Askerlik Tecil

Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik tecil işlemleri tabi ki askerlik şubelerinde yapılmaktadır. Kişinin yoklama süresi içerisinde yapacağı başvuru askerlik şubesi tarafından değerlendirilir ve tecil işlemine uygun olup olmadığı karara bağlanır. Her hangi bir sebepten dolayı tecil işlemi kapsamında olduğunu düşünen kişiler ,  bununla ilgili bütün resmi belgeyi askerlik şubesiyle paylaşmalıdırlar. Askerlik şubesine başvuru sırasında bu belgelerin sunulmasıyla birlikte askerlik şubesi gerekli yönlendirmeleri yapacak veya gerekli kararı alacaktır.

Eğer sağlık sebebinden dolayı ertelemesini gerektirecek bir durum varsa askerlik şubesi bu konuda kendisine kanunen tanınmış olan inisiyatifi kullanabilir ya da kişiyi askeri hastaneye tetkik için yollayabilir ve askeri hastaneden bununla ilgili karar gelebilir. Kişinin kendi imkânlarıyla sivil ya da devlet hastanelerinden aldığı raporların bu konuda bağlayıcılığı yoktur.

Öğrenim durumlarından dolayı tecil işlemine başvurmak isteyen kişilerin öğrenim durumlarını gösterir bütün belgeleri askerlik şubesine sunmaları gerekmektedir. Yapılacak başvuru sırasında askerlik şubesine sunulacak belgelerin mutlaka okuldan onaylı suretlerinin olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bununla birlikte öğrencilerin veya başka alanda öğrenim gören kişilerin öğrenim durumlarından dolayı yapacakları tecil işlemleri ile ilgili olarak mutlaka yoklama işlemlerinin yapılması gereken yoklama süresi içerisinde başvuru yapması gereklidir. Bu süre içerisinde yapılmayan başvuruların geçersiz olma riski yüksektir. Bunun dışında tecil işlemi için süresinde yapılmayan başvurulardan doğan durumlarda kişiler yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşebilir.

 

Askerlik Tecil Nedenleri

Askerliğin tecili konusu 1111 sayılı  kanunun 35. maddesinde erteleme başlığı altında incelenmiş ve ayrıntılı olarak hükme bağlanmıştır. Özellikle Yüksek Öğretim konusundaki tecil işlemleri 35. maddenin c bendinde tanımlanmıştır.

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.

En yaygın tecil sebebi eğitimdir. Eğitimdeki tecil sebepleri  içerisinde en önemli sebep yüksek öğretime devam ve daha sonraki aşamalarına devam olarak karşımıza çıkmakta. Yüksek öğretime devam ederken kişiler için en üst yaş sınırı 29 olarak öngörülmüştür. 29 yaş sınırını aşmamak kaydıyla kişilerin yüksek öğretime devam ettiği sürece tecilleri yapılabilmektedir.

 

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliği tecil ettirebilir?

Öğrenciler askerliğini üniversite öğrencisi olmak şartıyla 29 yaşına kadar tecil ettirebilir. 29 yaşını doldurupta hala üniversite öğrencisi olarak kaydı süren kişilerin gerekirse kayıtları dondurulur ve askerlik hizmetine alınması söz konusu olur. Zira kanundaki  öngörülmüş en üst yaş 29 ‘ dur. Üniversiteyi bitirip bütün ilişiğini kestikten sonra  kişinin 2 yıl daha tecil hakkı yasada tanımlanmıştır. Bunun dışında lise ve dengi okul mezunlarının 3 yıl tecil hakkı mevcuttur. Staj, yüksek Lisans, mastır, doktora gibi programlardan mezun olanların ise 1 yıl tecil hakkı vardır. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olarak tanımlanmıştır. 35 yaşında hala aynı eğitime devam eden kişiler varsa bu kişiler 35 yaşını doldurduklarında askerlik tecil hakkını kaybedip askere gitmek zorundadırlar.

Yurtdışında öğrenim gören kişilerin askerlik işlemleriyle ilgili olarak tecil haklarının bulunabilmesi için en önemli  ve temel husus kanunda o kişinin yurtdışında eğitim gördüğü kurumun denkliğinin alınmış olmasıdır. Denkliği alınması durumunda bu yabancı kurumlarda eğitim gören kişilerin tecil hakları mevcuttur.

Bunun dışında 2. üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitime başlayan kişilerin bu eğitimden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır. Çift ana dal veya yan dal gibi programlarda eğitim gören kişilerin çift ana dal ve yan dal programlarından dolayı uzayan eğitim sürelerinin değerlendirilmesiyle ilgili mutlaka askerlik şubelerine bilgi vermeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin eğitim durumlarıyla ilgili yoklama işlemleri sırasında ve süresi içerisinde askerlik şubelerine tam ve eksiksiz bilgi ve belge ile başvurmaları gerekmektedir.

