor musunuz?” sorusuna evet cevabını verirseniz Yedek Subay olarak askerlik yapma şansınız olabilir.

 162. Mustafa BİLGİN diyor ki:

  Merhaba ben acik öğretim lisesi ögrencisiyim tecilim 2015te bitiyor 13 donem üzeri öğrencisiyim ek c2 belgesini şubeye götürdüğüm taktirde tecilimi uzatabiliyor muyum??

 163. muzaffer Atacak diyor ki:

  Mrb. Ben 95_1 askere gitcem. Ama ben Şubat celp ni istedim. Ama benım kütükük 4 alıyor. Şubatta kesin gidermiyim.

 164. gokhan balıkesir diyor ki:

  1994 dogumluyum.universite yüzünden ertelendi ocak 20 gibi okulum biticek.askerlik için hemen basvurucam yaklaşık en erken ne zaman gidebilirim hemen gitme şansım var mı birde biz bu donemleri bekliyormuhuz 95/1 95/2 gibi bunları bekliyor muyuz yoksa onlara bağımsız gidebiliyor muyuz bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin diyor ki:

   Mezun olduktan sonra askerlik şubesine gidip en yakın celp döneminde askere alınmak istediğinizi belirtirseniz gerekli işlemleri yapacaklardır.

 165. Özer diyor ki:

  2009 girişliyim, bu yılın haziran ayında mezun oldum. Yoklama yaptırmam gerekiyor mu? Ne zamana kadar? Hangi belgelere ihtiyacım var?

  • admin diyor ki:

   Üniversite mezunu iseniz 2 yıl tecil hakkınız bulunmaktadır. Askerlik Şubesine Diploma, fotoğraf ve kimlik götürdüğünüz taktirde tecil işleminiz gerçekleştirilebilir.

 166. Levent ÖZTÜRK diyor ki:

  1995liyim unıversıte okuyorum şuan okulu 15 01 2015de dondurabiliyom tecili bozdururduğumda askere ne zaman giderim ?

  • admin diyor ki:

   Tecil bozdurma işlemi askerlik şubesinin durumuna bağlı olarak gerçekleştirilir. En yakın askerlik şubesine başvurmanız gerekir.

 167. Zeki Doğan diyor ki:

  Merhabalar,
  91 doğumluyum. Bu yıl Haziran ayında üniversiteden mezun oldum. Yurt dışı yüksek lisans programına Mart ayında gidip gidemeyeceğim belli olacak. Bu süre zarfında Mart ayına kadar bir sıkıntı yaşar mıyım? Şuan tecil süresi geçmiş bulunmakta mıdır, yani şimdi askeriyeye gidip Mart ayını beklemeden direk 2 yıl tecil ettirebilir miyim? Mezun olup askere gitmek isteyen arkadaşlarım bir bir gitmeye başladılar çekiniyorum gönderilir miyim diye.
  Teşekkür ederim.

 168. Mehmet ARIKAN diyor ki:

  Mayıs 94 doğumluyum ve tecilliyim. 30 aralık 2014 de tecilim bitiyor. Tecil bittikten sonra ne zaman askere giderim? Ve tecil bitmeden benim gidip her hangi bişey yapmam gerekiyor mu? Ne yapmalıyım?

 169. İsmet dinç diyor ki:

  Ben lise terk 4 senedir yurtdışında calışıyodum tecili bi şekilde ve calıştıgım bölgeyi ışid bastı ve türkiyeye dönmek zorunda kaldım yaklaşık 300bin tl borcum var acaba türkiyeden tecil etirebilirmiyim ailem zor durumda kalıcak aksi takdirde yardımcı olun lütfen .

  • admin diyor ki:

   Dövizli askerlikten yararlanabilme durumunuz olabilir. Askerlik şubesi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 170. paşahan diyor ki:

  merhaba kasım 2014 te tecılım bıttı ve askerlık yerım bellı oldu gıtmedım ve dun askerıyeden geldıler ve uzmanları tanıdıgım ıcın subeye gelmemı soyledıler yoksa kendılerı gotururlermıs ıslerımı hallettıkten sonra gıttıgımde bana bı kagıt ımzalamam gerektıgını ve 15 gun ıcınde baglı bulundugum subeye gıtmemı soyledıler ımzalamak ıstemedım ılk once ama bızım basımızı belaya sokarsın dedıklerı ıcın mecburen ımzaladım ve 15 gun sonra subeye gıtmezsem ne olur bırde 1989 lu kardesım askerlıgını yaptı geldı 1995lı kardesımde gecen sene muayene oldugunda subat 2015te askerlık dıye bı belge vermısler acaba sımdı ben kardesım askere gıtse aılemden bırılerı ımza verse benı askere almama gıbı bı seylerı varmı en azından kardesım askerden gelene kadar gıtmemem gerek hem maddı hem aılevı yonden buyuk zarara sokarım

 171. mehmet ali diyor ki:

  bakaya durumdayım hıc bır tecıl hakkım yok ama en azından 1 sene daha gıtmemem gerek askere bazı ozel durumlardan dolayı 1988 dogumluyum bedellıde vurmadı nasıl bı yol ızleyebılırım neler yapabılırım yardımcı olabılırmısınız acaba rıca etsem tskler sımdıden

 172. murat mert diyor ki:

  merhabalar ben yüksek lisans öğrencisiyim.mayıs 2015 te 29 yaşında olacağım.askerlik tecilim aralık 2015 e kadar.2.üniversite okumayı düşünüyorum bu 2015 eylül ayında 2.üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim?teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   İkinci bir lisans düzeyindeki üniversite kaydı yaptırsanız bile tecil yapılamaz. Yüksek lisans mezunu olduğunuz taktirde ancak doktora yaparak tecil hakkı elde edersiniz.

   • murat mert diyor ki:

    Hızlı geridönüşünüz için teşekkür ederim.2. tecil benim için önemli değil Hocam 2.üniversiteye kaydımı yaparlar mı?Saygılar

    • admin diyor ki:

     Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir kayıt esnasında. Kayıt tarihlerine denk gelecek kadar teciliniz yok ise üniversite kaydınızı gerçekleştirmez.

 173. murat mert diyor ki:

  Hızlı geridönüşünüz için teşekkür ederim.2. tecil benim için önemli değil Hocam 2.üniversiteye kaydımı yaparlar mı?Saygılar

  • admin diyor ki:

   Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir kayıt esnasında. Kayıt tarihlerine denk gelecek kadar teciliniz yok ise üniversite kaydınızı gerçekleştirmez.

   • murat mert diyor ki:

    Kayıt tarihinden 3 ay sonrasına kadar tecilim var Hocam kurtarır değil mi?Senin 3 ayın varmış askere gitmene kaydını yapamayız demezler değil mi?Teşekkür ederim.

 174. cüneyt yavuz diyor ki:

  Şubat 21 askerim fakat nisanda ablamn düğünü var ertelenebilir mi lütfen birisi yardımcı olsn

  • admin diyor ki:

   Bu sebepten dolayı askerlik tecil edilemez. Ancak Şubat sonuna kadar teciliniz var olduğuna göre Mayıs Celp döneminde askere gönderilmeme ihtimaliniz var. Askerlik Şubesine gitmenizi öneririz.

 175. cüneyt yavuz diyor ki:

  Liseden tecilim şubatta 21 bitiyor fakat nişanda ablamn düğünü var ertelenebilir mi

  • admin diyor ki:

   Teciliniz biter bitmez askere alınmazsınız. Hangi celp döneminde askere gideceğiniz daha sonra belli olacaktır. Askerlik şubesi ile görüşmenizi öneririz.

 176. Bayram kayar diyor ki:

  Merhabalar 2 yıllık yüksek okul mezunuyum okul bitti ve açık öğretime başladım.1 sene sonra bıraktım şubatta askere gitmek için tecil bozdurmaya gittim kontenjan doldu dediler 2015 mayısta askere gitmek için tescili ne zaman bozdurabilirim ve kesin Mayıs ayında askere gidebilirmiyim. .şimdiden cevap için teşekkürler. .

 177. mehmet ali diyor ki:

  slm ben 1991 dogumluyum 31 12 2014 tarıhıne kadar tecıılıyım sımdı benım bunu 1 sene uzatmam lazım ne yapmam gerekır

  • admin diyor ki:

   En son okuduğunuz öğrenim düzeyinin bir üstündeki eğitim kademesine kayıt yaptırmalısınız. Lise mezunu iseniz üniversiteye, üniversite mezunuysanız yüksek lisans düzeyinde bir eğitim kurumuna giriş yapmalısınız.

 178. Babur Aksuyek diyor ki:

  Egitimimi yurtdisinda surduruyorum. Benim tecilim 4 kasimda bitti 1 ocak 2015 e kadar askerlik yonunden bir sakincasi yoktur belgem var. Normalde yine tecil edecektim fakat bedelli cikti. Az once email aldim askerlik isleminiz icin en yakin zamanda askerlik subesine muracaat edin diye. 1 hafta icinde odememi buradan yapacagim. Turkiye’de bir islem yaptirmam gerekiyormu? Bedelli ciktiktan sonra tecili uzatmak anlamsiz geldi. Simdiden tesekkurler.

 179. Hüseyin yaman diyor ki:

  91 doğumluyum sağlıkcıyım lise bittiğinde ünv göstererek askerliği tecil ettirdim şimdi ise süresi bitti acaba liseyi bitirdiğimde ki iki yıl tecil ettirme hakkımı simdi kullanabiliyor muyum ?teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   Üniversite için tecil hakkı kullanmaya başladığınızda lise tecil hakkınız diye bir şey söz konusu değildir. Üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkınız vardır.

 180. alperen diyor ki:

  31.12.2016 ya kadar tecilliyim ve bana memleketten yoklama kaçağı olduğumu para cezası verildiğine dair bi kağıt geldi bişey anlamadım bundan bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

 181. Yusuf Sayar diyor ki:

  ben 95’liyim. lise geçen sene bitti fakat altdan dersim vardı veremedim.
  bu nisan ayında sınava girip vericem diplamoyu öle alcam.şimdi geçici mezuniyet
  belgesi alıp (6 ay geçerliymiş galiba) tecil etdirebilirmiyim sınavdan sonra diplamoyu
  alıp 2 sene tecil hakkımı kullanarak tecil etdirmek ıstıyorum.ayrıyetden
  ayaklarım düz taban ve doğuştan içe dönük doğmuştum 2 ayağımdanda ameliyatlıyım
  doğuştan muayne olduktan sonra çürük almazsam yukarıdaki sölediğim şekilde tecil
  etdirebiliyormuyum ?

 182. hasan diyor ki:

  yıl sonuna kadar tecilliyim 2 yıl myo bitirdim.bu yıl açıköğretime 3. sınıftan devam ediyorum pazartesi yani 29 unda öğrenci belgesyle gidip tecil ettirebilirmiyim.süresi 1. gün falan geçsede sorun olurmu ?

 183. mahmut cakmak diyor ki:

  Slm mrb ben mahmut kibrista calisiyirum 95 dogumluyum tecil ettirmek istiyorum yapabilirmiyim lutfen yardimci olursaniz sevinirim…

 184. mahmut cakmak diyor ki:

  Ve muayne oldum tecil ettire bilirmiyim

 185. Cihan diyor ki:

  Merhaba. Bu gereksiz sorular için hepinizden özür dilerim.
  Aslında cevabı açıklamalarda var ama panikten ne yapacağımı şaşırdım.
  Tekrar sorup teyit etmek istiyorum.
  3 Nisan 1987 doğumluyum. Üniversitede 4 yıllık bölüm okuyorum.
  Halen veremediğim derslerim var.
  En son erteleyebileceğim en son tarih nedir?
  Ve diyelim o vakit oldu ben halen mezun olamadım.
  Ne olur? Mesela okulun bitmesine 2 ay var. Tecilim dolmuş.
  Hemen tutup uzun dönem askere mi alırlar?

  • admin diyor ki:

   Eğer 30 yaşına girdiğinizde hala üniversite okuyorsanız artık askerlik tecil hakkınız dolmuş demektir. Bu duruma düştüğünüz taktirde üniversiteniz ikinci dönem kaydınızı yapmayacaktır. Fakat siz kayıt dönemi sonrasında yaşınızı dolduruyorsanız okul bitene kadar askere gitmeyebilirsiniz. Kaldı ki celp dönemlerine denk gelmeniz lazım. Bu durumda kısa dönem askerlik yapabilirsiniz.

   • Cihan diyor ki:

    :D Çok teşekkür ederim cevabınız için. Konulara hakimim aslında.
    Benim merak ettiğim dümdüz yaş hesabı.
    Şaşırdınız biliyorum ama bizde her doğumgününde tartışma çıkar.
    O yaşa mı girdim, o yaş mı bitti, şimdi kaç yaşındayım diye…
    Her seferinde biri bir şey söyler…
    Biliyorum çok aptalca ama son kez teyit edelim. Askeriye nasıl hesap yapıyor?
    3 Nisan 1987’de doğan için “30 yaşında girdiği” ilk gün askeri için hangi tarih?
    4 Nisan 2016? 1 Ocak 2017? 4 Nisan 2017? 1 Ocak 2018 mi?
    Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

    • Cihan diyor ki:

     Admin özür dilerim tekrar sorduğum için. Sadece günü merak etmiştim.

     • admin diyor ki:

      Sayfamızda kişiye özel tarih hesaplamaları yapmıyoruz. Herkesin faydalanabileceği genel bilgi verebileceğimiz soruları yanıtlıyoruz. Verdiğimiz bilgilere göre siz kendi durumunuza uyarlayabilirsiniz. İyi günler.

 186. doğa fawer diyor ki:

  Admin acil yardım. 2014 haziranda lisans mezunu oldum ancak hala geçici mezuniyet belgemi almaya gitmedim. tecil de ettiremedim bu sebepten. ocak 2015 te diplomayı almaya gitsem sonra tecilimi yaptırsam olur mu yani 31.12.2014 tecil için son tarih mi?

 187. Yusuf Sayar diyor ki:

  ben 95′liyim. lise geçen sene bitti fakat altdan dersim vardı veremedim.
  bu nisan ayında sınava girip vericem diplamoyu öle alcam.şimdi geçici mezuniyet
  belgesi alıp (6 ay geçerliymiş galiba) tecil etdirebilirmiyim sınavdan sonra diplamoyu
  alıp 2 sene tecil hakkımı kullanarak tecil etdirmek ıstıyorum.ayrıyetden
  ayaklarım düz taban ve doğuştan içe dönük doğmuştum 2 ayağımdanda ameliyatlıyım
  doğuştan muayne olduktan sonra çürük almazsam yukarıdaki sölediğim şekilde tecil
  etdirebiliyormuyum ?

  Admin banada cevap verırmısın lütfen ya

  • admin diyor ki:

   Öncelikle alttan kalan sınavınızı vermeden geçicide olsa mezuniyet belgesi alamazsınız. Lise okuyorsanız öğrencilik haliniz devam ediyordur. Askerlik şubesine gidip öğrenci olduğunuzu belirtiniz. Liseyi bitirdikten sonra 3 yıl tecil hakkınız vardır. Tecil almak için askerlik şubesine gittiğinizde sağlık kontrolünden geçirileceksiniz. O sırada bu durumunuzu belirtmeniz gerekmektedir.

 188. emrah ok diyor ki:

  acil cewaplandrmanızı istiyorum lütfen ben 2015 in aralık yına kadar tecil hakkım bulunmaktadr we ygsye hazrlanıorum 2015in aralık ayında tecil hakkım bitmiş oluo eger ünw kazanmzsam birdaha snwa girebilmek için tecil hakımı uzatabiliyor muyum yoksa hakkım bitio askere gitmk zorunda mı ka
  lıyorum

 189. enes be diyor ki:

  ben liseyi yeni bitirdim kpss sınavına girdim ve işbaşvuru formunda askerlik tecil arihi yazıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 190. emre yıldır diyor ki:

  merhaba ben gecen sene askerlıgımı tecıl ettım bı sene 31 aralık 2014 te tecılım sona erıyo 1 yıllık etmıstım 08.05.1994 dogumluyum acık lıse okuyorum 31 aralık olmadan mı tekrar tecıl etmem gerkıyo yoksa 31 aralıktan sonrada tecıl ettırme şansım bulunuyormu yardımcı olursanı cok sevınırım tesekkurler

 191. mustafa sağlam diyor ki:

  merhaba ben 95 aralık doğumluyum liseden 2014 haziranda mezun oldum. tecil durumum nedir

 192. Mertcan Esmer diyor ki:

  merhabalar ben 95 doğumluyum ve üniversite öğrencisiyim kaydımı 1,5 yıl dondurmayı planlıyorum çünkü üniversite sınavına tekrardan hazırlanıcam . acaba donduruğum sürede tecilim bozulur mu? cevaplarsanız çok sevinirim .teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Okulun öğrencisi statüsünde olduğunuz sürece teciliniz bozulmaz. Fakat okulda kaydınızın devamı için harç ödemeniz gerekir ve ödemez iseniz kaydınız yenilenmez ve öğrenci işlerinizin askerlik şubesine vereceği bilgiyle teciliniz iptal olabilir.

 193. adnan dallı diyor ki:

  mrb 31 aralık tecil hakkım bitiyo, 2010/2011 lise mezunuyum, egitim görmemekteyim, tekrar tecil ettrme gbi bi hakkım warmı?

 194. orhan akın diyor ki:

  Açık lise mezunuyum muayene olarak tecil islemlerimi yaptım tecil sürem 31 aralıkta bitiyor ama ygs ye hazırlanıyorum askerlik bana engel oluyor beni çabuk bilgilendirirseniz sevinirim

  • admin diyor ki:

   Üniversite sizden kayıt esnasında askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bu durumda teciliniz olmadan kayıt işleminiz gerçekleştirilemeyecektir. Bu durumu en yakın zamanda askerlik şubesi ile görüşmenizi öneririz.

 195. Engin Altun diyor ki:

  Merhabalar. Yaşım 27 ve 4 yıllık mezun olduğum okuldan sonra 2 yıl tecil ettirdim. Bu ay tecilim bitti. Bu yaz açık öğretim veya yüksek lisansa kaydolma şansım olur mu 29 yaşıma kadar?

  • admin diyor ki:

   Yüksek Lisan ve Doktora programları ile 35 yaşınıza kadar tecil yaptırabilirsiniz. Fakat tecil süreniz bitmeden bir yüksek lisans programına kaydınızı yaptırmalısınız. Açık öğretim okumanız size tecil hakkı sağlamayacaktır 4 yıllık bir üniversite mezunu olduğunuz için. İyi günler.

 196. hüseyin sünnetci diyor ki:

  Merhaba ben 94dogumluyum normalde kasim ayinda askerdim ama cocugum oldugu icin beni subata ertelediler 1.74boyum 102 kilom var suan maddi sikintilardan dolayi gitdemiycem acaba alirsalar kendi isteginle erteleme hakki varmi yardimci olursaniz sevinirim.

 197. yasin diyor ki:

  merhaba abi ben 86 doğumluyum ve üniversite 1. sınıftayım.bana bedelli askerlik çıkıyor ama o 18.000 verecek param yok.ben bu durum da okuluma devam ettirebilirmiyim

 198. hüseyin sünnetci diyor ki:

  Merhaba ben 94dogumluyum normalde kasim ayinda askerdim ama cocugum oldugu icin beni subata ertelediler 1.73boyum 102 kilom var suan maddi sikintilardan dolayi gitdemiycem acaba alirsalar kendi isteginle erteleme hakki varmi yardimci olursaniz sevinirim

 199. hüseyin sünnetci diyor ki:

  Peki kilodan dolayi erteleme olurmu ?

 200. beyazit diyor ki:

  Mrb lisans mezunuyum, su an subat 2016 ya kadr tecilliyim, 25 yasindayim. Ygs veya lys sinaviyla tekrar universiteyi kazansam 2 yillik veya 4 yillik bi bölümü okumaya baslasam, askerligim tecil edilebilir mi? 29 yasima kadar boyle gidebilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Tecil hakkı elde edebilmeniz için mezun olduğunuz lisans düzeyinin daha üstündeki bir eğitim kurumunu kazanmanız lazım. Yani Yüksek Lisans yapmadığınız taktirde tecil hakkınız olmaz.

 201. doğa fawer diyor ki:

  Admin bi bana cevap vermedin insaf ya bütün ergenlerde cevap versin bi bana vermedin.

 202. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba ben tecilimi bozdurdum mayis 2015 de askerim. Ben üniversite mezunuyum ve yedek subay olmak istiyorum bölümüm bilgisayar mühendisligi, yedek subay olma ihtimalim yüksek mi bide olup olmayacagim ne zaman belli olur?

 203. murat diyor ki:

  Öncelikle merhabalar.
  ben 20 haziran 2014 tarihinde mezun oldum geçen gün diplomamı aldım.tecil ettirmek için bir türlü fırsatım olamadı.Şuan askerlik şubeleri tatilde. İşlemlerimi nezamana kadar yapabilirim.
  Teşekkür ederim şimdiden.

 204. Mustafa diyor ki:

  Acil bir soru, cevaplarsanız sevinirim.

  2009 yılında Teknik eğitim fakültesine girdim 2015 ocak ayında okulum bitiyor. fakat stajımın çoğunu yaptım 20 gün kadar kaldı yapılacak. + 2015 temmuz ayında mühendislik tamamlama sınavım var. Okul bittiğinde askere çağırırsalar tecil edebilecek bir belge olmaz elimde. Ne yapmalı ?

  # dersleri verip, stajı yapmayıp tutmak mı gerekiyor tecil için ?
  # yoksa 2009da girdim 4 senelik üniversite hiç askerlik şubesine gitmedim tecil hakkım nekadardır ?
  #Temmuz ayında mühendislik tamamlama sınavına girip mühendislik fakültesine yerleşirsem 1 sene kadar sürüyor oda askerlik sorun olur mu ?

  yaşım 24 ve 29 yaşına kadar askerliği tecil etmek istiyorum ne yapabilirim bu şartlar da ?

  • admin diyor ki:

   Şuan okuduğunuz fakülteden mezun olduktan sonra askerlik şubesine giderek 2 yıl tecil hakkı elde edebilirsiniz. Bu süreç içerisinde Yüksek Lisans ve Doktora yaparak 35 yaşınıza kadar tecil yapmanız mümkün.

 205. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba ben tecilimi bozdurdum mayis 2015 te askerim yedek subay olmak istiyorum ne zaman belli olur yedek subay olup olamayacagim? Bölümüm bilgisayar mühendisligi kütük Mersin

 206. caner diyor ki:

  Merhaba ben 1993/3 olarak askernim yaptım yoklama yaptırma gerek var mı

 207. Yusuf diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı. benim tecilim 2015 te bitti hala öğrenciyim. Okul otomatik olarak tecili uzatıyormu. Yoksa şubeye gidip kendimmi uzatmam lazım yaşta bi sıkıntı yok.

 208. musa diyor ki:

  selamun aleyküm ben 2014 de muayene oldum 2015 kasımda gidicem askere bu 2015 te ki üniversite sınavlarına girip tecil ettirme hakkım var mı tekrar söyleyeyim muayene oldum muayene olduktan sonra tecil ettirme sansım var mı ?

 209. Emre diyor ki:

  Merhabalar. 02.01.1994 doğumluyum, 2yıllık öğrenim gördüm tamamladım ancak diplomamı almadım. Okul askerlik şubesine ne zaman artık öğrenci değildir diye bilgi veriyor ? Ayrıca okurken tecil ettirme ihtimali var mı ? Varsa tecil yılından itibaren 2yıl mı yoksa mezuniyet yılından itibaren 2 yıl mı ? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

 210. Yunus diyor ki:

  Selammun aleyküm. 18.08.1994 doğumluyum, açık lisede okuyorum dönemim suan 12 1 yıl sadece tecil ettirdim 31 Aralık’ta bitti liseyi bitirip üniversiteye hazırlanacam sizce nekadar tecil alabilirim derslerime yoğunlaştım lütfen bi cevap verin…

 211. burak diyor ki:

  sözlesmeli ere ön basvuru yaptım askeri subeye gidip tecilimi bozmalımıyım

 212. Samet diyor ki:

  Ben açık öğretim lisesin de okuyorum ve okulumun bitmesine 6 kredi kaldı. Büyük ihtimal bu 6 krediyi 1 sınavda alırım. Benim sorum şu; ben açık öğretim lisesini okuduğum için 2015 sonuna kadar askerliğimi tecil ettirmiştim, okulum eğer ki sene ortaların da biter ise (mayıs, haziran, ağustos ayları gibi) tecilim otomatikman bozulur mu yoksa beni aralık ayına kadar beklerler mi?

 213. Polat Adanalı diyor ki:

  iyi gunler.ben hazıran 2015e kadar tecıllıyım.fakat benı kalbımde üfürüm ve kalp kapakcıgında sorun var.tecıl bıttıkten sonra muaf olma durumu var mı ? tecıl ettırırken sağlık ocagına gondermişlerdı keşke orda deseydım sorunumu.benım ne yapmam gerek ???

 214. yasin diyor ki:

  merhaba,sorum şu,, şuan askerliğim 2015 kasıma kadar tecilli, bedelli askerlik için şubeye gidip başvuru yapıcam ama henüz kesin değil bedelli yapıp yapmıycağım,belki son günlerde belli olucak sadece şuan erkenden gidip ordan gerekli başvuru evrağını almak istiyorum bu durumda tecilim bozulur mu?sonrasında bedelli gidemezsem sıkıntı yaşamak istemiyorum

 215. ahmet ahmet diyor ki:

  2013’te lisans eğitimim bitmesi gerekiyordu normal şartlarda, ancak okulum uzadı hala üni öğrencisiyim, bu durumda otomatik olarak tecil uzamış mıdır yoksa kendim mi gidip uzattırmalıydım. yaş 24

 216. kkk diyor ki:

  31.12.2014 tarihinde tecilim bitti 21 yşındayım muayene oldugum zamn hangi celp ile giderim

 217. Eyüp YAVUZALP diyor ki:

  Merhaba,
  1984 doğumluyum şuanda asker kaçağı durumunda mıyım ?
  Askerlik şubesine gitsem hemen silüs alabilir miyim?

 218. ugur diyor ki:

  Arkadaslar ben 2010 da liseden mezun oldum 4 yil yurt disinda calistim simdi kesin donus yaptim annem babam ayri tecil ettirebilirmiyim yardimci olurmusunuz

  • admin diyor ki:

   Bir tecil hakkınız varmış gibi görünmüyor. Üniversiteye kayıt yaptırmalısınız.

 219. Ahmet diyor ki:

  Slm . Ben açık lise okuyrum 31 aralıkta tecilim bitti 1992 eylül doğumluyum . Geçen sne şubatta tecil ettirdim tecil ederken ordaki görevli artık buraya gelmene grek yok 2. Ek tecil kağıdını ve dilekçeni kütüğün olan askerlik şubesine gönder dedi . Ben bilgi almak için çok aradım şubeyi ama açmadılar . Bana bir bilgi verir msiniz ?

 220. TUNÇ diyor ki:

  mrb.ben 2010da kazandığım 2 yıllık akdeniz üniversitesi teknik bilimler yüksek okulu öğrecisiyim ilk sene okula gittim sonra bıraktım hiç gitmedim dondurmadım ama.benim tecilim 31..aralık 2014de bitti şimdi tecilimi yaptırmak için ne yapmam lazım.

  • admin diyor ki:

   Üniversite ile görüşüp gerekli olan harç ücretini ödeyerek öğrenciliğinizi devam ettirir ve tecil hakkı elde edebilirsiniz.

 221. Muhammed diyor ki:

  Merhabalar admin bey hayırlı günler.
  2016 ocak ayına kadar tecilim var. Bu dönem 2 dersim vardı verirsem 4 yıllık üniversiteden mezun olucam. Mezun olur olmaz tecilimi bozarsam (Ki tecil bozma 15 – 20 şubat arasına denk gelecek) beni hangi tarihte gönderirler askere ? Yardımcı olursanız sevinirim. Askerlik şubesini arıyorum cevap veren yok.

 222. Faruk diyor ki:

  Açık öğretim lisesinde okuyorum askerliğimi tecil ettirmedim okuduğum halde askere gider miyim yoksa tecil hakkı verirler mi?

  • admin diyor ki:

   Öğrenci olduğunuz süre tecil hakkınız vardır. Mezun olunca 3 yıl daha tecil hakkı elde edersiniz.

 223. mehmet ali diyor ki:

  Admin ne güzel cvp yaziyodun neden yazmaz oldun? Bu soruma lütfen cevap yaz ben askerlik islemlerimi bitirdim mayis 2015 de askerim. Ama 21 subatta yabanci dil sinavina girecegim bu belgeyi sonradan askeriyeye verebilir miyim? Yedek subayliga etkisi olur mu bide yedek subay olup olmadigim ne zaman belli olur?

  • admin diyor ki:

   Yedek subay olup olmadığınızı askerlik yerinizin belli olduğu gün http://www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Girdiğiniz bu dil sınavının askerliğinize bir katkısı olmayacaktır. Askerlik şubesinde bildiğiniz yabancı dilleri belirttiyseniz sıkıntı olmaz.

 224. eser diyor ki:

  mrb ben 2015 ocak 6 da tecillimi bozdum mayısta askere gitme ihtimalim ne kadar yada mayısta kesin gidermiyim şimdiden teşekkürler

 225. Abdullah Tolga diyor ki:

  Merhabalar.Eylül 2014 de özel bir üniversitede yüksek lisansa başladım. ve harcımı yatırdım ders kaydımı yaptım. askerliğim 2017 yılına kadar tecil edildi.Dönem içersinde okula devam etmedim.2.dönem harcımı yatırmazsam beni askerlik şubeye hemen bildirirler mi.Yoksa yatırmadıgım 2. harçta mı beni askerlik şubeye bildirirler.ki bölümün sitesinde 2 dönem üst üste harc yatırılmazsa askerlik şubeye bildireceği yazmakta.saygılar.

  • admin diyor ki:

   Üniversiteniz iki dönem üst üste harç yatırmayanları askerlik şubesine bildireceklerini belirtmiş. Siz gene de üniversiteniz öğrenci işleri ile irtibata geçerek bu konuda detaylı bilgi isteyiniz.

 226. lütfü diyor ki:

  Merhaba , askerliğimi lise mezunu olarak üniversiteye girmeden önce tecil ettirmiştim.şuan üniversite 4. sınıf öğrencisiyim üniversite bittiğinde tekrar bir tecil hakkım bulunuyor mu ?
  Teşekkürler.

 227. sinan diyor ki:

  Selam ben gecen sene yasim 95 uken buyutup gercek yasim 93 yaptim ve subeye gidip askere gitmek istedimi soledim ayni sene icinde yasini buyutugun icin gonderemiyoruz dediler 2015 girdi 93 dogumluyum bana herhangi bir bilgi gelmedi ne zaman giderim yardimci olurmusunuz

 228. tunç diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacak size.
  94 Dogumluyum 2014 2015 eğitim ogretim döneminde 4 yillik bir ünv kazandim.Fakat bazı nedenlerden ötürü kayıt yapamadim.Muayne olmamistim şubeyi aradım okula kayıt yaptitabilecegimişubeye gitmeme gerek olmadığını söylemişlerdi. Tekrar girecegim sınava kazandığım taktirde tecilim mümkün mü? Teşekkürler..

  • admin diyor ki:

   Evet 4 yıllık bir bölümden mezun olmadığınız taktirde tekrar tecil yaptırabilirsiniz.

 229. tarikk diyor ki:

  Iyi günler 2 gün önce tecilimi bozdurdum ama tekrar erteletmek istiyorum gideceğim tecil tarihi Mayıs 2015 nedeni askeri sınavlara girecek olmam Mart ayında sınavım var ama haziranda mülakatları olduğu için katılamıyorun hazirandaki mülakatlara erteleye bilirmiyim tecili mi Ağustos 2015’e

 230. mustafa aybey diyor ki:

  selamnaleykum hocam ben 91 dogumluyum 2016 yilina kadar tecilim vardi ekimde tecilimi bozdum bana verilen kagitta mayis 2015 yaziyordu celp donemi ancak oradaki bayan tercih subat yapiyorum dedi bende tamam dedim cuma gunu subeye gittigimde daha belli degil dedi ilgilenmedi bi nevi simdi bi sorum olacak subatta gitme ihtimalim nedir lutfen cewap werin hocam ona gore isimi ayarliyayim simdiden allh razi olsun.

 231. ekrem diyor ki:

  arkadaşlar ben şubatın 4 de askere gidecegimde kısmetse gidecegim yer kaç güne kadar belli olur şimdiden teşekurler

 232. Ahmet diyor ki:

  Merhaba admin ve arkadaslar benimde size bir sorum var,doğum tarihim 25.09.1988 — 11.09.2014 te bir yükseköğretime kaydımı yaptım lisans askerliği mi bir kere teccil ettim 4 yıl sonra ne olucak lütfen yardımcı olun 29 yaşıma geldiğimde ne yapabilirim… Teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   29 yaşına geldiğinizde üniversiteden mezun oluyorsanız daha sonra yüksek lisansa girerek tecilinizi devam ettirebilirsiniz.

 233. Furkab diyor ki:

  iyi günler ben lise mezunuyum liseden sonra 1 yil universite okudum daha sonra uniyi biraktim su anda calisiyorum ve 1 sene sureyle daha calismam gerekiyo askerlik subewinde guvenlik okumadan tecil ettiremezsin dedii bir de size sorayim dedim su anda okumuyorum calisiyorum tecil ettirme sansim varmidir acaba . lutfen biran once cevap verwbilir misiniz ..

  • admin diyor ki:

   Öğrenci olmadan tecil ettiremezsiniz. En azından açık öğretim bir programa kaydınızı yaptırmanızı öneririz.

 234. Sabahattin diyor ki:

  Merhaba ben askerlik muaynesine girdim Kasım 4 2015 te gidecegim suan üniversite sınavlarına girip kazansam gidebilirmiyim üniversiteye yani iptal olurmu askerlik

 235. Emir diyor ki:

  Merhaba ben 1992 doğumluyum. 2014 Haziran ayında 4 yıllık lisans programından mezun oldum ve askerliğimi 2016 Kasım ayına kadar tecil ettirdim. Bu süre içinde yeniden bir lisans programına kaydımı yaptırsam askerliğimi erteleyebilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Malesef 4 Yıllık bir bölümden mezun olduysanız tekrar aynı düzeyde bir üniversiteye kayıt yaptırarak askerliğinizi erteleyemezsiniz. Yüksek lisans öğrencisi olursanız tecil hakkınız olur.

 236. Emir diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.

 237. MazLum bilen diyor ki:

  merhaba ben 1994 dogumluyum . askerliğimi tecil etmiştim lisedeyken ama bu yıl edemedim . ve üniversite sınavına hazırlanıyorum . asker kacağı durumundayım . sınavı kazanırsam üniversiteye kayıt yapabilir miyim ? tecil hakkım olur mu??

  • admin diyor ki:

   Üniversiteye kayıt yaptırırken sizden askerlik durum belgesini isteyeceklerdir. Siz bakaya olduğunuz için bu belgeyi alma adına şu yola başvurabilirsiniz. Askerlik şubesine giderek asker olmak istediğinizi belirttiğiniz taktirde üzerinizdeki bakaya durumu kalkacak ve ilk celp döneminde askere gönderileceğiniz söylenecektir. Siz bu sırada bakaya durumunuz kaldırıldığı için askerlik durumunuzu gösterir belgeyi askerlik şubesinden alıp üniversiteye kayıt yaptırabileceksiniz. Öğrenci olduktan sonra askerlik tecil hakkınızı kullanarak erteleme yapacaksınız.

 238. murat diyor ki:

  merhaba,
  üniversiteden geçtiğimiz haziran mezun oldum.şubat celp dönemine yetişmek için tecilimi bozdurdum. ancak 31 aralık 2014 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubeye gitmedim. bu durumda ne olacak? şubatta askere gidemeyecek miyim?

 239. emrah diyor ki:

  İYİ GÜNLER BEN 2012 DE BASLADIĞIM YÜKSEK LİSANSI 2015 ŞUBAT AYINDA BİTİRİYORUM. YÜKSEK LİSANS İKİ BUÇUK SENE SÜRDÜ YÜKSEK LİSANS BİTTİKTEN SONRA ASKERLİĞİ TECİL HAKKIM VAR MI? VARSA EN GEÇ HANGİ CELP DÖNEMİNE GİDERİM?

  • admin diyor ki:

   Yüksek lisans mezunu olduktan sonra askerlik şubesine giderek 1 yıl daha tecil hakkı kullanarak askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Celp dönemi konusunda şuan bir şey söylemek mümkün değil. Tecilinizin bitmesine yakın askerlik şubesi ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 240. kemal yılmaz diyor ki:

  merhaba.. ben 2 yıllık bir üniversite biterdim sonra tekrardan okumaya başladım şimdi tekrar 2 yıllık bir bölüm okuyorum 2. sınıftayım.. 31 aralık 2014 tecilimin son tarihiydi..10 ocak 2015 te polisleree yakalndım ve tutatanak imzaladım.. yoklama kaçağı olduğumu öğrendim.. askerlik şubesine gittiğimde tecil hakkımn sona erdiğini tekrardan 2 yıllık bir üniversite okuduğum için tecil yapamayacaklarını söylediler..şimdi askere gitsem bni nezamn gönderirler.. yada okul bitene kadar 6 ay kadar kaçak gezsem bana bir sıkıntısı olur mu.. bni tekrar yakaladıklarında direk askere gönderirler mi? yardımcı olursanız çok severim

 241. Cahit yaren omer diyor ki:

  Arkadaşlar, benim yüksek lisans girişim 31.01.2012. Üçüncü yilim doldu ve 4 ay daha ertelenebiliyormus. Şu an istemeden de olsa kaydimi sildirip yeni bir yüksek lisansa kayıt yaptırmayı düşünüyorum mecburen. Basvuracagim üniversitenin başvuruları 4 şubatta bitiyor. Ben su anki yüksek lisans kaydimi sildirdigimde askerlik şubesinden tecilimi bozdurmalari ne kadar zaman alır acaba. Yeni başvurulara yetişebilir miyim? Ve tecilimi bozdurduklarinda bakayaya mi düşmüş oluyorum. Öyleyse bu yeni başvuruda sorun teşkil eder mi? Teşekkürler

 242. Ayhan Şahin diyor ki:

  Aöf kaydımı yenilemedim şuan pasif öğrenciyim. 85 doğumluyum. Bedelli den yararlanabiliyorum.Düz tabanım, gatadan emekli bir ortopediste muayene olmuştum. Askerlik hayali kurma boş yere demiştim. Yasal derecenin altındayım. bu nedenle önce muayene olmak istiyorum çürük değilsem bedelli nin parasını ödemek istiyorum sizce oluru nedir ?

 243. Muhsin Korhan diyor ki:

  Merhaba 1.sınıf üniversite öğrencisiyim 20 yaşındayım okul tecil işlemini yaptırmamış gbt de yakalandım şubeye götürüldüm istenilen belgeleri söyleyip yolladılar tecil işlemlerini başka bi şubeye gidip yaptırabilirmiyim?

 244. Okan Türkaslan diyor ki:

  Merhaba 24 Şubat da askerlik için muayene Olacağım.94 doğumluyum bi sebetden dolayı tecil yaptırmıştım.şimdi ise 7 Şubat’ta açık lise kaydı yaptıracağım acaba tekrardan tecil yaptırabilirmiyim.

 245. mehmet aydın diyor ki:

  ben lise sondayken askerlik kagıdı geldi ve askerlik subesine gitmedim ve aradan 5 ay geçti. sizce devlet yada okul beni tecil etmismidir. yada tecil hakkım varmıdır

 246. Sinan diyor ki:

  Merhaba.. Lisans mezunuyum. Eylül 2015 de askere gidecektim. Fakat şubat celbinde askere gitmek için tecilimi bozdurdum. Bazı sebeplerden dolayı gitmek istemiyorum Şubat celbinde. Tekrar tecil hakkım varmıdır?

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesine dilekçe ile başvurmanız gerekebilir. İlgili askerlik şubesini aramanızı öneririz.

 247. gokhan diyor ki:

  ben 2012 yilinda onlisans mezunuyum ve mezun oldugum sene a.ö.f. lisans tamamlaya kayit oldum. Suan mezun olmak icin 2 dersim kaldi ve bu derslerin final sinavlari 1 hafta sonra, yani dersleri gectigim takdir de mezunum. Lisans tamamlamaya kayit olurken tecilimi aralik 2016ya kadar yaptilar ve ogrenciligin bitince tecilin yanacak dediler. Benim sorum; ben okul bitince polislik mulakatlarina katilmak istiyorum yani haliyle tecilimi uzatmak istiyorum, herhangi bi okula kayit olmadan tecilimi uzatabilir miyim? Yaşim 25 ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

 248. hasan ÇAKAL diyor ki:

  slm kardeş ben 24.08.1994 doğumluyum ve açıköğretim lise öğrencisiyim askerliğimi 2 yıllık tecil ettirmiştim ve tecilimin süresi dolmak üzere henüz okulum bitmiş değil bütün sınavlarada giriyorum.üniversiteyide okumak istiyorum ben askerlik tecilini uzatabilirmiyim ve gerekli belgeler nedir. şimdiden teşekkürler.

 249. erdi diyor ki:

  Ben 2014 temmuz ayında 4 yıllık fakültede mezun oldum şimdi yüksek lisansa basvurcam.askerligimi 2 yıl tecil ettirmem için süre Geçmiş midir bunu nereden öğrenebilirim?

 250. Aykut YeniAy diyor ki:

  merhabalar kolay gelsin 12 Kasım 2014 te tecilimi bozdurdum verilen evrakta Şubat 2014 celp dönemi kesin celp dönemi ise 04.02.2015 diye yazıldı. 2 yıl önlisans mezunuyum 4. sınıf A.Ö.F ÇEKO terk yazdılar ve bugün asker sevk yerleri ve tarihi açıklandı askerliğim çıkmadı nisan da çıkar diyorlar ilginize teşekkürler.

 251. emrullah Güngör diyor ki:

  mrb ben 31.12.1991 doğumluyum haziran 2015 de lisans mezunu oluyorum tecilim 31.12.2017 de bitiyor fakat ben hazirandan sonra gitmk istiyorum bilgilendirrseniz sevinirm m

 252. Emre Körnüş diyor ki:

  1995 doğumluyum 2014 mayista mezun oldum ASKERLİĞİMİ tecil ettirmek istiyorum en son sure ne zaman

 253. Cengizhan Göktan diyor ki:

  Merhaba ben açık liseliyim, geçen yıl açık liseye kaydoldum, 1995 doğumluyum 31 aralık 2015’e kadar tecilliyim.Kredili sistem dolayısıyla 2015 yılında mezun olma şansım var. Peki açık liseyi bitirdikten sonra üniversiteye hazırlanmayı düşünüyorum ne kadar tecil hakkım vardır? üniversiteyi kazanıp yerleştikten sonra üniversiteyi bitirecek kadar tecil hakkına sahipmiyim?

  • admin diyor ki:

   Lise bittikten sonra 3 yıl tecil hakknız olur. Üniversiteye yerleştiğinizde mezun olana kadar tecil hakkı elde edersiniz.(29 yaşını doldurana kadar olmak şartıyla) Üniversite bittikten sonra ise 2 yıl daha tecil hakkınız var.

 254. turan palabıyık diyor ki:

  merabalar iyi günler;

  Şimdi benim kısa bir sorum olacak saçma gelebilir. ben 29 yaşındayım ve 15 agustos 2015
  tatihine kadar tecilliyim. Araştırma görevlisi olmak için bu yıl tercih yapacam. bu program
  kapsamında eğer atanırsam askerlikle ilgili şart şu.” atandığında askerliğinin tecilli olması”
  bu durum bildiğime göre diğer kardolarda farklı ama bu araştırma görevlisi kadrosu için şart bu şekilde. Şimdi sorum şu. atanma tarihleri bazen agustosun son haftası gibi açıklanabiliyor. yani benim tecil tarihimden sonra olabilir? askerlik şubesine gitsem bu durumu anlatsam kanunda yada kanunda olmasa da yetki olarak 1 veya 2 ay daha o tecil tarihini değiştirmeleri mümkün mü?

  sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

 255. turan palabıyık diyor ki:

  Tekrar merabalar ben bu atamayla ilgili soruyu sormuştum. belki yardımcı olur diye söylüyorum. çünkü kanunda 29 yaşını gün olarak geçmemek yazıyor galiba. benim doğum tarihim 07.06.1986 bu yıl 07.06.2015 te 29 yaşından gün alacağım ama 29 yaşını aşma tarihim yanlış hesaplamadıysam yada yanlışım yoksa gelecek yıl 07.06.2016. bu açıdan da ertelemenin mümkünatını değerlendirirseniz sevinirim.

  tekrar iyi günler.

 256. SERHAT ÇETİN diyor ki:

  selamun aleyküm hocam benim soyle sorum olacaktı 10/09/1995 doğumluyom unuversite ye yerlestim ama gitmedim bu sene bır daha hazırlanıyorum ama askerligimi tecil etmedim normalde subatta askere gitmem lazım ne yapmalıyım lutfen acil cavap tesekurler

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesini arayarak tecil durumunuzu öğrenin. Üniversiteye kayıt yaptırırken askerlik durumunu gösterir belge isteyeceklerdir. O zaman askeriyeye gidip durumla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 257. muhammet elarslan diyor ki:

  Merhaba 93 doyumluyum iki yillik uni.yi alttan ders kalmadan bitirdim fakat sitajimi yapmadim diye diploma almadim hala ogrenci gozukuyorum sanirim fakat tecil devam ediyo mu? Hada ne kadar devam eder ?

  • admin diyor ki:

   Tecil durumunuzun devam edip etmediğini herhangi bir askerlik şubesini arayarak öğrenebilirsiniz.

 258. emre grsz diyor ki:

  1. ben gecen sene askerligi tecil ettirdim 1 sene ertelendi sonraki hakkımda ertelendi ama 3 sene erteledi.yani 2018’e kadar tecilim var bu kadar tecil nasıl oluyor? 1 sene olması gerekirken

  2. ben 2018 e kadar tecilliyim açık lise son sınıftayım bu 2 ay sonra olcak ygs ye giricem açık lise diplomamı aldıgımda 2018e kadar tecillim bozulur mu ? yoksa devam eder mi 2018e kadar?

  • admin diyor ki:

   1. Lise mezunlarına 3 yıl tecil hakkı verilir.
   2. Eğer üniversiteye kayıt yaptırırsanız eski teciliniz yerine üniversitenin yaptığı tecil geçerli olarak devam eder.

 259. Osman Can YILMAZ diyor ki:

  Ben 30.01.1995 dogumluyum. Uni 2. Snf ogrencsiym bu mayista tecilimi bozdursam askere ne zaman gidebilirm? Tesekkur ederim.

 260. burak diyor ki:

  merhaba hocam benim sorum ben 95 doğumluyum liseden alttan dersim olduğu için mezun olamadım şubatta sınavım var e okul sisteminde kendim giriş yapacağım zaman kayıt bulunamıyor ama bir ay önce kadar ehliyet için okuldan öğrenci belgesi aldım orada gözüküyordu askerlik için ne muayeneye gittim nede bana bir belge ulaştı şuan yoklama kaçağı olarak gözüküyor muyum yoksa otomatik olarak tecil edilmişmiyimdir acil bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 261. ali canseven diyor ki:

  Kardeşim şu anda askerde benim tecilim 31/012015 te bitti sülüsüm gelmis ama daha almadım kardeşim gelene kadar benm tecil ettirme şansım var mı acaba

 262. furkan türk diyor ki:

  ben 2 yıllık önlisans mezunuyum.Tecilim 2015 şubatta bitiyor.Tekrar tecil hakkım varmıdır?Cevaplarsanız sevinirim.

 263. burhan kutlu diyor ki:

  Merhabalar ben kasim ayinda tecilimi bozdurdum mart ayi icin e devlet platformuma kisa donem denizcilik cikmis kisacasi yerim belli oldu fakat ben isimden dolayi tekrar ertelemek istiyorum. Haziran ayinda lisans diplomami aldim kisa donem cikmisti. Oncelikli sorum ben tekrar tecil ettirmek istiyorum kasim 2016 yapicam. Yapabilirmiyim ? Ikinci sorum tekrar askere gittigimde ayni yeremi cikicak askerligim ? Simsiden tesekkurler

 264. Ahmet Faruk diyor ki:

  merhaba herkese hayırlı günler. ben sizden bi konu hakkında bilgi almak için yazıyorum. ben şuan aöf te lisans bölümü 1. sınıftayım 92 doğumluyum askerliğimi tecil ettirdim. ama ben okulu yarım dönem donduracam bu süre zarfında benim tecil hakkım biter mi yoksa devam mı eder beni bilgilendirirseniz çok sevinirm şimdiden teşekkürler ..

 265. Murat can diyor ki:

  Meraba şuan uzaktan egitim okumakayım ve ocagın basında muyane oldum uzaktan egitimde kaydım var iken benim Mayıs ayında askere gitmeme engel mi yani askerde iken uzaktan egitim de Kaydım durabilir ögrenci olarak gözükenibilirmiyim

 266. Burak cecen diyor ki:

  1995 haziran dogumluyum yurt dısında okuyorum suan istanbuldaym 17 subatta geri dönecegm ögrenci belgem yok almadm askerligi en son ne zaman tecil ettreblirim liseden diplomaya kayıt örnegi alsam yeterlimi dönüş yapın lütfen yoksa bosna hersege gidim orda konsolosluktan tecil edicem

 267. cihan aslantas diyor ki:

  ben 2 yıllık meslek yüksekokul da okuyorum bölümü sevmediğim için okulu yarıda bırakacağım askerlik dönemini girdim ama askeri gitmek istemiyorum şu an askerimi uzatabilme şansım varmıdır

 268. Cengizkaplan diyor ki:

  Merhaba.Öncelikle sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkürler.Ben 2 yıllık mezunuyum 2009. 1.5 yıldır yurt dısında tecil ediyorum çalıştığım için.Türkiyeye dönüp açık öğretime kayıt yaptırabilirmiyim?

 269. arda aka diyor ki:

  merhaba ben 2010 da acıkogretıme basvurdum ve ogrenım ıcın tecıl ettırdım gecen sene dıplomamı aldım tecılım bıttı 2 yıllık unıversıyteye dıkey gecıs hakkım var sınav tarıhını gecırdım tekrar tecıl ettırmem lazım mumkunmu ? tesekkurler

 270. kamil diyor ki:

  merhabalar.benim sorum olacaktı.. şuan yoklama kaçağı olarak gözüküyorum acaba kpss den tercih yaptığımda herhangi bir kuruma atanırsam bana bir sıkıntı çıkarır mı yoklama kaçağı olmamdan dolayı..

 271. Okan diyor ki:

  Merhaba 24 Şubat da askerlik için muayene Olacağım.94 doğumluyum bi sebetden dolayı tecil yaptırmıştım.şimdi ise 7 Şubat’ta açık lise kaydı yaptıracağım acaba tekrardan tecil yaptırabilirmiyim.
  Cevapla

 272. Fatih Belen diyor ki:

  01.02.1996 dogumluyum. Lise mezunuyum. Suan askerlik yasinda degilim haliyle. Tecil hakkimi gidip ne zaman kullanmaliyim. Seneye mi ? Suan gidip kullabirsam tecil hakkim askerlik yasindan itibaren.mi gecerli olacak.

 273. volkan çankaya diyor ki:

  selam aleyküm arkadslar ben askerlıgım 1 yıl önce yanı subat 7 de ısparta dag komandoda yaptım ordan da nısan 28 de hakkari dağ komando taburuna gıttım cesıtlı bolgelerde cadır kurduk kuzey ırak yakınlarında cadır kurduk herneyse ben sımdı bazı nedenlerden dolayı 2.kez askerlik yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz nerden bılgı alacagım sımdıden yardımcı olan arkadaslar ıcın cokk tesekkur ederım….askere gıtcek olan kardeslerımızede tez zamanda bıtırıp aılelerıne kavusması dılıgımle esnle kalın

 274. levent Doğan diyor ki:

  Admin ben 2 yıllık örgün okuyorum 2. Üniversite olarak aof isletme 4 yillik lisans programı na kayıt yaptirdim örgün den kaydımi sildirrirsem askerliği tecil ettirebilirmiyim

 275. hüseyin diyor ki:

  ben 2 yıllık bitirdim iktisata dikey geçiş yaptım tecil hakkım var mı varsa kaç yıl yoksa nasıl tecil yaparım diploma ile kaç yıl tecil ettiriliyor

 276. Umut Yılmaz diyor ki:

  Merhaba;

  Konuyla belki biraz alakasız ama sorum şu; kısa dönem olarak askerliğimi yaptım, 2 yıl sonra diplomamın sahte olduğuna dair bir dava mektubu aldım ve sevk için subeye ugramam gerektiğini soylediler. Dava 3 yıldır devam ediyor, dava sonuçlanana kadar sevk işlemi durduruldu. Risk altına girmeden bedelliden faydalanmak istiyorum bu durumda faydalanabilir miyim ?

 277. Emre Can diyor ki:

  Merhaba. 2 yıllık yüksekokul bitirdim ve tecilim bitti. 3 şubat mesai bitimine kadar tecil ettirmezsem yoklama kaçağı cezası ödeyecekmişim. Şubat ortasında belgelerimi alıp tecil ettirme şansım var sadece, arada geçen 2 haftaya yakın sürenin cezasını ödesem tecil yapılabilir mi ? Ve muayene olduktan sonra tecil ettirebilir miyim ?

 278. Can Can diyor ki:

  iyi günler..Ben yaklaşık 1.5 yıl kayıt dondurdum aöf’de ve şimdi kayıt olucam fakat askerlik tecili 1 ocakta bitmiş tecil ettirmek için aöf ile konuştum askerlik için alabiliyormuyum dedim evet dediler aldım sonra şubeye gittim fakat sıkıntılı dediler anlamadım :s 23 şubatta katiplik başvuruları 6 sına bitiyor başvuru yapmalımıyım ?

 279. Can Can diyor ki:

  aöf kayıtları 23 şubatta

 280. oğulcan öz diyor ki:

  Merhabalar bana yardım edebilirseniz çok sevinicem. 1991 doğumluyum 4 yıllık fakülteden yeni mezun oldum. Okuldan mezun olur olmaz hemen yüksek lisansa başvuruda bulundum. Yüksek lisansa da hemen başladım. Askerliğim 2018 yılına kadar tecil edildi. Fakat şimdi mecbur olduğum için yüksek lisans eğitimimi yarıda bırakmam gerekiyor. Henüz yüksek lisansın ilk dönemi bitti. Acaba yüksek lisans eğitiminden ayrılırsam başka tecil hakkım varmı. Ailevi bir durumdan dolayı bir sene kadar tecile ihtiyacım var. Yüksek lisansımı yarıda bıraktığım taktirde tecil hakkım varmı bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 281. mehmet ali diyor ki:

  Admin merhaba. Benim sağ gözüm %10 görüyo katarakt var bu askerlige engel olur mu? Çürük raporu icin

 282. ünal memis diyor ki:

  Ben unal gecen yil eylul ayinda muayene oldum ve bu yil kasm aylarinda askere gidecegim ama borcum var bir yil tecil ettirmem lazjm acik ogretime girip askerligimi tecil ettirebilirmiyim acaba muayene olduktan sonra

 283. ünal memis diyor ki:

  Lutfen cok acil cvp almam lazim evliyim sikintim var borcumu odemeden askere gidemem

 284. hasan ali diyor ki:

  Merhaba ben askerliği 2 ay once tecil ettirdim geri bozmam lazim tecil ettirdikden ne zaman sonra geri bozuluyo hemen bozulur mu bozdurursam ne zaman giderim bilgilendirirseniz sevinirim.

 285. Fatih maden diyor ki:

  Merhaba öğrenim durumum yok ama borçlarımdan dolayı askerliği ertelemek istiyorum acaba olabilirmi. Teşekkürler

 286. Buğra kaya diyor ki:

  Slm admin ben tecilimi bozdurdum ve 04.05.2015 sevk tarihim mayısta askere kesin gidermiyim çorum Şubat götürüyor. .mayısta gonderirmi yoksa başka tarihemi atar. .

 287. Cem Erk diyor ki:

  Merhaba, 50 yas ve ustundekiler de bedelli askerlikten yararlanabilriler mi ? Ve ne kadar ucret odemeleri gerekir 51 yas olarak ? Selamlar. Cem E.

 288. Tamer diyor ki:

  Tecili kaldırdim ama babamın hastalığı nedeniyle bi süre daha gitmemem gerekiyor üniversite öğrencisiyim tekrar tecil edebilirmiyim

 289. yaşar özer diyor ki:

  Merhaba ben liseyi okumadım ilk okul mezunuyum bildigim kadarıyla mayısta askerligim geliyo.bende gidemiyorum calişip aileme bakiyorum bende tecil etmek istiyorum acaba edebilecek miyim rica etsem yardimci olur musunuz

 290. ramazan aktaş diyor ki:

  Selamu aleykum ben üniversite okuyorum kaydimi dondurup askere gitmek istiyorum askere en erken alimda girebilirmiyim veya kaydimi dondurmadan askerlik tecilimi iptal ettirip askere gidebilirmiyim

 291. ahmet yilmaz diyor ki:

  Öncelikle merhaba;

  Hayatımın çok kritik bir dönemindeyim ve karşılaştığım durumun netlik kazanması açısından, ASAL bölge başkanlığına yönlendirildim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Durum özetle şu;

  Lisans mezunuyum ve 27.05.2015 tarihinde tecilim bitiyor. Yüksek lisans yapmak istiyorum fakat ara dönem alımları bitmiş durumda yetişemedim.

  Askerlik şubesinden 30.06.2015 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur kağıdını aldım ve eğer haziran ayı içerisinde gelirsem en fazla 15.07.2015 e kadar bu durumu devam ettirebileceklerini öğrendim. Ve bunun üzerine yüksek lisans programına başvurmak istediğim üniversiteyi aradım. Haziran sonu temmuz başı gibi başvuruları başlıyor, bende 15 temmuza kadar ‘askerlikle ilişiği yoktur’ belgemi alabildiğim için kaydımı kabul edeceklerini teyit ettiler. Fakat üniversite, ASAL bölge başkanlığına, yüksek lisans tecili için gerekenleri eylül ayında eğitim başladığı zaman gönderebiliyoruz çünkü ASAL bölge başkanlıkları eğitim dönemi başlamadan yüksek lisans tecili ile ilgili işlemleri onaylamıyor denildi. Ben temmuzda başvurumu yaptığımda, Üniversite eylül ayında, ”bu kişi temmuz ayında başvurusunu yapmıştır” diyerek yüksek lisansa dahil olduğumu bildirip, lisansüstü tecilimi başlatacaklarını söylediler. Ben de bunun üzerine bir problemle karşılaşıp karşılaşmayacağımı sordum askerlik tecili ile ilgili. Böyle bi durumda her yıl mevzuatlar değişebildiği için sizden( ASAL bölge başkanlığı ) net bilgiyi alabileceğimi söylediler.

  Ayrıca temmuz ayında başvuruyu yaptığımda bana öğrenci kabul belgesi verebileceklerini söylediler, Üniversite eylül ayında gerekli işlemleri başlatana kadar yüksek lisansa kayıtlı olduğumu ispat edebilmem için. Bu durumda öneriniz nedir ?

 292. mustikumluca diyor ki:

  Merhaba yardmci olrsanz sevnrm ben 90 dogumluyum 2013 hazranda aof lisans meznyum teclm 2015 eylulde bitiyoms baska tecil sansim varmi nasl tecl ettrebilirm

 293. ufuk yener diyor ki:

  iyi günler ben bu sene açıköğretimden mezun olucam.Fakat tecilim 2016’nın Kasım ayında bitiyor.Okuldan mezun olduktan sonra direk askere çağırırlar mı yoksa kendim gidip benim
  tecilim devam ediyor diye bildirmem mi lazım?Normalde eğitim süresi kadar tecilim vardı
  Askerlik şubesindeki komutan biraz dalgınlığımdan dolayı kendi tecil hakkımıda içine katmış yardımcı olursanız sevinirim

 294. reha yılmaz diyor ki:

  merhaba ;

  Bu sene tecilimin bittiği söylendi. 2 yıllık ön lisans öğrencisiyken 2. üniversite kapsamında lisans bir bölüme kayıt yaptırdım. suanda aöf teilimi 2.üniversite olduğu için yapmıyor. bende örgünden kaydımı sildirdim aöf yi 1. üniversite yapacağım fakat suanda yoklama kaçağı göründüğümden askerle ilişiksizdir belgesi alabilirmiyim şubeden. Herhangi bir sorun yaşarmıyım?

 295. umur diyor ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum bu sene lisem bitiyor askerlik şubesine gittim 3 yıl erteleme verdiler bana 31 aralık 2018 kadar ben yüksek meslek okul okucam 2 yılım bittikten sonra erteletebiliyormuyum ?

 296. fıratcan diyor ki:

  95 doğumluyum erken sevk verdim ama hemofobi(beyaz kanım yok denecek kadar az )hastasıyim. Kanım hiç durmiyo bu askerliğe sıkıntı olurmu yada sevki bozup tecil ettirebilirmiyim

 297. umur diyor ki:

  meslek okulu derken yüksek meslek okulumu demek istediniz ?

  • admin diyor ki:

   Meslek Yüksekokulu demek istedim. Fakat üniversite düzeyinde bir eğitime başladığınızda şuan geçerli olan teciliniz geçerliiğini yitirir. 2 Yıl boyunca öğrenci olduğunuz için tecil elde edersiniz. Üniversite bittikten sonra da 2 yıllık ek bir tecil hakkınız olur.

 298. kemal diyor ki:

  Merhabalar ben üniversiteye hazırlanırken askerlik kağıdım gelmişti.Şubeye gidip tecil ettirdim 2015 şubata kadar.Şuan üniversitede 4.sınıftayım acaba okul tecil işlemini uzatmışmıdır yoksa kaçak görüneceğim.

 299. yunus diyor ki:

  2013 yılında lisans mezunu oldum. 2 yıllık tecil hakkım 2015 haziranda bitiyo.
  yüksek lisans dönemi ekime denk geliyo. yani 2 aylık bir zaman dilimi mevcut.
  normalde yasal hakkımız öyle yada böyle 29 yaşına kadar değilmidir? ara vermeden
  eğitime devam etme zorunluluğu mu var?.Sonuçta askerliği tecil ettirmem lazım.
  askerlik şubesine durumu anlattığımda bana yetişemezsin tecil yapamayız mı diyecek?
  en azında 1 yıl erteleyemezmiyim.

 300. Gökhan diyor ki:

  Merhaba ben lisede iken askerlik tecil ettim 31 Aralık 2015 e kadar ve üniversite de kazandım ancak ben üniversiteyi donduracam bu dönem için tecilim yanar mı acaba ?

  • admin diyor ki:

   Okulda öğrenci görünme durumunuz değişmedikçe tecil hakkınız devam eder.(29 yaşınızı doldurana kadar.)

 301. emrah kara diyor ki:

  Ben askerlik yoklaması oldum mayıs 2015 te askere gidecem açık lise okuyorum istersem hala askerliğimi tecilleyebilir miyim yoksa geçmi kaldım

  • admin diyor ki:

   Okulunuzdan öğrenci olduğunuza dair askerlik tehir belgenizi askeriyeye göndermesini isterseniz tecil ettirebilirsiniz.

 302. ekrem diyor ki:

  Merhaba,
  Özel işerimden dolayı yoklama kaçağıyım.İlk celp dönemim geçmişte kaldı. Stajyeri bulunduğum mali müşavirler odası vadesi gelmemiş bir celp dönemi getirebilirsen iki yıl tecil ettirebiliriz diyor. Askerlik şubesine gitmeye çekiniyorum hemen gideceksiniz diyecekler diye. Kesin bir şekilde hemen ya da şu dönem gideceksiniz diyebilirler mi ve yeni celp dönemli bir yazı verebilirler mi? Saygılar

 303. kıvanç tan diyor ki:

  27 yaşındayım, 2005-2009 da 4 yıllık üniversite bitirdim, ardından 2010-2014 arasında da bir 4 yıllık üniversite daha bitirdim. Acaba 1 yil lığına da olsa tecil ettirebilir miyim çünkü kpssye hazirlaniyorum?

 304. Cihan diyor ki:

  23 yaşındayım 3 sene üniversite okudum ve bazı nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldım tekrar sınava girdim ve şuan açıköğretimin okuyorum.2018 yılına kadar tecilim var.İlk dönemini okudum ve 2. dönem kayıt yaptırmasan tecilim bozulur mu? ve açıköğretime seneye 1. dönem kayıt yaptırırken tüm belgeleri tekrardan ibraz etmem gerekiyor mu?

 305. şükrü topaloğulları diyor ki:

  18.01.1988 doğumluyum önlisans mezunu oldum ardından lisans okumaya başladım 31.12.2016 tarihine kadar okuduğum için tecil hakkı verdiler şimdi benim tek dersim var tecilim bittiği zaman bir yıl daha tecil etme şansım olurmu çünkü yaşım 28 oluyor 2016 da 2017 de 29 oluyor cevp için şimdiden teşekkür ederim

 306. Mustafa diyor ki:

  27 yaşındayım 2011de aöf adelet bölümüne başladım 2013te bitirip diket geçiş hakkımı kullanarak kamu yönetimine başladım ek c2 belgesini götürdüğümde 4 yıl tecil hakkı verdiler 31 aralık 2017 yılına kadar normalde tecilliyim kamu yönetimi son sınıftayım şuan bu sene bitirsem askerlik şubesi 2 yıl daha tecil hakkı tanır mı en azından 1 yıl daha tecili devam ettirmem gerek

 307. noname diyor ki:

  Meraba ben 95 dogumluyum 2015 yilinda askere gitmem gerekiyodu fakat ben 2014 de tecil etmistimve daha sonra 2014 de tecilimi bozmaya karar verdim askeriyede basvurdum askere gitmek icin onlarda muayene olmam icin aile hekimlogihekimloghekimligine yonlendirdiler orda kalpde bi sikosikonti cikti gataya sevk ettiler falan kisacasi ben tekrar tecil etmek istiyorum suan edebilirmiym tekrar

 308. Sedat Umut diyor ki:

  Merhaba; Ben 1992 doğumluyum liseden sonra direk üniversiteye başladım 4 yıllık fakat muayene ve tecil işlemi için hiç bir şekilde başvuru yapmadım.Her hangi işlem yapmam gerekiyor mu ?

 309. abdulmenaf diyor ki:

  Selamun aleyküm ben 18.10.1991 doğumluyum 2008 yılında açık öğretim ortaokul kayıt oldum ortaokul bitti geçen sene liseye kayıt yaptım şubeye gidip tecil etmek istedim ama örgün liseden açık liseye geçerse tecil olur dediler ama ben hiç örgün lise okumadım açık ortaokuldan açık liseye geçtim ve yapmadılar benim tecil hakkım gerçekten yokmu yoksa onlarmı yanlış yaptı yardımcı olun lütfen ve buradan yazdığınızı beli göremem gmail adresime yazarmısınız lütfen…

 310. ramazan diyor ki:

  95 doğumluyum 2014 lise mezunuyum herhangi bir üniversite öğrencisi değilim tecilde yaptırmadım ne yapmalıyım?

 311. abdullah çiftci diyor ki:

  Sa , 2 yıllık üni. den bu sene mezun oldum. 4 yıllığa eylül de dikey geçiş sınavı var. askeriye tecil işlemleri için gittiğimde muayene olmam gerektiğini söylediler ve 2 yıl tecil hakkım olduğunu. eğer ben 2 sene için bitiremessem askere alıcaklar mı ? muayene olduğum için. yoksa okul 29 yaşına kadar otomatik tecil mi ettirecek ? yani muayenenin hükmü nedir hocam ? şimdiden Allah razı olsun..

  • admin diyor ki:

   Muayene olmasaydınız 2 yıl tecil olmadan hemen askere alınırdınız. Mezun olduğunuz okul sizinle tüm ilişiğini keser. Yani 29 yaşına kadar tecil hakkı vermez. Eğer mezun olmasaydınız o durumda 29 yaşına kadar tecil edebilirdiniz.

 312. Süleyman Gözütok diyor ki:

  Iki sorum olacak
  birincisi :üniversite mezunuyum vr tecilimi bozdurup askere gitme kararı ve suanda da JANA nin sinavi var vu hafta ona gireceğim ne yapmam gerekiyor.
  Ikincisi: Bana uzun dönem yedek subay olarak askerlik yapmak ister misin demislerdi tecili bozdururken ben yok demiştim ama suan pişmanım uzun donem askerlik yaomak ve askeriyede kalmak istiyorum ne yapmam gerekiyor
  Şimdiden teşekkürler SAYGILARIMLA,

 313. ahmet solmaz diyor ki:

  Arkadaslar bugün 4 mar 2015 ben 96 dgmluyum hic tecil etmedim üni kaydım yok tecil yapabiliriyim ygs sınavına girecem baswurum var bi cevap ??

 314. ahmet solmaz diyor ki:

  pardon 95 dogumluyum

 315. yıldırım diyor ki:

  Merhaba ben 29/01/2015 lisans mezunuyum Askerlik şübesinde bütün işlemlerimi yaptım mayıs 2015 celb döneminde asker gidecem ama ailevi nedenlerden dolayı asker gitmek istemiyorum herhangi tecil işlemi yapmadım ve 2 yıllık tecilimi kullanabilirmiyim yapmadım. Şimdiden teşekürler..

 316. brnakkya diyor ki:

  Merhaba, 1991 dogumluyum 2 yillik on lisansa 2010 yilinda basladim ve bu sureye kadar biteremedim bursum yandi,bakaya dustum 2 yillik bos tecil hakkimi kullanabiliyormuyum. Okul kaydimi sildirdim. Martta universiteye sinavina giricem

 317. yunus diyor ki:

  merhabalar.askerlik erteleme bitim tarihi haziran 2015. celp dönemim kasım 2015. lisanstan sonra 2. yılımıda doldurmuş olacağım. ben yüksek lisans yapmak istiyorum eylül ekim gibi kayıtlar başlıyo ama o sırada ben bakaya ya düşmüş olacağım. bu durumda bakaya cezasını ödeyip askeriyeden yüksek lisans için celp dönemini erteleme yada tecili uzatabilirmiyim. ilginize teşekkürler

  • mehmet diyor ki:

   bilader bende aynı durumdayım 4 yıllık mezunuyum 2 yıl mayıs ayında bitiyo yüksek lisansa basvuru yapıcam fakat basvurular eylul ayında o zamana kadar nasıl bi erteleme yapabilirim ??

 318. bulut bulut diyor ki:

  Mrb.ben 95 dogumluyum 2013 2014 meslek lisesi mezunuyum.askerlikle alakali hic bisey yapmadim.iki ay once ygs sinavi icin basvuru kagidi doldurdum.sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istedigimi soyledim.lise diplomamala suan 3 yil tecil ettirme sansim varmi.var ise ben sinavsiz gecis hakki icin basvurfum bunu suan iptal edip 3 sene sonra bastan basvuru yapip tecil ettirebilirmiyim.isimden xolayi gidemiyorum gecindirmek zorunda oldugum bi ev var.simdiden tesekkur ederim yardiminiz icin.

  • admin diyor ki:

   Askerlik Şubesini arayarak askerlik durumunuzu öğrenebilirsiniz. Aradığınız askerlik şubesinden en detaylı ve sizin için geçerli olan cevabı alabilirsiniz. İyi günler.

 319. hami akin diyor ki:

  Merhaba ben 4 yillik universite mezunuyum ocak ayinin sonunda tecilimi bozdurup mayis ayi icin askere gitmek istedigimi belirttm.evraklari doldurdum muayenemi oldum.simdiden sonra yapmam gereken birsey varmi bunu ogrenmek istiyorum.

 320. anil kahraman diyor ki:

  Merhabalar ben 2013 lisans mezunuyum ve okuldan sonra iki yil tecil ettirdim .. kpss ye hazırlanıyorum ve iki yıl daha tecil etirmem ger
  ekiyo tecil hakim varmi

 321. kıvanç çimen diyor ki:

  Merhaba liseyi bitirdikten sonra askerlik yoklamam gelmişti üniversite sınavlarına hazrlanıyordum askerliğimi tecil ettirmiştim daha sonra üniyi kazandım 4 senelik ve 2015 subat ayında bitirdim dün diplomamı aldım simdi kpssye hazırlanacağım tekrar tecil ettirmek istiyorum lisede tecil ettirdim diye üniden sonra tecil etmeme gibi bi durum var mı yani hem liseden sonra hem üniversiteden sonra tecil ettirebilirmiyim ettiriliyorsa kaç yıl acaba bide bu arada örgün üniversiteyi okurken açıköğretimede başlamıştım şuan 2.sınıf aktif öğrenciyim açıköğretimde onun tecile bi alakası oluyor mu.bunları cevaplarsanız teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   Üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl daha tecil hakkınız var. Liseden sonra yaptırdığınız tecil bu hakkınızı engellemez. Şuan da okuduğunuz Üniversite size tecil hakkı sağlamaz. Son mezuniyetinizin üstündeki bir eğitim kurumunda ( Yüksek Lisans yaparsanız) tecil ettirebilirsiniz.

 322. eren eren diyor ki:

  Merhabalar. Ben 1898 doğumluyum acik öğretim harcimi yurt disinda oldugum için yatiramadim. Tecilimin devam etmesini istiyorum ne yapmaliyim ?

 323. hasan etiz diyor ki:

  Hayrli geceler ben okuyorum tecili mi bozdurdum mayis da askere gidecem simdi tekrar tecil eddirme durumum varmi acaba ?

 324. mehmet mehmet diyor ki:

  iyi günler ben 1996 dogumluyum. bu sene lise bitiyor ve benim eger muayane olursam celp dönemim subatta ben tecil etirmeden ünüversiteye kayıt yaptırsam ve kayıdımı dondurup askere gide bilirmiyim..

 325. Atakan k diyor ki:

  2015 aralık ayına kadar tecilim var.. ancak askerlikten yoklama kağıdı geldi.. 2 senelik örgün eğitim mezunuyum.. geçen yıl ki dikey geçiş hakkımı kullanamadım. bu yıl aöf dikey geçiş ile lisans bölümlerine geçiş yapacağım.. ancak kayıtlar eylülde tecilimin bitmesine 2.5 ay kala yapılacak tecilimin yanma durumu olur mu ?

  • admin diyor ki:

   Üniversiteye kayıt yaptırdığınızda doğal olarak askerlik tecil hakkınız olur okuduğunuz süre boyunca.

 326. mustafa diyor ki:

  Ben lise mezunuyum 31aralik 2014de tecilim bitti arkerlik subesine gitmedim bundan bi sorun cikar mi ? Tekrar erteletmek istiyorum cunku icra geldi 2tane bankaya borcum var onlarin bitimine kadar uzatma imkanim var mi?

  • admin diyor ki:

   Askerlik Şubesi ile iletişime geçiniz ve yapıyorlarsa en kısa zamanda 3 yıllık tecil hakkınızı kullanınız.

 327. OZAN KONAK diyor ki:

  meraba ben geçen sene aralıkta askerliği tecil ettirdim açık öğretimde okudumdan dolayı ama tecilim biteli 2 3 ay oldu şuan yoklama kaçağı gözüküyorum öğrenci belgemi alıp tecil ettirebilirmiyim lütfen acil cevap verirmisiniz teşekkürler

 328. İsmail diyor ki:

  merhabalar ben 2014 yılının haziran ayında liseden mezun oldum bu yıl üniversiteye hazırlandım ama olmayacak gibi acaba bir sonraki yılda askerlik tecil ettirme hakkım var mı

  • admin diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra askerlik şubesine giderek 3 yıl tecil hakkı elde edebilirsiniz.

 329. veysel katan diyor ki:

  Merhabalar ben 1990 dogumluyum haziran 2014 te aof onlisanstan mezun oldum askerligim otomatik ertelenirmi yoksa subeye gitmem mi lazim

 330. Yusuf Özcan diyor ki:

  Merhaba ben 2014 Aralık ayında tecilimi bozdurdum normalde 2017 ye kadar tecilliydim Mayıs 2015 de gideceğim ama tekrar tecil ettirmek istiyorum ygs baştan hazırlancam tekrar tecil ettire bilirmiyimm teşekkürler.

 331. ilkan yksl diyor ki:

  merhaba ben 2019 a kadar tecilliydim 3 hafta once tecilimi bozdurdum tekrar tecil ettirmek istiyorum aof 2.donem harcini yatirmadim ama.. tecilim kabul olur mu acil bilgi verebilir misiniz .tesekkurler

 332. hamza altun diyor ki:

  ben bu tahide gidiyorumki 04,05,2015 ben asker inşallha

 333. ilker yldırım diyor ki:

  merhaba ben 1991 dogumluyum şubatta 4 yıllık üniversite bitirdim agustosta askere gitmek için ne zaman başvurmam gerekiyor mayısta gitmek istmiyorum yardım ederseniz sevinirim

 334. oguzhan öztürk diyor ki:

  Merhaba ocak 2014 de mezun oldum 4 yıllık üniversiteden mayıs 2014 de ılk tecıl hakkımı kullandm mayıs 2015 de bıtıo tecılım bır yıl daha tecıl hakkım varmı yanı tecıl suresı mezun olduktan sonra 2 yıl mı

 335. Burak agr diyor ki:

  Merhaba. Ben 92 dogumluyum. 2014 kasim ayinda cikan üniversite af yasasi kapsamında okula geri dönmek istiyoruM fakat suan muayene kacagiyim ve kayit yaptirabilmem icin askerlik durum belgesi istiyorlar. Suan biyandan calisip biyandan aileme bakıyorum ve egitimimi tamamlayabilmek icin tek sansim kanundan yararlanmak. Birsekilde kayit yaptirmam lazim bi yol gosterin nolur

 336. musa kaşka diyor ki:

  S.a ben yoklamaya girdim fakat sonradan bana herkesin 2 yıllık tecil etme hakki var dediler.
  Yoklamaya girdigim halde tecil etme imkanım var mı?

 337. poyraz ferhat diyor ki:

  Tecil belgesinde diyor ki;

  1…. yükümlünün, 30.09.2015 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.

  Celp Dönemi: Kasım 2015

  Muhtemel Sevk Tarihi: 30.09.2015

  Erteleme Bitim Tarihi: 07.06.2015

  ben kpss 2015/1 atamasına başvurursam askerlikle ilgili sorun çıkar mı?Bir de yüksek lisans yapacam ama hangi tarihi baz almam gerekecek çünkü başvurular eylülde oluyor.Yani haziranda tercih verirsem büyük ihtimalle atanacam memurluk sırasında yüksek lisans yapıp tecil ettirmek istiyorum askerlik sorun çıkartır mı hem memurluk sırasında hem de yüksek lisans da.

  Teşekkürler.

 338. fatih diyor ki:

  merhaba 1985 doğumluyum 4 yıllık mühendislik öğrencisiyim haziran 2015 de okuldan mezun olucam ancak bahar dönemi için kayıt yenilemem için tecil belgesi istediler ancak askerlik subesi tecilimi vermedi . bu durumda hangi yolu izlemeliyim nasıl erteletebilirim hazirana kadar . teşşekürler .

 339. ALİ ÖZDEMİR diyor ki:

  Merhaba;
  15/11/2013 de Mesleki Lise mezunu oldum.Diplomamdaki tarih bu yönde ancak ondn öncesinde henüz öğrenciyken 2012 yılında 31.12.2016 yılına kadar tecil ettirmiştim. Şuan asker kaçağı olarak mı görünüyorum yoksa tecil geçerli midir. Çünkü liseden mezun oldukdan sonra 3 yıl daha hakkım olduğunu biliyordum.Teşekkürler iyi çalışmalar.

 340. Sami gün diyor ki:

  86 Aralık doğumluyum, 4 yıllık üniversite okurken Şubat 2015 sonunda önlisans diplomamı alarak okulla ilişiği kestim, tecil imkanım varmı?

 341. oğuzhan arslan diyor ki:

  MERHABA. BEN 90 DOGUMLUYUM 2 YILLIK UNIVERSITEDE AZEMI SUREYI ASTIM. VE GECEN BIR OTELDE KALDIGIMDA POLISLER GELDI VE ASKER KACAGI OLDUGUMU SOYLEDILER. BANA 15 GUN HAK VERDILER. BU SURE ZARFINDA BEN 15 GUN MEMLEKETIME DONEMEDIGIM ICIN TECIL YAPTIRAMADIM ASKERLIK SUBESINI ARDADIM VE BANA UNIVERSİTEDEN KAYDINI ALDIRIP ALDIRDIGIN KAYDI GETIR BAKALIM DEDI OYLE TECIL YAPILIYORMU BİR BİLGİNİZ VARMI?

 342. Oğuz T diyor ki:

  Merhabalar ben temmuz ayında askerliğimi tecil ettirmeme rağmen askerlik kağıdı geldi. Her hangi bir işlem yapmama gerek var mı?

 343. ali diyor ki:

  Iyi günler Yardımınız için şimdiden teşekürler
  Ben 10.01.1984 doğumluyum 10 yıldır yurtdışında yaşıyorum ve safra kesesi ve dalak ameliyat olup alınmıştır ve böylelikle şuan yurtdışı tecilliyim askerden muaf olma imkanı varmı Konsolosluğa başvuruda bulunsam muaf olma imkanım

  bulunursa

 344. gökhan metin diyor ki:

  2014 agustos mezunuyum. henuz gıdıp tecil işlemi yaptırmadım. geç gitmenin herhangi bir cezası var mıdır?

 345. enes ugurlu diyor ki:

  Mrb suan acik lisede aktif durumdayim donrmim 10 ancak 2 yil kadar sonra askerlik zamanim geliyor tecil ettirme hakkina sahipmiyim sahip isem askeriyenin kabul edip etmeme durumu olurmu.

 346. İhsan Güngör diyor ki:

  merhabalar.1992 dogumluyum ;
  2010-2011 Sdü myo girişli ögrencisiyim. hala devam ediyorum 3 dersim kaldı. bu yıl harc yatırmadım ve evime yoklama ile ilgili bi belge geldi. karakolda eksik evrakınız oldugu için en kısa sürede geliniz gelmezseniz zorla getirilrsiniz vs vs diye. okulu arayıp ögrenci belgesi istedim harc yatırmadıgım için veremediklerini en erken haziran ayında acılacak olan yaz okulunda vereceklerini ögrendim tekrar haziranda kayıt yenileyecem. Acaba hazirana kadar napmam lazım bana cok acil yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Bu durumunuzu aynen bir askerlik şubesini arayarak anlatınız. Size ne yapmanız gerektiğini söylerler.

 347. murat diyor ki:

  Ben 1995 doğumluyum. Şubat’ta tecil ettirmeyi unuttum. Yarın askeriyeye gideceğim. Bunun para cezası ne kadar tutar?

 348. LEVENT KAVAK diyor ki:

  ARKADASLAR 04.08 2015 tarıhınde şubeye teslım olmam gerekıyor bu taRIHTEN 1 ay önce tescıl edebılıyormuyum

 349. hakan korkmaz diyor ki:

  Merhaba, İstanbul Üniversitesi’nde 4 yıllık örgün öğretimde okuyordum. Okulum 2013 Şubat ayında bitti ve ben askerlik için en ufak bir girişimde bulunmadı. Okulumun bitmesinden itibaren olan durum şu şekilde. Askerlik şubesine gitmem için bir kağıt geldi evime, herhangi bir girişimde bulunmadım. Ve otelde konaklarken polis geldi, kaçak olduğumu söyledi, 15 gün içerisinde şubeye gideceğime dair bir kağıt imzalattı, askerlik şubesine yine gitmedim.
  Şimdi ben bu durumda ne oluyorum ? Bakaya mı, kaçak mı ? Askerlik şubesine gittiğimde herhangi bir şekilde hemen askerlik işlemlerim başlar mı ? Ben herhangi bir ceza ödeyecek miyim ? Ödersem takribi ne kadarlık bir ceza olur bu ? Askerlik şubesine hemen askere gönderilme durumu olabileceğinden dolayı gidemiyorum, gitsem böyle bir durum meydana gelir mi ?
  Lütfen yardımcı olacak bir cevap veriniz, gerçekten buna ihtiyacım var…
  Saygılar.

  • admin diyor ki:

   Bu konuda en sağlıklı bilgiyi askerlik şubesini telefon ile arayarak alabilirsiniz. Bu şekilde herhangi bir işlem başlatılmasından da korkmanıza gerek kalmaz. Telefonda sizi yönlendirirler.

 350. mustafa celikel diyor ki:

  Merhaba, kurum sinavlarina hazirlanmaktayim sson erteleme tarihi 01.07.2015, muhtemel sevk tarihi 30.09.2015. Eger kurumu(memuriyet) temmuz ayi icinde kazanirsam tecil olur mu yoksa 1 temmuza kadar mi bir kuruma baslamam gerekiyor?

 351. salih diyor ki:

  95 agustos dogumluyum 2013 haziranda lise bitti universiteye gitmedim 3. yilim universite sinavina hazirlaniyorum bu sene kazanip gidersem eylul 2015 e denk geliyor ne yapmam lazim ? tesekkurler

 352. ahmet hızlı diyor ki:

  Selamn aleyküm arkadaslar benm cok degisk sorunm var bana net bi sekilde yardmci olirsanz cok tesekkurler benm ilahyattan son dersm var dye kayt yapmadm suan kacak gozkiyorm mayis ta imamlk sinavm var askelikle ilisig olmdgna dair belge istnyo kacak oldgm icn alamyorm atanmam icn ya ilahyati sildrcem teclimn uzamsi icn baska secngm yok

 353. yucel ercan diyor ki:

  Lise 1de askerliyimi tecil yaptim ikinci donem okuldan atildim simdi ise acik ogretimde kaydimi yaptim okul okuyorum acik ogretimde askerliyimi tecil yapsam olurmu 1990 dogumluyum

 354. Aykut Ge diyor ki:

  Merhaba ocak 2 1995 doğumluyum. Lise mezunuyum ve lys için askerliği tecil ettirmek istiyorum bunun için lise diplomam yetermi yoksa zamanım geçtimi. ?

 355. yusuf berat TIRI diyor ki:

  Ben tecilimi subatta bozdurdum fakat ygsden iyi bir puan aldıgım için tekrar üniversite okumak istiyorum tekrar tecil yaptırma sansım varmı ?

  • admin diyor ki:

   Askerlik Şubesi ile irtibata geçmelisiniz. Tecil süreniz üniversite kayıt zamanına denk geliyorsa yapabilirsiniz.

 356. cem muzaffer sarı diyor ki:

  merhaba ben 91 doğumluyum 2015 10 ayda tecilim bitiyor aöf okuyorum bu süreyi nasıl uzata bilirim bana bir yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   Üniversiteden mezun olmazsanız 29 yaşı sonuna kadar tecil ettirebilirsiniz. Mezun olursanız 2 yıl tecil hakkınız var.

 357. ismail diyor ki:

  ben 16 02 1996 dogumluyum yaşım doldu fakat lisedeyim yaşım doldugu için tecil ettirmem gerekirmi?

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesini arayarak askerlik durumunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra tecil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 358. hakan diyor ki:

  merhaba ben 89 doğumluyum yoklama kaçağı olarak gözüküyorum lise mezunuyum
  bedelli askerliği bekliyorum fakat yakalandım muayene olmam gerekiyor. tecil etme hakkım
  var mı ?

 359. Faruk Aslan diyor ki:

  merhaba ben londrada yasiyorum ve 94 dogumluyum askerligimi erteleetmek icin baskonsolosluga gittim ve butun islerimleri yaptirdim orada calisan bir bayan arkadas askerligimin ertelendigini ve bana 1 ay icinde ertelendigine dair bir mektup gelecegini soyledi ve aradan 4 5 ay gecti ve henuz bana bir bilgi gelmedi bu durumda askerligim ertelenmismidir ? eger ertelenmedi ise yeniden tekrar ayni islemlerimi yapacagim ? ve suan turkiyeye tatil icin giris yapmis olsam asker kacagi olarak tutuklanirmiyim ? acil cevabinizi bekliyorum , tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Türkiye’ de ki askerlik şubelerinden birini arayarak tc kimlik numaranızla askerlik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 360. tolga diyor ki:

  Selamun Aleyküm. Ben 95 doğumluyum 2013’te liseden mezun oldum.Bu zamana kadar herhangi bir bilgi,belge falan filan gelmedi yada bana ulaşmadı.Böyle oluncada bende hiç araştırmadım.Abilerim bakmışlar bu yakın zamanda, benim muane kaçağı olduğum gözüküyormuşum en kısa sürede işimden izin alıp gideceğim.Fakat benim asıl öğrenmek istediğim şey, Tecil hakkı 3 yılsa benim hala tecil hakkım varmıdır?..

 361. Hakan Demirtaş diyor ki:

  Ben 95 doğumluyum normalde Şubat ayında askere gitmem gerekiyordu ama üniversite okuyorum benim okulum uzadı ben şimdi okulumu dondurup tecilimi bozdurabilir miyim bozdurmam için ne yapmalıyım ?

 362. engtrmz diyor ki:

  haziran 2015 te üniversitem bitiyor ve ağustos celbinde askere gitmek istiyorum. ne zaman başburu yapmalıyım teşekkürler.

 363. muhittin akaltun diyor ki:

  ben 2014 önlısans mezunuyum daha önce universıteye baslamadan önce tecıl etırdım sonra unuversıteyeı bıtırdım 2 yıllık sımdı askerlıgım geldı yoklamadan cagırmıslar en kısa surede gelınız ıye tecıl hakım varmı yardımcı olabılırmısınız ?

  • Hakan diyor ki:

   Merhaba.Ben 24.04.1986 doğumluyum.4 gün sonra 29 yaşına gireceğim.Bu sene okuduğum 4 yıllık eğitim fakültesi bitecek.Üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl tecil hakkımı kullanmak istiyorum.Acaba 29 yaşında olmam bir sorun yaratır mı?Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

   • admin diyor ki:

    29 yaşından sonra tecil edebilmeniz için yüksek lisans öğrencisi olmanız gerekmektedir.

 364. Doğuhan Kadir Ardal diyor ki:

  2 yıldır açık lisedeyim 50 kredim var bazı sınavlara giremedim bazı sebeplerden yinede erteletebilirmiyim ?? bi arkadaşım 2 yıldır gittiğin için erteletemiyorsun dedi

 365. berk diyor ki:

  merhaba ben 95 dogumluyum gecen sene askerligimi 1 yıl tecil ettirdim aol de okuyorum okulum bitmedi bu sene ne zamana kadar tecil ettirebilirim askerligimi yoklama kacagı olarak mı gozukuyorum suan ?

 366. şiyar edemen diyor ki:

  ben 4 yıllık üniversite okudum eylül ayında bitti tecil ile ilgili hiçbir işlem yapmadım.
  sonrasında yurtdışına çıktım.tatil için gelicem gelecek hafta.soru şu 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra otomatik tecil ediliyor mu ?ediliyorsa süresi nedir?

 367. Erdoğan Demirci diyor ki:

  24 12 2017 kadar tecilim var bu dönem kayıt yenilemedim acaba kaçağa düşer mi

 368. burak buz diyor ki:

  Sayın admin
  Ben 2 yıllık ön lisans mezunuyum ve geçiş yaparak açık öğretimden 3. sınıftan başlayarak öğretimden eğitimime devam ediyorum. Şuan 25 yaşındayım. eğer iki sene içersinde okulumu tamamlayamaz isem belirtilen 29 yaş sınırı grubuna giriyor muyum? açık öğretim de en fazla kaç yaşına kadar tecil hakkım var 29 yaş mı ? 29 yaş civarında mezun olduktan sonra yine ( 4 yıllık açık öğretim kamu) yine 2 yıllık ertelemeden yararlana biliyorum. bilgi vermeniz ricası ile.

 369. atilla atilla diyor ki:

  ben ankara akdere askerlik şubesinde tecilimi bozdurdum mayıs da askere gitmek için benim arkadaslardan o esnada doktora göndermişler boy kiloya bakılmış herhangi bir askerlik için engel yoktur dıye yazı almışlar benden böle bşe istenmedi direk gittim tecil bozuldu başka bir işlem varmı dedım yq dedı celp kağıdınıda verdıler mayısta askersn dediler bu işlem normal mi yqsa hatamı yapılmış msj atın ltfn kolay gelsın

 370. Mustafa kemal diyor ki:

  Merhaba
  Ben tecilliydil tecilimi 3.2015 de bozdurdum verilen kagitta celp donemi Agustos yaziyor. 90 dogumluyum bir sonraki celp donemine kalma durumu olur mu? Bu nasil belirleniyor

 371. Oğulcan İçtaş diyor ki:

  Merhaba.Ben okuyorum ve okulumu bırakıp askere gitmek istedim askerlik şubesine başvuru yaptım ve bana muayene olmam için evraklar verdiler..Ve benim ailevi sorunlarımdan dolayı 3 ay falan muayene gitmedim ve evraklar hala duruyorr bana herhangi bir ceza gelir mi ?

 372. ismail diyor ki:

  merhabalar,
  91 doğumluyum, 2 yıllık myo öğrencisiyim. okula özel sebeblerden dolayı devam edemiyorum ancak bugün öğrenci belgesini okuldan alabildim. bu gün sabah askerlik son yoklaması geldi eve.

  halen öğrenci gözüktüğüm için askerliğim tecil olur mu ?
  tecil işlemleri neler yapmam gerekli ?
  öğrenci belgesinin aslını mı vermem gerek askerlik şubesine.
  yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

 373. Batuhan Kadinsah diyor ki:

  Merhabalar, 2012’de yüksek lisansa başladım ve tecil edildi, 2013’te başka bir üniversitede yüksek lisansa başladım ve diğerinden kaydımı sildirmemiş olmama rağmen 2016 Aralık’a kadar tecil edildi Bu ikisinden de mezun değilim. Tekrar yüksek lisansla tecil yapmak istiyorum. Bu kayıt sildirme zorunluluğu ile ilgili gerçek nedir?

  • admin diyor ki:

   Herhangi bir yüksek lisans programından mezun olmadığınız taktirde 35 yaşına kadar yüksek lisans programlarına giriş çıkış yaparak tecil hakkı elde edebilirsiniz. Yalnız bir sonraki programa kayıt yaptırırken tecilli durumda olmanız önemlidir. Bakaya olma durumunda yüksek lisansa kayıt yaptıramazsınız.

 374. berk diyor ki:

  merhaba ben 95 dogumluyum gecen sene askerligimi 1 yıl tecil ettirdim aol de okuyorum okulum bitmedi bu sene ne zamana kadar tecil ettirebilirim askerligimi yoklama kacagı olarak mı gozukuyorum suan ? vv

 375. Önder Alçı diyor ki:

  Askerlik tecilim kasım 2017 ye kadar devam ediyor 29 yaşına kadar. Yalnız ben haziran ayında
  lisans mezunu olacağım. Tecilim yanar mı?

  • admin diyor ki:

   Evet 29 yaşından sonra tecil hakkı elde etmek için yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız şart.

 376. Reşat Göncü diyor ki:

  Merhaba benim üniversite 2015 yılında bitiyor. 2018 yılına kadar tecilim var.mezun olduktan sonra bir işlem yapmam gerekiyor mı ? Teşekkürler.

 377. kacmiyor artik diyor ki:

  2000 yilindan beri kacak yurtdisinda kaliyorum.belki maddi durumumuz iyi olsaydi okurduk.kimse gelmezdi buralara..o tarihten beri askerligi uzatmak istedim oturum istediler olmadi.6 ay once oturum aldim.askerligi 5 sene uzattim.turkiyede askeriyeden babama benim adima ceza mektubu gonderilmis 4/5 milyar.3-4 sene once kanun cikmis.eger uzatmazsan her sene cezasi artiyormus.konsolosluga gittim dilekce yaz yada parayi ode dediler.su an hem 6000 euro odeyecegim hemde cezayi odemek zorundayim,sonuc ne olur bilmiyorum.bilgilerinize….

 378. furkan diyor ki:

  on lisans okuyorum 2015 haziran ayında örgün öğrenimim sonlanacak mezun olduktan sonra direk asker miyim yoksa tecil sürem var mı

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesine başvurarak 2 yıl tecil hakkı elde edebilirsiniz. Eğer başvuru yapmazsanız askere çağırılırsınız.

 379. lazerbaycan diyor ki:

  selamlar admin. 2013 haziranda 4 yıllık hemşirelik ve sağlık myo bitirdim. aynı zamanda 2010da başladığım aof işletme fakültesi 4 yıllık 2. sınıf öğrencisiyim. skerliğimi erteleyebilir miyim ? 91 doğumluyum. derdim askerlikten kaçmak değil yeni atandım malumasaletimi alıp öyle askere gideyim kafa rahat gideyim istiyorum

  • admin diyor ki:

   Memurların aday durumu kalktıktan sonra askere gidebilme şansları vardır. Askerlik şubesine başvurarak 1 sene tecil edebilirsiniz.

 380. umut baskan diyor ki:

  Merhaba, iyi günler ben 2014 eylül ayında tecilimi bozdurup askerliğe başvurdum fakat kalp ritim bozukluğu sıkıntısı yüzünden gata dan 1 yıl erteleme yedim doktor bana ya ameliyat olmam gerektiğini yada durumuma bağlı seneye gidebileceğimi veya tekrardan ertelenebileceğini söyledi.Ve benden ameliyat oldum şimdi en kısa sürede gitmek istiyorum en erken ne zaman gidebilirim. ertelemeyi beklemem gerekiyor mu? Teşekkürler ,saygılarımla

 381. Cuma diyor ki:

  Merhaba Admin ben 27.12.1990 doğumluyum askerliği 3 sene tecil ettirdin 31.12.2013 te tecilim bitti 2 yıllık Üniversite için kayıt yapacağım askerliği tekrar tecil edebilirmiyim yada okul mu tecil ediyor

 382. hasan levent yılmaz diyor ki:

  merhaba ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ilk dönemden dersim kalmadı ve fakat ikinci dönemden 1-2 dersim kalırsa durumum ne olur 87 liyim kaç yılına kadar sorun çıkmaz.2016 yani seneye ikinci dönem kaydında sorun çıkar mı

 383. hasan levent yılmaz diyor ki:

  merhaba ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ilk dönemden dersim kalmadı ve fakat ikinci dönemden 1-2 dersim kalırsa durumum ne olur 87 liyim kaç yılına kadar sorun çıkmaz.2016 yani seneye ikinci dönem kaydında sorun çıkar mı
  bu arada devlet üniversitesinde okuyorum 4. yılım

 384. ersin diyor ki:

  merhaba.ben 16.9.1995 doğumluyum.ortaokul mezunuyum eylülde çıraklık meslek kursuna kayıt olursam olursam askerliğimi tecil ettirebilirmiyim.teşekkürler

 385. uğur çınar diyor ki:

  Merhaba admin 26.11.1987 doğumluyum ay gün olarak hesaplandığında 27 yaşında oluyorum sene olarak hesaplandığında ise 28 gözüküyorum şuanda üniversite 4.sınıfdayım bu haziran mevzunum suanki tecilim ise baktırdım 2016 ocak ayına kadar.okulum bitti an tecilimi uzatabilirmiyim 2 sene daha (yüksek lisans master staj düşünmüyorum)üni mevzunkarı 2 yıl daha tecil ettrilebiliyormuş ama benim doğum tarihimden dolayi kafam karışıyor nezamana kadar bu sartlarda tecil ettirebilirim admin şimdiden çok teşekkür ederim.

 386. ERAY KAYA diyor ki:

  Ben ikinci muayenemi oldum şimdi üniversiteye gidip tecil ettirme hakkım var mı

 387. emre eser avcı diyor ki:

  ben lise diplomamla tecil yaptırdım. 2016 da bitiyor. Bu senede önlisans mezunu olcam , önlisans diplomamla bi süre daha tecil yapma gibi bi hakkım var mı ? bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler

 388. ergun genc diyor ki:

  merhabalar admin ben 1990 doğumluyum 4 yıllık üniversitem mayıs gibi bitiyor diplomalar haziran gibi çıkıyor. aralığa kadarda tecilliyim. ağustos ayına alırlar mı?

 389. alaaddin diyor ki:

  ben liseyi 2013 de btrdm lise diplomasını götürürsem yinede tecil hakkım olurmu cvp için tşk

 390. ERKAN ÖZTÜRK diyor ki:

  merhabalar benim askerlik yerim belli olduktan sonra yükseklisansa kaydoldum ve askerliğim tecil oldu. şimdi okulu bırakmak için dilekçe gönderdim okul kaydım silinince askeriyeye kağıt gönderilecek ve askere gideceğim, askerlik yerim değişir mi

 391. Batuhan Kadinsah diyor ki:

  Merhabalar Yüksek Lisans’tan 2016 yılına kadar tecilim var askerlik şubesinde tecilimi bozdurup askere gitmek istiyorum dedim, kadın memur sen bozduramazsın dedi sonra kendi şubene dilekçe ver dedi kafası karışmış bir şekilde. Hayliyle benim de karıştı, tam olarak doğrusu nedir? Teşekkürler

 392. mehmet telli diyor ki:

  1995 Dogumluyum tecil bozmaya gıttım 2016 kasım calb donemı yazıyor ama benım tecılımde o tarıhe kadardı yanı tecıl bozmamın anlamı yok 1995 / 3 gıdmem gerekır normalde ne apmamız gerekır ? ? tesekkurLer :D

 393. tufan taşan diyor ki:

  merhaba,
  1993 doğumluyum hiç tecil kullanmadım 2yıllık myo ukudum okulu bitirmeden döndüm bu dönem harcı hala öğrenci görünmekteyim. yoklama kaçağı olduğuma dair yazı geldi okulun harcını bu dönem yatıramadığım için öğrenci belgesi alamıyorum tecil hakkım varmıdır kullanabilirmiyim? bu konuda bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz?

 394. Sami gün diyor ki:

  86 Aralık doğumluyum, 4 yıllık üniversite okurken Şubat 2015 sonunda önlisans diplomamı alarak okulla ilişiği kestim, tecil imkanım varmı??

 395. ERKAN ÖZTÜRK diyor ki:

  merhabalar benim askerlik yerim belli olduktan sonra yükseklisansa kaydoldum ve askerliğim tecil oldu. şimdi okulu bırakmak için dilekçe gönderdim okul kaydım silinince askeriyeye kağıt gönderilecek ve askere gideceğim, askerlik yerim değişir mi

 396. Aykut yapıcı diyor ki:

  Merhaba ben 2yıl öncE tecil ettirmiştim ama tecilden hemen aonra aöfue kaydoldum ve askerlik subesine durumu sorduğum zaman bana okulun tecilinin devreye girdigini kendi yaptıgm tecillin durdugunu soledıler smdi ise askee gitmeyi düşünüyorum bunun için napmam lazm hala daha aöf kaydım var subeye gitsem ne demem lazım yada aöf kaydım varken askerliği yapabilir miyim? herangi bir başvuru yapmam gerekiyo mu bilgilndirirseniz teşekkür ederim

 397. aykut yapıcı diyor ki:

  merhaba ben 3 yıl önce gidip askerliğimi tecil ettirdim ama hemen sonrada aöf’e kayıt oldum. askerlik şubesini arayıp sorduğumda kendi yağtığım tecilin değil okul tarafından tecilli olduğum söylendi merak ettiğim şuan askere gitmek istiyorum tecil bozmak için başvurduğumda herangibir sorun olur mu ? yada aöf kaydım dururken askere gidebilir miyim ? bunun yanında tecil ettirdiğim zaman ehliyetim yoktu şuan var şubeye gittiğimde bilgilerimizi tekrar günceller mi yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkür ederim şimdiden…

 398. bulent diyor ki:

  Merhabalar, ben 01.01.1992 dogumluyum ben liseyi aciktam bitirim ayni yil universiteye yazilip iki yil okuduktan sonra kaydimi sildirip yurt disina gittim.1 yil takildiktan sonra geldim turkiyeye ve askerligimi techil ettirtim.Biraktigimdan gunden itibaren techili saydiklari icin 1 yil techil ettirebildim buda 31.12.2015 te sona erecek.

  Problem suki benim Amerikali bi nisanlim var ve evlenmek istiyoruz.Fakat vize islemleri 8-13 ay arasi suruyor suan baslasak cok gecikecegiz beni direk havalimanindan cikarken paket yapacaklar.Dolayisiyla benim fazladan 4-5 aya ihtiyacim var.

  Velhasil kelam benim liseden sonraki 2 yillik hakkimdan fazla birazdaha zamana ihtiyacim var.

  Bi yerdende duyduguma gore lisans icin bi kere techil islemi gordugum icin tekrar lisansa yazilsam bile techilim mumkun olmamazmis.
  Bu konudada bilgilerinizi alabilirsem sevinirim.

  Simdiden tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Ücret karşılığında yüksek lisans yapabileceğiniz üniversiteler var. Araştırıp onlardan birine kayıt yaptırabilirsiniz.

 399. emre levent diyor ki:

  Merhaba iyi günler 31 Aralık 2015 de askerlik tecilim bitiyor şubatda ösym kaydını yaptırsam veya iki yıllık geçiş hakkımı kullansam tecil ettirebilirmiyim yada başka herhangi bir yoldan ösym kaydını yaptırmaya 2 gün geç kaldım bazı sebeblerden dolayı ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

 400. cihat kabadayı diyor ki:

  86 doğumluyum ve 31 aralık 2015 tarihinde tecilim doluyor aynı zamanda bir lisans programından mezun oluyorum bu sebepten dolayı 2 yıl tecil hakkım olur mu ?

 401. cihat kabadayı diyor ki:

  86 doğumluyum 31 aralık 2015 de tecil süren doluyor aynı zamanda da bir lisans programından mezun oluyorum bu sebepten dolayı 2 yıl tecil hakkım olur mu ?

 402. kürşat şen diyor ki:

  üniversite son sınıfım. ağustosta gidebilmek için mezun olmadan tecilimi bozdursam ve temmuzda mezun olsam, ağustosta lise mezunu olarak mı giderim üniveriste mezunu olarak mı, çünkü başvuru yaptığım zaman halen öğrenci olmuş oluyorum ya?? acil bigi lütfen.

 403. ozan bilen diyor ki:

  Ben 19 yaşındayım fakat açık ogretim okuyorum askerligimi tecil ettirmek istiyorum tecil yapiliyormu acik ogretim okuYanlara ama 11.07.1996 dogumluyum muane olmadan tecil etmek istiyorum ne yapmam gerek

 404. Ali yılmaz diyor ki:

  Selam bn 4 yıllık bölüm okuyorum ama okul uzadı bn şimdi bu bölümü bırakıp başka bir bölüm okuyacam 2 yıllık bölüm olursam askerlik tecil im olurmu yine

 405. fatih diyor ki:

  Merhabalar ;
  2014-2015 eğitim yılında lise son olarak açıköğretim lisesine kaydoldum.
  93 aralık doğumluyum.
  askerlik zamanım gelmiş ve geçtiği için geçte olsa tecilimi yaptırdım.
  1 ocak 2016 ye kadar tecilliyim.
  Planlarıma göre bu sene açık liseden mezun olup ygs ve lys sınavlarına girip tecilim bitmeden üniversiteye kayıt yaptırmaktı.
  Fakat bazı problemler sebebiyle ygs yi kaçırdım.
  Bir sonraki ygs tarihi , tecilimin bitiminden sonra ve üniversiteye girişim ise tecil tarihimin bitiminden 6 ay sonra.

  Sorum şu;
  Tecil tarihim bittiği halde açıköğretim lisesinde okumaya devam edersem tecilim okuduğum için ertelenir mi ?
  En azından üniversiteye giriş tarihime kadar yani bir 6-7 ay daha açıköğretim lisesinde okumaya devam edersem tecilim de devam eder mi ?

  Bir diğer sorum ise , lise diplomam ile 1 yıl daha tecilimi uzatabilirmiyim ?

  2016 yaz aylarına kadar tecilimin birşekilde devam etmesi gerekiyor ki üniversiteye giriş yapabileyim.
  Herhangi bir öneriniz var mı ?

  Şimdiden teşekkür ederim

 406. adanzm diyor ki:

  Merhabalar. Ben şuan 2019 12. Ayina kadar tecilliyim ama tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda aöf sosyal hizmetler okuyorum 2 yıllık. kismetse ikinci sınıfa geçeceğim . 2. Sınıfta ise zorunlu Staj varmış askerde iken hem aöf sınavlarına girip ayni zamandada 24 yada 30 gün galiba zorunlu staja gidebilir miyim ? Şimdiden teşekkürler

 407. Cihan Akbaba diyor ki:

  Merhaba,
  01.08.1988 doğumluyum. 2013 yılında Lisans bölümümden mezun oldum.Yüksek lisans yapmadan ne zamana kadar tecil yaptırabilirim?

 408. serdar keskin diyor ki:

  SELAM HOCAM BENİM SORUM ŞU 02.01.1986 doğumluyum tecilim 2015 31 aralıkta bitiyor ve 4yıllık işletme mezunu oluyorum temmuzda. Yüksek lisans yapmadan 2 yıl tecil hakkım oluyor mu şimdi benim fakat yaşım 29 sadece yüksek lisanslamı tecil yaptırabilirim. biarkadaş sormuş böle aynı benim durumda onada demişsiniz yüksek lisanla tecil ettirebilirsiniz die ama bide lisans mezunu olduğunuz zaman 2yıl tecil hakkınız var demiştiniz kafam karıştı iyice. şimdiden cevap için teşekkür ederim.

 409. hasan doganay diyor ki:

  arkdaslar ben acık ogretım lısesınde okuyorum o zaman dılımınde askerlıgımı tecıl ettrdım 2012 yılı 1.donem yuz yuze egıtımde derslerımı bıtırdım ve o 2012 senesınde 1.donemı kayıt yaptırmadım için 1.donemım pasıf duruma dustugu için yoklama kacaqı gorunuyorum ben bu durumda askerlıgımı tekrardan nasıl tecil ettırebılırım. Daha onceden bu duruma dusen arkadaslar varsa benı bilgılendırebilir mı ?

 410. Baran çelik diyor ki:

  İi akşamlar admin 92 doğumluyum lütfen bana yardımcı ol bn şuan acık öğretim lisesinde okuyorum bi defa tecil hakkımı kullandım heralde 2 yıldı tecil ve şuan yoklama kaçağı oldugumu öğrendim 3 4 ay bişy heralde yoklama kaçağıyım öğrenci durumumda aktif ve ama mezun olmam için daha en az 1 senem var ve ben tecil ettirmk istiyorum nasıl çözerim bu işi saolasın

 411. murat diyor ki:

  acik lisede okuyorum toplam donemim 13 suan 2014 yilinda 1 sene 2015 in aralik ayina kadar tecil ettirmistim.95 dogumluyum okulum hala bitmedi uzatabilirmiyim.toplam donemim 12 yi gectigi icin bi sknti olurmu askerlik subesini aradim uzattiramazsin dediler napabilirim yardimci olursaniz sevinirim.

 412. Yasin KIZILTAŞ diyor ki:

  Yüksek lisans Öğrencisi olduğumdan dolayı askerliği tecil ettirdim ancak memurluğa atanmam sebebiyle bunu iptal ettirerek kurumum Tarafından tecil yapıldı şu an yüksek lisans öğrencisiyim kurumun tecil süresi doldu tekrar yüksek lisanstan dolayı tecil işlemi yaptırabilir miyim

 413. mehmet kaya diyor ki:

  diyelimki ben 4.senemde ygsye gireceğim ve 2.bir 4 yıllık üniye kayıt olacağım.bu durumda askerlik tecil olmuyormuş. peki ben mezun olmadan 2.üniye kayıt olursam askerlik tecil olmaz mı yine?(4 yılın sonunda)

  yani öenmli olan 4 yıllık üni ise 4 yılı doldurmuşsam mezun gibi sayılırım ve 2.üni için tecil olmaz mı?

 414. fatih keskin diyor ki:

  1994 dogumkuyum muane kacagiyim ama askerligi tecil etirmek istiorum ama orta okula aciga kayit olsam tecil etire bilirmiyim ?

 415. burhan kaya diyor ki:

  askerlık tecılımı bozdurdum 95\3 agustos 2015 askerım buyuk ıhtımal tecılı bozduralı 4 ay oldu aılevı nedenlerden dolayı tecıl ettırmek zorundayım napmam gerekıyor yardımcı olun lutfen acil..

 416. muhammed ali diyor ki:

  Ben 19.01.1995 dogumluyum acik ogretimde okuyorum bu eylulde universiteye gidicem acik lisede bitmek uzere toplam 10 donem okudum ve daha tecil ettirmedim 2 ay sonra acik ogretim lisesinden diploma alip subeye gitsem tecil ederlermi??

 417. ugur diyor ki:

  celp dönemim kasım fakat ben ağustos celbinde gitmek istiyorum acaba tecil bozdurma tarihim bitti mi yada en son hangi tarihte bitiyor??

 418. uğur diyor ki:

  benim celp dönemim kasım fakat ben ağustos celbinde gitmek istiyorum son tecil bozma tarihim nedir??

 419. burak diyor ki:

  Merhaba ben 10 ekim 2010 tarihinde tecil icin gittim ve tecil ettirdim askerliği ve 2013 de 2 yillik meslek yuksek okuluns girdim 2 yil okudum ve 2015 haziran ayinda mezun olcam tecilim diplomayi aldiktan sonra bozulurmu yoksa devam edermi veya tecilim bozulursa kac yil tecil hakkim var tesekkurler.

 420. ali can diyor ki:

  selam 2013 4 yıllık mezunuyum 2013 de 2 yıllık tecil hakkımı da kullandım haziranın son haftası yada temmuzun ilk haftası tecilim bitiyor. ama iş nedeniyle ve girmem gereken mühendislik tamamlama sınavı nedeniyle bi 5 6 ay daha askere gitmek istemiyorum işimden olmak istemiyorum şuanda. bu konuyla ilgili ne yapabilirim. ne zaman askere alırlar beni ? yardım lütfen

 421. Toprak sipahi diyor ki:

  Merhaba ben 96 doğumluyum lisede sınıf tekrarı yaptım 2015 mezunlarındanım sınavda istediğim yeri kazanamadım bir sene daha hazırlanmak istiyorum askerlik kağıdım falanda gelmedi tecil hakkım oluyor mu benim?

 422. fuat BEKDEMİR diyor ki:

  merhaba askerliğim açık öğretim 4 yıllık eğitimi nedenyile aralık 2016 yılına
  kadar tecilli idi 2015 haziran da aöf den mezun oldum. tecilim bozulur mu yada
  tekrar tecil ettirme hakkım varmı

 423. tuncay meme diyor ki:

  1995 dogumluyum ogustosta askere gidiyorum ama kasim gitmek istiyorum ne sebeble erteleye bilirim bana yardim edin

 424. ercan atay diyor ki:

  Mezuniyet sonrası tecil işlemlerinin öğrenci işleri tarafından yapıldığını sanıyordum.
  Yanlış bildiğim üzere mezuniyet tarihinden bu güne tecil işlemi yaptırmadım. Herhalde
  bakaya durumundayım. Yüksek lisansa başlayacağım fakat kesin kayıt esnasında e-devlet
  üzerinden “askerlik durum belgesi” istiyorlar. e-devlet’ten bu belgeyi almak istediğimde
  ise “Askerlik durumunuz ile ilgili bilgi almak istiyorsanız askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.” uyarısı alıyorum. Şu durumda askerliğimi tecil ettirme durumum söz konusu
  olur mu? Yüksek lisans kesin kayıt esnasında istenen askerlik durum belgesini alamaz mıyım?
  Askerlik şubesine gittiğim takdirde askerlik işlemlerimi başlatıp beni hemen askere mi
  gönderirler? Eğer öyle olursa bu zaman aralığı ne kadar olur?
  Cevaplarınız için teşekkür ederim.

 425. ercan atay diyor ki:

  Merhaba. 01.03.1991 doğumluyum. 01.07.2013 tarihinde üniversiteden mezun oldum. Mezuniyet sonrası tecil işlemlerinin öğrenci işleri tarafından yapıldığını sanıyordum. Yanlış bildiğim üzere mezuniyet tarihinden bu güne tecil işlemi yaptırmadım. Malesef bunu bu gün öğrendim. Herhalde bakaya durumundayım. Yüksek lisansa başlayacağım fakat kesin kayıt esnasında e-devlet üzerinden “askerlik durum belgesi” istiyorlar. e-devlet’ten bu belgeyi almak istediğimde ise “Askerlik durumunuz ile ilgili bilgi almak istiyorsanız askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.” uyarısı alıyorum. Şu durumda askerliğimi tecil ettirme durumum söz konusu olur mu? Yüksek lisans kesin kayıt esnasında istenen askerlik durum belgesini alamaz mıyım? Askerlik şubesine gittiğim takdirde askerlik işlemlerimi başlatıp beni hemen askere mi gönderirler? Eğer öyle olursa bu zaman aralığı ne kadar olur?

 426. Yiğit Karanfil diyor ki:

  merhaba, 89 doğumluyum, 4 senelik üniversitemin 7 yıllık azami süresini doldurdum. Şimdi 8. yıla geçiş yapıyorum, öğrenci işleri daire başkanlığı evraklarımızı her kayıt ile birlikte askerlik şubelerine gönderdiklerini yinede emin olmak içinde bireysel olarak gidip şubeden kontrol sağlamamızı gerektiğini söyledi. Bununla alakalı olarak, 8. yıla geçtiğimde askerliğim tekrar tecil olacak mıdır veya başka bir işlem yapmamız gerekmekte midir?

 427. OĞUZHAN diyor ki:

  Merhabalar ;

  Tecili mi Bozduracağım Fakat ağustos celp in de Gönderim Sağlanmıyor.
  Diğer ki yani kasım celp inde Gönderirlermiş.
  Ağustos da gitmem İçin Ne Yapabilirim.

 428. Özkan diyor ki:

  Arkadaşlar çok önemli bir sorum olacak cevaplarsanız çok ama çok sevinirim.
  SORUM : Ben üniversiteden mezun olduktan sonra (4 yıllık) askerlik şubesine gittim tecil için işlem yaptırdım ve bana tecil durumu ile ilgili kağıdı verdiler.Kağıtta

  ASKERLİK BİLGİLERİ
  ———————————–
  CELP DÖNEMİ : Kasım 2015
  SON YOKLAMA TARİHİ : 10.09.2013
  STATÜSÜ : YD.SB.ADAYI
  KARAR MADDESİ : 28
  MEZUNİYET TARİHİ : 07.06.2013

  “MUHTEMEL SEVK TARİHİ” : 30.09.2015
  “ERTELEME BİTİM TARİHİ” : 07.06.2015

  Bu arada 21.07.1988 doğumluyum.

  gibi bilgiler yer alıyor ve ben hala hiç askerlik şubesine gitmedim ve de aramadım.
  ALES sınavına girdim bu sene yeterli bir puan aldım İnşaALLAH nasip olursa Yüksek Lisans’a başvurmak istiyorum.Acaba Yüksek Lisans’a başvursam ve kabul edilirsem Tecil durumu ileri bir tarihe ertelenebiliyor mu?

  Bu sene KPSS Sınavına da girecem

  Ben şuan ne yapmalıyım?
  Askerlik Şubesine gitmeli miyim veya aramalı mıyım?
  Bu arada bana askerlikten hiç bir belge ulaşmadı.
  Kafam çok karıştı
  Bu Muhtemel Sevk Tarihi ile Erteleme Bitim Tarihi arasındaki fark nedir?
  Ben hangi tarihe önem vermeliyim?
  Şuan asker kaçağı mı gözüküyorum veya yoklama kaçağı mı ?
  Detaylı bir cevap yazarsanız çok ama çok sevinirim.

  Cevaplarınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

 429. mehmet a diyor ki:

  Selamlar,şu anda öğretmenim ek-A dahil tecil hakkımı doldurmuş bulunmaktayım,fakat ailevi nedenlerden ötürü daha da açarsak ;anne-babamın boşanmış olması ve annemin %95 engelli bir kanser hastası olması dolayısıyla askerlik hakkımı tecil etmek istiyorum.Yasal olarak bu mümkün mü,nasıl yapabilirim işlemleri?

 430. ihsan atan diyor ki:

  İyi çalışmalar yaşım 25, lisans bitirdim. 2 sene tecil ettirdiğimde bu esnada 1 sene kadar ingilizce eğitimi alıcam kurs bittiğinde tecilimi bozdurabilirmiyim(erken bozdurmak istesem bile)

 431. kadir ciftci diyor ki:

  merhaba, ben 16 haziranda lisanstan mezuniyetimi aldım ve askerligi tecil ettirmek istiyorum ancak enson tarihi bilmiyorum. tecil ettirmek icin belirli bir sure varsa bunu ogrenebilir miyim?
  tesekürler.

 432. İsmail Uğuz diyor ki:

  Merhaba
  03.08.1988 doğumluyum.2007-2008 arası askerliğimi tecil ettirmiştim.2008′ de Tıp Fakültesi ne girdim.Temmuz 2015 ‘de mezun oluyorum.Ağustos’da zorunlu hizmete atanacağım.Mezuniyetten sonra atamadan önce veya atamadan sonra tecil ettirmeme gerek var mı? Ya da tecil ettirme hakkım var mı tekrar 29 yaşına kadar? Ek olarak çalıştığım bölgede görevim gereği 29 yaşından sonra yüksek lisans yapmadan tecil ettirme şansım varmı?

 433. alper diyor ki:

  Merhabalar!Askerliğinizi 38 yaşana kadar erteleme (Tecil) işlemleri için yardımcı olabiliriz.mitotoi group.Bilgi için mitotoi@gmail.com Saygılarımla

 434. emir2605 diyor ki:

  merhaba admin.ben en son yapılan aöf sınavından lisans mezunu oldum.askerlik şubesiyle ilgili tecilimi ertelemem yada bozmam için mezun olduktan en geç ne kadar süre içinde müracat etmeliyim ki ceza yememem için.sen yada bilen bütün kardeşlerimden acil cevap bekliyorum.şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

 435. levent kavak diyor ki:

  mrb. ben 15.12.2014’te muayene oldum ağustosta şubeye teslım olmam gerekıyor.okumaya karar verdım verdım fakat kayıtlar ekımde baslıyor kayıt yaptırmadan askerliği tescıl edebılıyormuyum..

 436. Kaan kurt diyor ki:

  96 dogumluym acık liseye basvurcam askerligimi tecil ettirebilirmym

 437. selam beyler diyor ki:

  Selam beyler. Bu soruma bi cevap veren olursa çok müteşekkir metamadiyyen çokk mutlu olacağım.
  şimdi benim techil agustosta bittiiii kadını aradım şubatta gel başvur kasımda askere gidecen dediii
  ya gitmezsem. hadi ben eylül ayı boyunca bi şekilde unuttum gitmedim. napabilirler beyler bana bunu söyleyin.
  yahu 3 daha lazım yoksa ne boyle şeylerle ugraşcam 3 aycık ya. gitmicem bana naparlar beyler biri söylesin bi ya

 438. engin diyor ki:

  merhaba.
  1992 doğumluyum.2014 eylül ayında ıkı yıllık unıversıte uzaktan egıtım bolumune kayıt yaptırdım.
  suan cok ıyı bır ıste calısıyorum sınavlara gırmeye veya ders calısmaya vaktım olmuyor. Sadece tecılım olması ıcın 6 ay ara ile harc oduyorum. 2 sene daha tecıl hakkım varmıs. Ben 28 yasına kadar bunu uzatabılırmıyım. Sadece harc odedıgım takdırde ogrencı sayılırmıyım. Bedelli yasını beklıyorum.

 439. adamım diyor ki:

  selamun aleykum.aöf okuyordum tecilim aralık 2015’de bitiyordu fakat aöf yi bitirdim mezun oldum tecilim devam eder mi biter mi.

 440. TAHİR TOHUMCU diyor ki:

  Merhabalar 2013 mayıs 20 mezunuyum, askerliğimi 2015 kasıma erteletmiştim.Haziran başı askeri şube aradı ağustosta askersin dedi, celp dönemleri 3 ten 4 e çıkmış dedi askeri şubedeki hanımefendi, otelde çalıştığım için gitmek istemiyorum dedim, haziran 28-29-30 rapor al gel yoksa bakaya kalırsın 358 TL ödersin dediler. Rapor işe yaramasa bile para cezasını versem bir sonraki celp dönemine kalıyorum değil mi ?

 441. TAHİR TOHUMCU diyor ki:

  4 yıllık yedek subay aday adayıyım

 442. Emre Yazıcı diyor ki:

  Yardımcı olursanız sevinirim benim askerlik tecil sürem 2016 başlangıcı bitiyor ben sınavlara girdim ama istediğim üniversiteyi kazanamadım bir yıl daha hazırlanmak istiyorum okul puanım kesilmemesi için kayıt yaptırmamam gerekiyor ama hazırlık için yeterli sürem yok tecilim doluyor muayneye gitsem askerliği kasım celbine erteleyerek sınavı kazanıp üniversite kaydı yapabilirmiyim ve kayıt sonrası tecil işlemlerim olurmu ?

 443. ahmet diyor ki:

  mrb;
  3 yıldır yüksek lisans yapıyorum fakat okulum bitmedi ve tecillim bitmek üzere. yüksek lisansıma devam ettiğim sürece kaç yaşına kadar askerliğimi erteleye bilirim?

 444. mahmut akay diyor ki:

  merhaba ;
  2013 de lisans mezunu oldum askerliği ertelettim bu dönem başı için yüksek lisans başvurusu yaptım kayıt aşamasındayım şuan ve askerlik tecil belgesi istenmekte kayıt için benim tecilim 16.06.2015 de dolmuş ne yapmam gerekir yardımlarınız lütfen?

 445. Kaan diyor ki:

  lise bittiğinde 3 yıl tecil ettirdim askerliğimi. bu mart ayında tecilim bitti myo 2. sınıf ögrencisiyim okul da bitti. dgs başvurusu yaptım mezun oldugumda tecil ettirme şansım var mı ?

 446. Mehmet aliiim diyor ki:

  Merhaba admin. Ben hatayda deniz kuv. Alay komutanliginda acemligimi yaptim. Kisa donem erim bilgisayar muhendisiyim acemliliktede yaziciydim.Ankara lalahan deniz genel arsiv mudurlugune dustum usta birligim. Ben sivildeykende mezun oldugum okul geregi arsiv isi yaptim. Askeriyede kalma imkanim olur mu subay yada memur olarak. Askerden hemen sonra evlenmeyi dusunuyorum da

 447. furkan diyor ki:

  merhaba. benim tecilim aralık 2014 te bitti. Aol dan zorunlu dersim olduğundan dolayı diplomamı alamadım ve tekrar tecil ettiremedim. Diğer sınav dönemi için 1 yıl daha tecil hakkım varmı? Varsa nasıl 1 yıl daha tecil ettirebilirim? Çünki üni sınavına hazırlanıyorum ve gittiğimde doğal olarak askerliğim ertelenicek

 448. ibrahim. diyor ki:

  Hocam aöf den bu haziranda lisans diplomasi aldim fakat benim bir başka lisans programinda daha kaydim bulunmaktadır acaba universite mezunu olarak iki yillik bi teecil hakkim varmi bu arada daha once bitirdigim bir onlisans programindan sonra iki yil tecil kullanmistim simdi universite mezunu oldugum icin iki yil daha teecilim mumkunmudur

 449. burak karaca diyor ki:

  merhaba admin ailevi sorunlardan tecil hakkı var mıdır annem felcli hasta babam seker hastası ikisinede bakmakla hükümlüyüm babam çalışmıyor tecil ederler mii böyle bi hakkım var mı ?

 450. Mustafa İlgen diyor ki:

  S.A

  01.01.1987 doğumluyum yani önümüzdeki yılbaşı 29 yaşım bitmiş olacak, bu tarihte sonra tecil hakkım olmadığı halde şu an okuduğum lisans programından mezun olduğumda 2 yıllık bir tecil hakkım olacak mı teşekkürler.

 451. okanbilgin diyor ki:

  merhaba ben 22 yaşındayım önlisans olarak mezun oldum ama askerlik tecilime 3 ay kaldı. işe başlıycam fakat 3 ay kaldıgı ıcın beni almıyorlar.askerligi nasıl tecil ettirebilirim. yardımcı olursnız sevinirim.

 452. inanc cakil diyor ki:

  03.08.1988 doğumluyum.2007-2008 arası askerliğimi tecil ettirmiştim. tecil ettirme hakkım var mı

 453. Gökhan Öztürk diyor ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum lise mezunuyum 2 yıllı geçiş hakkımı kullandım askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim şimdi bu sene üniversite gelmedi tecil hakkım hala devam eder mi

 454. Süleyman Geyik diyor ki:

  Merhabalar, 2011 yılında 2 yıllık önlisans myo ya kayıt yaptırdım, kayıt yaptırdıktan sonra 28.12.2015 tarihine kadar tecil hakkımı kullandım, fakat 01.08.2014 te okulumu bitiremeyeceğimi anlamam üzerine kaydımı sildirdim, yani tecilimin bitmesine yaklaşık 1.5 yıl kala kaydımı sildirmiş oldum. Askerlik durumum hakkında askeriye ye gidip bir bilgi almadım, kaçak durumuna düşmüş olabilir miyim, cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

 455. Celal Akça diyor ki:

  Merhaba kolay gelsin. Ben lise mezunuyum otomatık olarak 20 yasıma kadar tecıl oldu okula h$azırlanıyorum seneye tecılım bıtıyor gidip tecik ettirebilirmiyim tekrardan ?

 456. faik cesur diyor ki:

  merhabalar.90 dogumluyum.4 yıllik
  universiyeden 2013 te mezun
  oldum.askerligi 2015 eylule kadar tecil
  ettirdim.2015 haziranda yuksek lisansa
  basvurdum ve kabul edildim.ancak
  yuksek lisans kayitlarida 2015
  eylulde.anlayacaginiz tecil bitisiyle
  kayitlar ayni aya denk geliyor.askerligi
  erteletip yuksek lisansa kaydimi
  yaptirabilir miyim yoksa askere gitmek
  zorunda miyim. yardimlariniz icin
  simdiden tesekkurler.

 457. Kadir Colak diyor ki:

  Meraba;
  Üniversite mezuniyetinden sonra ki verilen 2 yıllık tecil hakkı başlangıcı, okunan bölümün normal öğrenim süresiyle mi ilgili yoksa okuldan ilişiğin kesilme tarihiyle mi ilgili?

 458. Mehmet çelik diyor ki:

  merhabalar oncelıkle üniversıteden yenı mezun oldum acaba tecıl işlemlerı ıcın askerlık şubesıne gıtmem gerekıyormu yoksa otomatık olarak mı tecılım olacak … eger otomatik degılse hemen mı gıtmem gerekıyor subeye tecıl ıslemlerı ıcın yoksa bellı bır surem varmı … ayrıca hangı belgeler goturmem gerekıyor …

 459. mustafa gök diyor ki:

  Ben açıktan lise okurken askeri ertelettim 2016 ya kadar fakat hangi ayında bilmiyorum lise 2016 nın yaz dönemi bitiyor ama beni ocakta cagırırlarsa ne yapabilirim

 460. Eren Aslan diyor ki:

  Merhaba. Haziran 2015’te üniversiteden lisans mezunu oldum 1 ay oldu yani mezun olalı.
  Okuldayken duyduğumuz okul bitince 2 yıl boyunca otomatik tecil oluyor denildi aslı var mıdır?
  Yani bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa askerlik şubeye gidip 2 yıl tecil ettirmem mi gerekiyor? Askerlik durumumu netten sorgulatacağım bir yer var mı ya da askerlik şubeyi arasam söylerler mi?
  Nasıl bir yol izlemeliyim? Herhangi bir işlem yapmazsam cezası nedir ??

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesine giderek tecil işlemlerinizi yapmanız gerekir. Telefon ile herhangi bir askerlik şubesini arayarak askerlik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 461. Umut Akkuş diyor ki:

  selamlar,
  üniversiteyi bitirdim staj kalmıştı suan oda bitti fakat diploma almam eylüle kaldı.Muafiyet durumum var fakat kesin değil tecil muayenesiyle askeri hastaneye sevk olup bakıcam bu duruma ama şuan diploma alamıyorum bu durumu kısa zamanda halletmem gerek işe girme ihtimalimde var ne yapabilirim akıl verir misiniz üniversiteden lise diploması alıp olur mu onla tecil uzatma işlemi

 462. Mert mert diyor ki:

  Merhaba
  Ben 95 dogumluyum. Askerligimi 2014 eylul kasim arasi tecil ettirmistim 2017 nin sonuna kadar. Ama simdi universiteyi kazandim Allahin izni ile. Tecil süremi uzatabiliyormuyum yoksa hakkimi kaybetmismi oluyorum ne yapmaliyim??

  • admin diyor ki:

   Üniversite öğrencisi olduğunuz sürece tecilli olursunuz. Okulu bitirdikten sonra 2 yıl daha tecil hakkınız olur.

 463. ceekips diyor ki:

  öncelikle selamlar benim şöyle bi sorum olacak 88 doğumluyum tecil haklarımı kullandım ve açıköğretime yazıldım 2011 yılında başladım 2 yıllık bi bölümdü bu bölümü 4 yılda bitiremedim ve seneye de ikinci dönemden 2 dersim kaldı askerlik tecilimde ocakta bitiyor ben tekrardan askerliğimi tecil ettirebilir miyim bi yerden duyduğuma göre 2 yıllığı 4 yılda bitiremezsen diğer ki sene askerlik tecili olmuyor diye duymuştum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Askerlik Tecil Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Askeriye.org içeriğinde yer alan hiç bir kurum ile bir bağı yoktur. Sitedeki yazıların tamamı internet ve askerlik şubelerini aranarak elde edilmiş gayri resmi bilgilerdir. Yapılan herhangi bir işlemden dolayı oluşabilecek aksaklıklardan www.askeriye.org sitesi sorumlu değildir, tutulamaz. Siteye giren herkes bu hükümleri kabul etmiş sayılır.