 

Askerlik Tecil Bozma İşlemi

Askerlik tecilinin bozdurulması işlemi askerlik şubelerinde yapılır. Kişi her hangi bir sebepten dolayı süresi içerisinde tecilini bozdurabilir. Bununla ilgili olarak karar verme yetkisi tabi ki askerlik şubelerine aittir. Kişi tecilini bozdurduktan sonraki en yakın celp yani sevk döneminde sevk işlemlerini yapar ve birliğine katılmak üzere sevk olur. Bununla ilgili olarak kişinin yapacağı şey tecilinin bozulmasına neden olacak sebepleri ortaya koyacak belgelerdir. Öğrenim süresinin bitmesi , öğrenim kurumuyla ilişiğin kesilmesi , sağlık sebebinin ortadan kalkması  veya mecburi sebebinin ortadan kalkması gibi birçok nedenden dolayı verilmiş olan tecil kararlarının bozulması için yine bu kararın bozulmasını gerektirecek halin resmi belgeyle ortaya konulması gerekmektedir.

Kişinin yaptığı tecil bozma başvurusunu askerlik şubelerinin kabul edip etmeyeceği konusunda kriterlere göre serbesttir. Bunun tecil bozma işleminin yapılması her zaman zorunlu değildir. Kişinin  tecil bozma işlemi yapıldıktan sonra kişi derhal birliğine alınmaz. Kişinin celp döneminin gelmesi ve sevk işleminin yapılması beklenir.

“Askerlik Tecil” için 28 Yorum

 1. mehmet diyor ki:

  2014 31 aralık’ta tecilim bitiyor annem babam ayrı bir yıl daha nasıl tecil ettirebilirim,
  tecil ederler mi

  • admin diyor ki:

   Üniversite mezunu iseniz yüksek lisans programlarının başvuru zamanındayız. Paralı ve uzaktan eğitim olarak bir yüksek lisans programına kaydınızı yaptırıp 3 yıllık tecil elde edebilirsiniz. http://www.askeriye.org

 2. sinan bulut diyor ki:

  adana askeri hastahanesi 2015 nisana kadar tecil kararı verdi ben o tarihi beklemeden tecili bozup askere gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

 3. Tarık diyor ki:

  iyi Bayramlar
  Bana daha askerlik kağıdı gelmedi lise mezunuyum fakat 1 sene çalışmak aileme
  yardım etmek istiyorum askerliği bu sebepten dolayı tecil edebilir miyim ?
  teşekkürler

 4. Tarık diyor ki:

  Kusura bakmayın tekrardan soruyorum 1 sene oldu mezun olalı birşey fark eder mi ?

 5. sercan koşar diyor ki:

  95 dogumluyum 2015de askerim lise mezunuyum tecil hakkim var mi ne kadar suresi. Bide tecil ettirme zamanim gecmismidir acaba? Askerlii 21 yas oldu diyenler var bu konuda bilginiz bulunuyor mu ? Simdiden tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Lise mezunu olduğunuz zaman 2 yıllık tecil hakkınız vardır. Herhangi bir askerlik Şubesine giderek tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 6. Tarık diyor ki:

  teşekkürler

 7. orhan çal diyor ki:

  merhaba.
  önlisans mezunuyum
  lisansa tamamlamak istiyorum.
  ekimde başvurular var..
  bu süreye kadar askeriye de hala tecillimi oluyorum ?

  • admin diyor ki:

   Tecil elde etmek için askerlik şubesi ile görüşmeniz gerekir. En kısa zamanda size yakın bir askerlik şubesine gitmenizi öneririz.

 8. burak diyor ki:

  Merhabalar
  Ben 2014 üniversite mezunuyum.86 doğumluyum üniversitenin askerliğimi bu yılın
  hangi ayına kadar tecil ettirdiğini e-devletten sorgulama
  dışında bilme imkanım var mı?Belli bir tarih yani 31 Aralık gibi..
  Diplomayla 29 yaş sonuna kadar tecil ettirme şansım var mı?

  • admin diyor ki:

   Tecil sürenizi herhangi bir askerlik şubesini arayarak veya askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Üniversiteden mezun olduğunuzda askerlik şubesine başvurup 2 yıl askerlik tecil yaptırabilirsiniz. Biran önce tecil için askerlik şubesine gitmenizi öneririz. İyi günler.

 9. levent var diyor ki:

  kasım 2014 te tecilim bitiyor.
  1 yıl önce melanoma in stu tanısı aldım, 3 ayda bir tam teşekküllü bir hastanede takibim ya da bir değişiklik olduğunda takip zamanını beklemeden kontrole gitmem gerekiyor.
  bu durum askerlik tecili kapsamında mıdır?

  • admin diyor ki:

   Hastalığınızın ciddiyetine göre ya belli bir süre ( 7 ay kadar ) tedavi izni alirsiniz yada çürüğe alınırsınız. Bunun için askeri bir hastanede muayene olmanız istenir.

 10. ugur dagli diyor ki:

  Merhaba yaşım 25 ve evliyim birde çocuğum var.askerliğimi bu yaşıma kadar liseye kayıt olarak erteldim ama zamnim doldu borsaya tecil edemiyorm.askere gidersem aileme kim bakicak tecil ettirmem şart benden başka evi askere gidersem hayatın evimde kira iyice çıkmaza girerim.bu yüzden bana yardmci olun bunun bir yolu vardır mutlaka

 11. rıdvan diyor ki:

  Merhaba. Ben haziranda mezun oldum. Askerlik tecili en sın ne zaman. Yoklamam çıktıysa yinede tecil edebilir miyim. Eğitim Fakültesi4 yıllık mezun oldum

 12. hasan bora diyor ki:

  merhaba ben 2 yıl olan tecil hakkımı bozdurup başvuru yaptım.askeri hastaneye sevk edildim ve 1 yıl erteleme kararı çıktı. şimdi bu yıl 1 dolmak üzere.ancak ben askere gitmek istemiyorum işe girdiğim için. nasıl ertelettirebilirim yada tecil ettirebilirim.. acil yardıma ihtiyacım vardır.

 13. hakan yilmaz diyor ki:

  Merhaba,
  1984 dogumuyum 2009 da universiteyi bitirdim, 2011 de yusek lisansa basladim. Askerligim,Nisan 2014 e kadar tecil edildi.Su anda yuksek lisansim devam ediyor tez asamasindayim ve askerli probleminden dolayi tezimi yapmiyorum. Sonuc olarak yasim 30 2014 nisanda tecilim doldu ama yuksek lisans devam ediyor, askerligimi ne zamana kadar uzatabilirim?

 14. levent aksoy diyor ki:

  merhaba 06.07.1986 dogumuluyum tecılım 31 aralık bıtıyo unıversıteden de mezun oldum yalnız memurıyeti kazandım. Daha ne kadar tecıl ettırme hakkım var

 15. cevat demirtaş diyor ki:

  askerliği 1 hafta once tecil ettirdim. tecilimi iptal ettirmek istiyorum. askerlik subesine gitsem tecilimi iptal ettirebilir miyim?

 16. yasin ilhan diyor ki:

  Ben iki yillik örgün eğitim süre zarvi içerisinde askerlimi tecil ettirdim ayrica aoftn de 2 yillik bolum okuyorum 2016 ya kadar tecil ettirdim örgün öğretimden mezun olunca diplomami askerlik subesine goturmedim 2 yillik aof ogrencisiyim suan aktif askerlik subesi bna yoklama kacagi olduğumu oldumu soledi ve 123 lira para cezasi odedim neden bole oldu anliyamadim

 17. yasin ilhan diyor ki:

  Bu para cezasi neden oldu bn tecil ettirdim halde niye yoklama kacagi durumndaym tekrar aof burosuna gittm ama o para olayini algilayamadm aciklarsaniz sevinirim itiraz sansim var mi

 18. yasin ilhan diyor ki:

  Yani okul bitti an tecilim düşüyor mu neden kaçak sayildimi algilayamadim da o yüzden sordum

 19. Burak diyor ki:

  İyi günler.
  Ben haziran ayında 4 yıllık bir bölümden mezun oldum. Akabinde askerliğimi tecil ettirmek üzere askerlik şubesine gittim. Bütün işlemlerimi hallettikten sonra sağlık muayenesinde fazla kilolu olduğum tespit edildi. Bu yüzden kilomun normal değerlere indirebilmem için 1 yıl erteleme verildi. Ben 2 yıl tecil hakkım vardı ancak 1 yıl tecil ettirebildim. 1 yıl sonra tekrar gelip 1 yıl daha tecil ettirebileceğimi söylediler. Bir başka arkadaşımsa 2 yıllık tecil hakkımın devam ettiğini söyledi. Böyle bir şey gerçekten var mı? Seneye 2 yıl daha tecil ettirebilir miyim?
  Sorumu cevaplandırabilirseniz memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkınız var. Dediğiniz şekilde sağlık sorunu üzerine +2 yıl tecil ettiremezsiniz. Eğer askerlik yapmak istemiyorsanız ve 3 yıl kilo limitlerinin üzerinde olursa kilonuz askerlikten muaf olursunuz. İyi günler…

Askerlik Tecil Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz