Askerlik Tecil

Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik tecil işlemleri tabi ki askerlik şubelerinde yapılmaktadır. Kişinin yoklama süresi içerisinde yapacağı başvuru askerlik şubesi tarafından değerlendirilir ve tecil işlemine uygun olup olmadığı karara bağlanır. Her hangi bir sebepten dolayı tecil işlemi kapsamında olduğunu düşünen kişiler ,  bununla ilgili bütün resmi belgeyi askerlik şubesiyle paylaşmalıdırlar. Askerlik şubesine başvuru sırasında bu belgelerin sunulmasıyla birlikte askerlik şubesi gerekli yönlendirmeleri yapacak veya gerekli kararı alacaktır.

Eğer sağlık sebebinden dolayı ertelemesini gerektirecek bir durum varsa askerlik şubesi bu konuda kendisine kanunen tanınmış olan inisiyatifi kullanabilir ya da kişiyi askeri hastaneye tetkik için yollayabilir ve askeri hastaneden bununla ilgili karar gelebilir. Kişinin kendi imkânlarıyla sivil ya da devlet hastanelerinden aldığı raporların bu konuda bağlayıcılığı yoktur.

Öğrenim durumlarından dolayı tecil işlemine başvurmak isteyen kişilerin öğrenim durumlarını gösterir bütün belgeleri askerlik şubesine sunmaları gerekmektedir. Yapılacak başvuru sırasında askerlik şubesine sunulacak belgelerin mutlaka okuldan onaylı suretlerinin olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bununla birlikte öğrencilerin veya başka alanda öğrenim gören kişilerin öğrenim durumlarından dolayı yapacakları tecil işlemleri ile ilgili olarak mutlaka yoklama işlemlerinin yapılması gereken yoklama süresi içerisinde başvuru yapması gereklidir. Bu süre içerisinde yapılmayan başvuruların geçersiz olma riski yüksektir. Bunun dışında tecil işlemi için süresinde yapılmayan başvurulardan doğan durumlarda kişiler yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşebilir.

 

Askerlik Tecil Nedenleri

Askerliğin tecili konusu 1111 sayılı  kanunun 35. maddesinde erteleme başlığı altında incelenmiş ve ayrıntılı olarak hükme bağlanmıştır. Özellikle Yüksek Öğretim konusundaki tecil işlemleri 35. maddenin c bendinde tanımlanmıştır.

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.

En yaygın tecil sebebi eğitimdir. Eğitimdeki tecil sebepleri  içerisinde en önemli sebep yüksek öğretime devam ve daha sonraki aşamalarına devam olarak karşımıza çıkmakta. Yüksek öğretime devam ederken kişiler için en üst yaş sınırı 29 olarak öngörülmüştür. 29 yaş sınırını aşmamak kaydıyla kişilerin yüksek öğretime devam ettiği sürece tecilleri yapılabilmektedir.

 

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliği tecil ettirebilir?

Öğrenciler askerliğini üniversite öğrencisi olmak şartıyla 29 yaşına kadar tecil ettirebilir. 29 yaşını doldurupta hala üniversite öğrencisi olarak kaydı süren kişilerin gerekirse kayıtları dondurulur ve askerlik hizmetine alınması söz konusu olur. Zira kanundaki  öngörülmüş en üst yaş 29 ‘ dur. Üniversiteyi bitirip bütün ilişiğini kestikten sonra  kişinin 2 yıl daha tecil hakkı yasada tanımlanmıştır. Bunun dışında lise ve dengi okul mezunlarının 3 yıl tecil hakkı mevcuttur. Staj, yüksek Lisans, mastır, doktora gibi programlardan mezun olanların ise 1 yıl tecil hakkı vardır. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olarak tanımlanmıştır. 35 yaşında hala aynı eğitime devam eden kişiler varsa bu kişiler 35 yaşını doldurduklarında askerlik tecil hakkını kaybedip askere gitmek zorundadırlar.

Yurtdışında öğrenim gören kişilerin askerlik işlemleriyle ilgili olarak tecil haklarının bulunabilmesi için en önemli  ve temel husus kanunda o kişinin yurtdışında eğitim gördüğü kurumun denkliğinin alınmış olmasıdır. Denkliği alınması durumunda bu yabancı kurumlarda eğitim gören kişilerin tecil hakları mevcuttur.

Bunun dışında 2. üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitime başlayan kişilerin bu eğitimden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır. Çift ana dal veya yan dal gibi programlarda eğitim gören kişilerin çift ana dal ve yan dal programlarından dolayı uzayan eğitim sürelerinin değerlendirilmesiyle ilgili mutlaka askerlik şubelerine bilgi vermeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin eğitim durumlarıyla ilgili yoklama işlemleri sırasında ve süresi içerisinde askerlik şubelerine tam ve eksiksiz bilgi ve belge ile başvurmaları gerekmektedir.

 

Askerlik Tecil Bozma İşlemi

Askerlik tecilinin bozdurulması işlemi askerlik şubelerinde yapılır. Kişi her hangi bir sebepten dolayı süresi içerisinde tecilini bozdurabilir. Bununla ilgili olarak karar verme yetkisi tabi ki askerlik şubelerine aittir. Kişi tecilini bozdurduktan sonraki en yakın celp yani sevk döneminde sevk işlemlerini yapar ve birliğine katılmak üzere sevk olur. Bununla ilgili olarak kişinin yapacağı şey tecilinin bozulmasına neden olacak sebepleri ortaya koyacak belgelerdir. Öğrenim süresinin bitmesi , öğrenim kurumuyla ilişiğin kesilmesi , sağlık sebebinin ortadan kalkması  veya mecburi sebebinin ortadan kalkması gibi birçok nedenden dolayı verilmiş olan tecil kararlarının bozulması için yine bu kararın bozulmasını gerektirecek halin resmi belgeyle ortaya konulması gerekmektedir.

Kişinin yaptığı tecil bozma başvurusunu askerlik şubelerinin kabul edip etmeyeceği konusunda kriterlere göre serbesttir. Bunun tecil bozma işleminin yapılması her zaman zorunlu değildir. Kişinin  tecil bozma işlemi yapıldıktan sonra kişi derhal birliğine alınmaz. Kişinin celp döneminin gelmesi ve sevk işleminin yapılması beklenir.

“Askerlik Tecil” için 227 Yorum

 1. mehmet diyor ki:

  2014 31 aralık’ta tecilim bitiyor annem babam ayrı bir yıl daha nasıl tecil ettirebilirim,
  tecil ederler mi

 2. sinan bulut diyor ki:

  adana askeri hastahanesi 2015 nisana kadar tecil kararı verdi ben o tarihi beklemeden tecili bozup askere gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

 3. Tarık diyor ki:

  iyi Bayramlar
  Bana daha askerlik kağıdı gelmedi lise mezunuyum fakat 1 sene çalışmak aileme
  yardım etmek istiyorum askerliği bu sebepten dolayı tecil edebilir miyim ?
  teşekkürler

 4. Tarık diyor ki:

  Kusura bakmayın tekrardan soruyorum 1 sene oldu mezun olalı birşey fark eder mi ?

 5. sercan koşar diyor ki:

  95 dogumluyum 2015de askerim lise mezunuyum tecil hakkim var mi ne kadar suresi. Bide tecil ettirme zamanim gecmismidir acaba? Askerlii 21 yas oldu diyenler var bu konuda bilginiz bulunuyor mu ? Simdiden tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Lise mezunu olduğunuz zaman 2 yıllık tecil hakkınız vardır. Herhangi bir askerlik Şubesine giderek tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 6. Tarık diyor ki:

  teşekkürler

 7. orhan çal diyor ki:

  merhaba.
  önlisans mezunuyum
  lisansa tamamlamak istiyorum.
  ekimde başvurular var..
  bu süreye kadar askeriye de hala tecillimi oluyorum ?

  • admin diyor ki:

   Tecil elde etmek için askerlik şubesi ile görüşmeniz gerekir. En kısa zamanda size yakın bir askerlik şubesine gitmenizi öneririz.

 8. burak diyor ki:

  Merhabalar
  Ben 2014 üniversite mezunuyum.86 doğumluyum üniversitenin askerliğimi bu yılın
  hangi ayına kadar tecil ettirdiğini e-devletten sorgulama
  dışında bilme imkanım var mı?Belli bir tarih yani 31 Aralık gibi..
  Diplomayla 29 yaş sonuna kadar tecil ettirme şansım var mı?

  • admin diyor ki:

   Tecil sürenizi herhangi bir askerlik şubesini arayarak veya askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Üniversiteden mezun olduğunuzda askerlik şubesine başvurup 2 yıl askerlik tecil yaptırabilirsiniz. Biran önce tecil için askerlik şubesine gitmenizi öneririz. İyi günler.

 9. levent var diyor ki:

  kasım 2014 te tecilim bitiyor.
  1 yıl önce melanoma in stu tanısı aldım, 3 ayda bir tam teşekküllü bir hastanede takibim ya da bir değişiklik olduğunda takip zamanını beklemeden kontrole gitmem gerekiyor.
  bu durum askerlik tecili kapsamında mıdır?

  • admin diyor ki:

   Hastalığınızın ciddiyetine göre ya belli bir süre ( 7 ay kadar ) tedavi izni alirsiniz yada çürüğe alınırsınız. Bunun için askeri bir hastanede muayene olmanız istenir.

 10. ugur dagli diyor ki:

  Merhaba yaşım 25 ve evliyim birde çocuğum var.askerliğimi bu yaşıma kadar liseye kayıt olarak erteldim ama zamnim doldu borsaya tecil edemiyorm.askere gidersem aileme kim bakicak tecil ettirmem şart benden başka evi askere gidersem hayatın evimde kira iyice çıkmaza girerim.bu yüzden bana yardmci olun bunun bir yolu vardır mutlaka

 11. rıdvan diyor ki:

  Merhaba. Ben haziranda mezun oldum. Askerlik tecili en sın ne zaman. Yoklamam çıktıysa yinede tecil edebilir miyim. Eğitim Fakültesi4 yıllık mezun oldum

 12. hasan bora diyor ki:

  merhaba ben 2 yıl olan tecil hakkımı bozdurup başvuru yaptım.askeri hastaneye sevk edildim ve 1 yıl erteleme kararı çıktı. şimdi bu yıl 1 dolmak üzere.ancak ben askere gitmek istemiyorum işe girdiğim için. nasıl ertelettirebilirim yada tecil ettirebilirim.. acil yardıma ihtiyacım vardır.

 13. hakan yilmaz diyor ki:

  Merhaba,
  1984 dogumuyum 2009 da universiteyi bitirdim, 2011 de yusek lisansa basladim. Askerligim,Nisan 2014 e kadar tecil edildi.Su anda yuksek lisansim devam ediyor tez asamasindayim ve askerli probleminden dolayi tezimi yapmiyorum. Sonuc olarak yasim 30 2014 nisanda tecilim doldu ama yuksek lisans devam ediyor, askerligimi ne zamana kadar uzatabilirim?

 14. levent aksoy diyor ki:

  merhaba 06.07.1986 dogumuluyum tecılım 31 aralık bıtıyo unıversıteden de mezun oldum yalnız memurıyeti kazandım. Daha ne kadar tecıl ettırme hakkım var

 15. cevat demirtaş diyor ki:

  askerliği 1 hafta once tecil ettirdim. tecilimi iptal ettirmek istiyorum. askerlik subesine gitsem tecilimi iptal ettirebilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Tecilinizi iptal ettirmek için askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir.

   • İbrahim kopuzlu diyor ki:

    Merhaba
    Benim eşim yurtdışında yaklaşık 1. 5 senedir konsolosluktan haber bekliyorum yurtdışına gitmek için fakat askerliğim yaklaşıyor yani tecilim aralık 31 2014 te bitiyor şu aralarda haber gelmek üzere eğer aralık ayından sonra gelirse haber bana vize vermicekler asker kaçağı olmak için tecil hakkımda doldu hangi sebeple tecil ederim nasıl yaparım bu konuda siz saygı değer arkadaşlarım lütfen bana bi yol gösterin

 16. yasin ilhan diyor ki:

  Ben iki yillik örgün eğitim süre zarvi içerisinde askerlimi tecil ettirdim ayrica aoftn de 2 yillik bolum okuyorum 2016 ya kadar tecil ettirdim örgün öğretimden mezun olunca diplomami askerlik subesine goturmedim 2 yillik aof ogrencisiyim suan aktif askerlik subesi bna yoklama kacagi olduğumu oldumu soledi ve 123 lira para cezasi odedim neden bole oldu anliyamadim

 17. yasin ilhan diyor ki:

  Bu para cezasi neden oldu bn tecil ettirdim halde niye yoklama kacagi durumndaym tekrar aof burosuna gittm ama o para olayini algilayamadm aciklarsaniz sevinirim itiraz sansim var mi

 18. yasin ilhan diyor ki:

  Yani okul bitti an tecilim düşüyor mu neden kaçak sayildimi algilayamadim da o yüzden sordum

 19. Burak diyor ki:

  İyi günler.
  Ben haziran ayında 4 yıllık bir bölümden mezun oldum. Akabinde askerliğimi tecil ettirmek üzere askerlik şubesine gittim. Bütün işlemlerimi hallettikten sonra sağlık muayenesinde fazla kilolu olduğum tespit edildi. Bu yüzden kilomun normal değerlere indirebilmem için 1 yıl erteleme verildi. Ben 2 yıl tecil hakkım vardı ancak 1 yıl tecil ettirebildim. 1 yıl sonra tekrar gelip 1 yıl daha tecil ettirebileceğimi söylediler. Bir başka arkadaşımsa 2 yıllık tecil hakkımın devam ettiğini söyledi. Böyle bir şey gerçekten var mı? Seneye 2 yıl daha tecil ettirebilir miyim?
  Sorumu cevaplandırabilirseniz memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkınız var. Dediğiniz şekilde sağlık sorunu üzerine +2 yıl tecil ettiremezsiniz. Eğer askerlik yapmak istemiyorsanız ve 3 yıl kilo limitlerinin üzerinde olursa kilonuz askerlikten muaf olursunuz. İyi günler…

 20. murat diyor ki:

  mrb arkadaşlar bn 90 dogumluyum 2013 te önlısanstan mezun oldum,şu an 2017 ye kadar askerlıle ılışkım yok,acıkogretıme kayıt yaptırıcaktım vazgectım 2014 agustosta askere gımek ıstıyorum kayıt yaptırmazsam tecıl bozulur direk hazır asker mı olurum cvb larınızı beklıyorum arkadaslar teşekkurler…

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesi ile görüşerek tecilinizi iptal ettirebilir ve askere gidebilirsiniz. İyi günler.

 21. Can Yaman diyor ki:

  ben 2010 yılında mezun oldum.90 doğumluyum okuduğum okul 2014 şubat ayına kadar tecil etmiş bende bu durumu geçen sene farkedip düzelttim. fakat sonra şubede bana 2010 yılından itibaren kaçak görüneceğimi ve tecil hakkımı kullanamayacağımı ve ayrıca yüklü bi miktar ceza ödüyeceğimi söylediler. durumu düzeltmek için bi yol bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.

 22. muharrem diyor ki:

  Merhabalar, açıktan lise okuyorum , durumdan ötürü 2 yıl tecil ettirdim , fakat 1 yılda kendi hakkımj kullanmak istiyorum, ailemin maddi durumlarından dolayı. Mümkün mü sayın yöneticim, bilgi alabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Tecil ettirmek istiyorsanız bakaya duruma düşmeden önce açık üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Askerlik şubesi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 23. Mehmet Türkayık diyor ki:

  Merhabalar 4 yıllık üniversite mezunuyum, 2015 Kasım ayına kadar tecilliydim fakat 2014 Ağustos ayında Kasım celp dönemi için tecilimi bozdurdum, fakat bazı nedenlerden dolayı tekrar tecil ettirmek istiyorum, ettirebilir miyim?

 24. Mehmet Karabiyik diyor ki:

  04.07.2014 tarihinde doktora diplomami aldim. ve direk olarak kasım 2014 celp dönemine işlendim. (Sınıflandırma tarihi 27.10.2014). Ben yardımcı doçent lik başvuruları icin bir sene daha tecil ettirmek istiyorum boyle bir hakkım var mi acaba ?

 25. doğukan çınar diyor ki:

  merhabaler lise diplomamla tecil ettirmiştim aralığın sonunda bitecek tecilim
  sınavsız geçiş ile üniverstede kazanamadım yeniden hazırlanmak istiyorum seneye
  üniverste için
  bu senede ek tercihden kayıt olmak istemiyorum puanım düşmesin diye,
  nasıl tecil ettirebilirim seneye üniversteye gitmek için ?
  birde geçen sene ygs ye girmedim diye açık öğretim fakulteleri için tercih yapamıyorum
  bu yüzden açık öğretime kayıt olamadığımdan dolayı öyle tecil etme şansım bulunmuyor
  yardımcı olursanız sevinirim

 26. mehmet aligöncel diyor ki:

  bakaya düştükten sonra aöf kayıt yaptırabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bakaya durumdayken bunu alabilmeniz mümkün değildir. Ancak askere gidecekmiş gibi askeriyeye başvuru yapıp o celp dönemine kadar süre için bakaya durumunuzu kaldırabilirsiniz. Bu süreci üniversitenin kayıt dönemine denk getirebilirseniz askeriyeden aldığınız belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir ve öğrenci olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

 27. Çakır Gezgin diyor ki:

  Slmlar 94 doğumluyum kasımda askere gidicem 20 gün önce bi oğlum oldu acaba bu sebeble askerliği tecil ettirebilirmiyim ve ne kadar ettirebilirim

 28. hasan korkmazer diyor ki:

  Merhaba;
  Ben 2 yıllık mezunum üstüne 2 yıllık aof’de çeko bölümünü okuyorum ben 3.sınıfı okudum belli nedenlerden dolayı kaydımı dondurmak istiyorum.Fakat kayıdı dondurduğumda askerlik tecilim bozulurmu.benim şuan 2016 şubat ayına kadartecilim var.kayıdı dondurduğumda ne gibi yol izlemem gerek.
  Teşekküler.

  • admin diyor ki:

   Harç ödeyip kayıt işlemlerinizi yaptırmanız lazım. Okulunuz askeriyeye bilgi göndererek tecilinizi iptal ettirebilir. Siz kayıt işlemlerinizi yaptıktan sonra derslerden kalsanız dahi o şekilde olduğu taktirde teciliniz bozulmaz.

 29. serhat keskin diyor ki:

  Merhaba,
  90 dogumluyum. Hala kaydi devam eden bir ogrenciyken tecilimi bozdurup kasimda gidecek sekilde islem yaptirdim. hem pkuyup hem askerlik yapmak istiyorum dedim. simdi tekrar ailevi meseleler nedeniyle tecil ettirmek istiyorum. Sizce sansim nedir? Bu konuda yardimci olabilir misiniz? Simdiden tesekkurler.

 30. emre diyor ki:

  mrb ben lıseyı acıktan bıtırdım bu sure zarfnda 3 yıl tecıl ettırdım sımdı lıse mezunu oldum tekrar tecıl hakkım varmı acaba

  • admin diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra 2 yıl daha tecil etme şansınız vardır. Sonrasında üniversiteye kayıt yaptırarak tecilinizi uzatabilirsiniz.

 31. Hüseyin özkılavuz diyor ki:

  merhabalar..Ben 1 ocak 2015 e kadar tecilliydim 2 yıllık üniversite öğrencisiyim fakat dönem uzattım ve ağustosda tecilimi bozdurdum uzattığım dönem için harç parasını yatırıp ders kaydımı yaptırdım ve tekrar askerliği tecil ettirmek istiyorum bu mümkünmüdür sayın admin ?

  • admin diyor ki:

   Üniversiteniz öğrenci işlerinden tehir belgesini askerlik şubesine göndermesini isteyerek veya o belgeyi alıp kendiniz bağlı olduğunuz askerlik şubesine teslim ederseniz teciliniz yapılabilir.

 32. fatih diyor ki:

  merhaba 30 yaşındayım ve kaçak durumundayım. üniversiteyi bitiremedim bedelli askerlik için kaçıyorum. ama yakalanmaktan korkuyorum. yasal olarak en azından bedelli çıkana kadar erteleyebilmek için yapılabilecek birşey yok mu? staj vs yapmak gibi?

 33. eren şanlı diyor ki:

  ıyı gunler ben 4 yıllık kamu yonetımı ve 2 yıllık adalet mezunuyum.. askerlıgımın tecılı 2015hazıranda bıtıyor. ben tecıl suresını uzatmam ıcın ne yapmam lazım? okudugum adalet bolumunu 4 yıllık bır fakulteye tamamlarsam tecıl ettırme sansım varmı? yada baska bır bölum okusam?? tecıl ettırmem ıcın nasıl bır yol ızlemelıyım bu konuda bılgısı olan varmı??

 34. mustafa şahin diyor ki:

  iyi bayramlar ben 33 yaşındayım 2014 ağustos ayında doktoradan mezun oldum 2017 ye kadar tecilim vardı ama mezun olunca tecilim kalktı ve kasım 2014′te asker celp emri geldi iş ve aile problemlerimden dolayı tecil ettirmem gerekiyor 1 yıl tecil hakkımız hala mevcut mu tecil ettirmek için ne yapmam gerekiyor?

 35. mehmet diyor ki:

  Askerlik tecili icin yurtdisinda calisiyor olarak gozukursem tecil ettirme sansim varmidir detayli olarak anlatirmisiniz

 36. ercan rek diyor ki:

  Merhabalar,
  01.08.1985 doğumlu Yüksek Lisans Öğrencisiyim sevk tehirim 19 şubat 2017 yılına kadar tehir edilmiştir.Bu tehirimi iptal edip askere gitme kararı alır kasım15′e kadar müracaat edersem şubat 15 celp dönemi içerisinde sevkim olacaktır.Bu süreç içerisinde de ocak ayında yüksek lisansımı tamamlamış olacağım.Olasi bir aksilik durumunda eğer yüksek lisansımı ocak ayında tamamlayamazsam tekrardan Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği Madde 6 ‘nın alt bendi (2)’ye göre ve Madde 12 ‘nin alt bendi(1) -c ye göre
  **Tekrardan sevk tehirimi yapabilmem mümkünmüdür.?
  **Eğer mümkünse azami süre ilk sevk tehirim gibi 19 şubat 2017 mi yoksa azami sürem ne olacaktır.?
  Şimdiden Çok Teşekkür ederim,

 37. Gökhan diyor ki:

  ya birşey sorucam şimdi bakaya durumundayım yani yoklama kaçağı işte herneyse şimdi ben açık öğretim tercih ettim ek yerleştirmeden yerleştim. yukarda bir yazı okudum. ” Üniversite sizden askerlik durumunu gösterir belge isteyecektir. Bakaya durumdayken bunu alabilmeniz mümkün değildir. Ancak askere gidecekmiş gibi askeriyeye başvuru yapıp o celp dönemine kadar süre için bakaya durumunuzu kaldırabilirsiniz. Bu süreci üniversitenin kayıt dönemine denk getirebilirseniz askeriyeden aldığınız belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir ve öğrenci olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.” şimdi ben askerlik şubesine gidip kayıttan bahsetmeden askere gidecem mi diyecem adamlara ? ve diyelimki celp dönemine kendimi bıraktım kayıt dönemi zaten önümüzdeki hafta içi bitiyor hadi kayıtta yaptrdım diyelim kayıt yaptırdıktan sonra askere gönderirlermi beni ? çünkü bildiğim kadar sevkli durum belgesi veriyorlar askere gitmen için… acil yardım istiyorum şimdi ben üniversite kaydını nasıl yapıcam acil yardım istiyorum…

  • admin diyor ki:

   Siz üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra üniversiteden askeriye tehir belgesi göndermesini isteyerek askerlik tecilinizi yapabilirsiniz.

 38. Ramazan atak diyor ki:

  Slm ben 94 doğumluyum lise mezunuyum askerliğimi hiç tecil ettirmdm tecil ettirmek istiyorum liseyi bitireli 3 sene oldu şuan 21 yaşındayim şimdiden teşekkür ederim admin

 39. Murat Usluer diyor ki:

  Ben 11.04.1995 doğumluyum.
  1.Askerligim ne zaman gelecek?
  2.Ne zaman,ne şekilde tecil ettirilir?
  Simdiden teşekkürler.

 40. Deniz diyor ki:

  31 ocak 1986 dogumluyum ve su an 3. Sinif ogrencisiyim . Seneye durumum ne olacak ?

 41. ceyhun diyor ki:

  Merhaba. Yakın zamanda sütlüce askerlik şubesine gittim ve muayene oldum. Aralıkta asker olabileceğimi söylediler. Ayrıca yeni evli olduğum için tecil etmek isteyip istemediğimi sordular. 2 yıl tecil hakkım varmış. Doğrumudur acaba. Yeni evli olduğum için tecil etme hekkım varmı?

 42. melih özçelik diyor ki:

  merhaba ben 1982 doğumluyum.üniversiteyi haziran 2014 te bitirdim mezun oldum yani.(lisans mezunuyum) benim 2 yıl tecil hakkım varmı?tecil yaptırabilirmiyim.cevap verirseniz çok sevinirim.

 43. Mbostancı diyor ki:

  Merhaba 2014 haziran ayında 4 yıllık lisans mezun oldum, fakat ellime askerlik subesinden kagıt geldi yoklama kaçagı olarak.. Tecil ettirebilir miyim? Ne belgeler gerekli tecil işlemleri için?

 44. bilal aydin diyor ki:

  Benim tecilim temmuz 2014 bitti kasim ayimda memurluga atamam olacak su an icin ne yapmaliyim tesekkurler

 45. bilal ay diyor ki:

  Iyi gunler.kasim ayinda ki merkezi atamada atanma ihtimalim yuksek ancak temmuz 2014 tecilim bitti atandiktan sonra askerlik durum belgesi isteyeceklerdir bunu nasil alabilirim yada alabilirmiyim.

 46. Volkan şahin diyor ki:

  Merhaba ben Ağustos Döneminde askerliğe çağrılmışım ve benim hataya acemiliğim çıkmış fakat benim haberim olmadı askerlik kağıdım eski oturduğumuz yere gitmiş ben Açıköğretim kaydımı yaptım yeni öğrendim askerliğimi tecil ettirebilir miyim lütfen yardımcı olun çok önemli

 47. melih özçelik diyor ki:

  merhaba ben 1982 doğumluyum.haziran 2014 te lisans mezunu oldum.askerliği 2 yıl tecil hakkım varmı?eğer cevap verirseniz sevinirim.

 48. onur oz diyor ki:

  slm 2014haziranda. uni den mezun oldum ne zamana kadar tecilliyim ya da tecilim uni bittikten sonra ne zamana kadar basvurabiliyoruz

 49. Merve diyor ki:

  Abim 90doğumlu,açıköğretm lisesinden haziranda mezun oldu
  Tecile başvurabilir miyiz? Geç mi kaldık yoksa?

 50. Okan İnan diyor ki:

  İyi geceler
  Benim tecilim 30.11.2014 bitiyor yüksek lisans için 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım 1 yıl daha tecil ettirebilirmiyim ?

 51. bünyamin diyor ki:

  Ben uzaktan eğitim yüksek lisans öğrencisiyim…yaşım 29 (1986 doğumluyum)
  Yüksek lisans tecilim 2016 ocakta doluyor…Yüksek lisansı bırakıp doktora programına başlamak istiyorum…
  1. Sorum : Uzaktan eğitim yüksek lisansa kayıt yaptırmassam tecilim bozulur mu?
  2. Sorum : Doktoraya hak kazanırsam…Yaşım 29 u doldurmuş olacak,30 dan gün almış olacağım…Doktoraya kayıtta yaptırmabilme hakkım var mı ve askerliğim tekrar tecil olur mu?

 52. Talha diyor ki:

  2012 yılında lisans mezunu olduktan sonra askerligimi 2 yil tecil ettirdim ve tecilin Aralik 2014′te bitiyor. Askerlik subesinden 1 Ekim 2014 tarihli bir yazi gelmis ve yazida bakaya kaldigim ve Aralik 2014 gelmeden basvuru yapmadigim soyleniyor. Ancak Ocak 2012 den bu yana yurtdisinda egitim aldigimdan Kasim ayinin sonuna Türkiye’ye gelip Subat celbine karilmak icin son gun olan Kasim 30′a kadar kayit yaptirmayi dusunuyordum. Gelen yazi hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

 53. TALHA diyor ki:

  Merhaba, tecilim Aralik 2014′te bitiyor ve yurtdisinda dil egitimi almaktayim. Kasim ayinda Turkiye’ye gelip Subat celbine kayit yaptirmayi dusunuyordum ancak Askerlik Subesinden Kasim celbine kayit yaptirmadigim icin bakaya kaldigima dair bir yazo ggelms. Bu ddurumda ulkeye geldigimde ne yapmaliyim?

 54. şefik karabulut diyor ki:

  01.03.1986 doğumluyum. şimdi üniversite 4. sınıftayım. kaç ay sonra 29 yaşına giriyorum.askere alacaklar mı? yoksa mezun olduktan sonra mı? gidecem. bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalae

 55. Burak korkmaz diyor ki:

  merhaba; ben gecen yaz yanı 2013 de liseden mezun oldum ve üzerinden 1 seneden daha fazla gectı hala askerlık subesıne gıtmedm herhangı bı tecıl ıslemı ıcın kacak sayılırmıyım ögrenmek ıstıyorm tesekkurlerJa

 56. Recep Başaran diyor ki:

  Merhaba
  Benim sorum şu
  Ben daha önce askerlik subesine gittiğimde 15 Kasım ‘ a kadar başvuru yaparsam şubatta asker olacağımı söylediler
  Fakat KPSS sınavına girdim ve iyi bir puan aldım KPSS tercihleri ise kasım ayında yapılıcak yani benim yerleşme imkanım var ama kesin net birşey söyleyemem
  ben askerliğe başvuru yapsam ve kasımda KPSS tercihlerimi yapsam biryere yerleşsem tekrardan tecil hakkım oluyor mu

 57. harun çiftçi diyor ki:

  Selamlar. Yüksek lisansta 3.senem doldu.7. yarıyıla girdim. Askerlik durum belgemde ocak 2014 e kadar askerlik açısından bir zorunluluğu yoktur yazıyor. Yüksek lisansı uzattığım için tecilin bozulma durumu varmıdır. İyi günler…

 58. mesut diyor ki:

  merhaba. aöf 4.sınıftayım. 7.yılım ve 29 yaşındayım. askerlik için durumum ne dir acaba. işimin yoğunluğu gereği okulu da daha bitiremedim. 30 yaşında askere çağıracaklar mı. gidersem uzun dönem mi yaparım kaç ay askerlik yaparım. acil cevap verir misiniz…

 59. Mevlüt caner acer diyor ki:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde öğrenciyim 1984 doğumluyum eğere türkiye’ye gidersem sorun olur mu gidiş gelişimde?zor durumdayım rahatsızım Türkiye’ye gidip muayene olmam gerekiyor lütfen en kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim

 60. Eren BOZKURT diyor ki:

  merhaba. ben bu senenin haziran ayında lisans mezunu oldum. 2 yıllık tecil işlemimi hangi tarihe kadar yapmam gerekiyor.

 61. Diren diyor ki:

  2014 Lisans mezunuyum. Askerliğimin tecili için son gün 31 aralık 2014 mü acaba?

 62. barış keskin diyor ki:

  mrb
  yeni evlendim 40000 tl kredi borcum var. 31 aralık 2014 te tecil bitiyor. yaşim 29 .tecil ettirebilirmiyim ailevi nedenlerden ötürü .aileme bakacak kimsem yok

 63. Mert Çalışkan diyor ki:

  merhabalar bu sene yani 28 temmuz 2014 te mezun oldum tecil işlemini hangi süreye kadar yapmam gerekiyor bir tarih belirli mi acaba?

 64. çağlar uk diyor ki:

  tecilim 2016 bıtıyordu ama ben bozdurdum ve suan sağlık problemlerımden dolayı tecıl yapabılırmıyım not :sulıst aldım

 65. 95 doğumluyumm hazıranda muaniye oldum acıktan okuyorum lise tescıl edeblirmiyim. ?

 66. Ahmet özdemir diyor ki:

  Merhaba
  83 dogumluyum gecen sene bitirdim açıköğretimi
  Bu yıll hatta 29 Ekim 2014 yoklama ve bakaya kaçağı tutanağı imzaladım.
  Kanunda mezun olduktan sonra sevk tehir işlemi yapabileceğimi ve bu sürenin iki yıl olduğunu biliyorum.
  Peki yaşım sebebiyle bu hakkımı kullanabiliyor muyum .
  Tesekkurler

 67. Ahmet Tarcan diyor ki:

  Merhaba.Ben 95 doğumluyum muane için gittim sadece şuan sağlık raporu götürmem lazım. Açık lise okuyorum tekrar tecil ettirmek istiyorum. Tecilim bozuldumu ? Bozulduysa tekrar tecil ettirile bilirmi?

 68. mert diyor ki:

  mrhb.kamuda memurum.haziranda işlemlerimi yapıp ağst ta sevkimi aldım ama gitmdim.sonra yüksek lisansa kayıt oldum.tehir için başvurdum.herşey bundan sonra başladı.asal sistemde sevkli görünüyon tehir için bakaya gözükmen lazın dedi,birlik bildirmemiş galiba.sonra bakaya ya çevirdim bizzat uğraştım yani.hala olmadı ve en son ifade ver bakayalını sonlandırıp tehirini yapıcaz dediler(olmayacağını öğrenince ifade vermedim) yine olmadı.y.lisansa kayıt tarihim sevk tarihinden sonra old için yapmadılar.bi türlü yol bulamadım.başka sitelerde bakayayken y.lisansa başlayıp tehir olanlar var.benimki nasıl olmadı çözemedim.lütfen yardım edin.teşekkürler.

 69. Abdullah demirhan diyor ki:

  Meraba ben 95 doğumluyum askerlik başvurusu yaptım.ama liseyi açiktan okuyorum son iki senem var liseyi bitirmek istiyorum peki başvurudan sonra tekrar gidip erteleyebilirmiyim

 70. huseyin i. diyor ki:

  Merhabalar yüksek lisans yapıyorum. 7. döenmdeyim tez hala bitmedi. en geç ocakta bitiyor. Ancak teci bitiş tarihim 12 aralık 2014 yazıyor kağıtta. Benim şubeye ne zaman gitmem gerekiyor bakaya kalmamam yada ceza yememem için. Bir tecil hakkım daha var mı ?

 71. Ali Kemal Daştan diyor ki:

  merhaba, ben henüz üniversite öğrencisiyim ve ocak ayında mezun olacağım. şubat dönemi celbi için başvuru yapabilir miyim, bu mümkün mü?

 72. duman diyor ki:

  üniversite mezunuyum celp dönemim 30 kasım yazıyor yani 30 kasıma kadar askerlik yönünden bir sorunum yok fakat ben bahar dönemi yüksek lisansa yazılıp tecil almak istiyorum 2 ay kadar kaçak durumuna düşüyorum bu sorun olur mu kaçak olduktan sonrada tecil alınabilir mi

 73. Adem tekten diyor ki:

  95 doğumluluar için tecil ne zaman son

 74. osman d. diyor ki:

  Merhabalar ben 91 liyim 2010 yılında mezun oldum liseden sonraki sene 2011 de tecil işlemi
  uygulatarak 2 sene dershaneye gittim. ve 2. senemde açık öğretime kayıt oldum. daha sonra üniversiteye gittim 2 sene ve 2014 yılında mezun oldum. ben dgs sınavına hazırlanmak istiyorum acaba 1 sene daha kalma ihtimalim var mı yoksa askerlik sürem gelmişmidir. tecil süresi ne kadar etkiler beni acaba 1 sene daha çalışma imkanım olurmu yoksa vatani görevime geçme sürem gelmişmidir. cevabınız için çok teşekkr ederim.

 75. Hamza Kartal diyor ki:

  Ben 95 doğumluyum 2014 liseden mezun oldum üniversteyi kazanamadım bir daha ki yıla hazırlanmak istiyorum ama askerliği nasıl ettircem bilgi verirsiniz sevinirim.

 76. tayfun yıldırım diyor ki:

  Merhaba sorumun cevabı yukarıda varsa ve gorememıs anlamamıssam kusura bakmayın benım sorum su 1986 30 mayıs doğumluyum aofde 7 yılım 3 sınftayım benım onumdekı surecte ne kadar tecıl surem var ve hangı ıslemlerı yamam gerekıyor yardımcı olabılırsenız cok sevınırım sanırım 7 yıl azamı sure var bununla ılgılı ne yapmalıyım tecıl bıtıs tarıhı 31 aralık 2015 mı yoksa 30 mayıs 2016 mı bu konularda yardımlarınızı rıca ederım yazım hataları ıcın kusurabakmayın klawyem bozuk :)

 77. halil k diyor ki:

  Meraba ben iki senelik universite mezunuyum diplomami almam lazmdi ve acikogretime yazilicaktim iki sene fakat alamadigimdandolayi uzadi bu mesele suan diplomami aldm ama acikogretim kayitlari bitti ve aralikta tecilim bitiyor acaba bir senelik tecil hakkimi kullanabilirmiyim seneye acikogretime yazilmak istoyorum ve iki sene daha okumak istiyotum cunki ?

 78. Levent balcı diyor ki:

  Slm ben açıktan liseye yazıldım bu dönem askerlimi tecil ettire bilirmiyim

 79. sezer diyor ki:

  merhabalar.bişey sormak istiyorum 91 mayıs doğumluyum 4 yıllık lisan eğitimimi 3.5 yılda bitirdim ve askerliğimi tecil ettirdim 2015 martta tecilim bitiyor kpss ye hazırlanıyorum bir daha tecil ettirme imkanım varmı?anlayışınız için tşk ederim

 80. Mehmet Akif Çay diyor ki:

  Merhabalar. 19.04.1987 doğumluyum. 2012 yılında 4 yıllık üniversite den mezun oldum. Aynı yıl askerliği tecil ettirdim. Eylül 2014 te şubeye gidip askere gidicem dedim. 16 Ekim de formasyon için başvuru Yaptım. Ve kayıt yaptırdım. 25 ekimde askerlik yerim belli oldu. Formasyon eğitimim Kasım’da başlıyor temmuzda bitiyor. Askerliği 1 yıl tecil ettirebilirmiyim. ? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 81. Mustafa diyor ki:

  Merhaba. 2012 lisans mezunu olduktan sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. Tecilim Temmuz ayında bitmiş. Geçen gün eve polis memuru geldi ve bakaya kaldığımı, şuanda normalde asker olmam gerektiğini ve tutanak tutarsa 1.500 tl para cezası olacağını söyledi. Şubeye gidip erteleme yapabiliyorsan yap belgeyi al karakola yanıma gel dedi. 10 gün süre verdi tutanak tutmamak için. Bu ne kadar doğru beni mi kekledi, mevzuatı pek bilmiyorum. Bakaya durumuna düştüm ertelemek için ne yapabilirim. Teşekkür ederim.

 82. yasin diyor ki:

  merhaba. ben lisans 2014 mezunuyum ve bugün tecilimi bozdurdum şubat 2015 de askere gideceğim eğer o tarihe kaqdar iş bulabilirsem tekrar tecil ettirebilirmiyim.

 83. volkan tiryaki diyor ki:

  merhaba, şubat 2015 de askere gitmek istiyorum, tecil bozdurma süresi bitti mi?

 84. Taner Doğan diyor ki:

  Merhaba. ben muayne oldum fakat tecil ettirmek istiyorum 1 seneliğine açik öğretime kaydolup tecil hakkım varmı ?

 85. serdar diyor ki:

  Merhaba bana celp gelmiş tecil ettiricem fakat işimden dolayı bir türlü fırsat bulamadım en son gün 6kasım’a kadar diye e-devlet üzerinden mesaj gelmiş geç kaldım mı acaba? şu zaman içerisinde gitsem tecil ettirebilir miyim? ayrıca okuyorum da aöf olarak.

 86. cihan diyor ki:

  Merhaba:

  2012 senesinde 4 yillik muhendislik bolumunden mezun oldum, mezuniyetten 2 gun sonra yurtdisina ciktim calismak icin, bu sebeple ilk tecilimi yapamadim,2.5 sene gittigim ulkede muhendis olarak calistim sirket oturum ve calisma belgeleri alamadigindan tecil islemlerini yapamadim ayrica gittigim ulkede konsolosluk olmadigindan mezuniyetten dogan 2 yillik tecilimi de yapamadim, 1 ay once turkiyeye donus yaptim ve baska bir ulkeye calismaya gidebilmek icin pasaport cikarmam gerekti,emniyet mudurlugunde yoklama kacagi oldugum icin karakola goturup tebligat imzalattilar 15 gunde askerlik subeye gidip askerlik islemlerini baslatmam gerektigine dair, bu 15 gunde subeye gitmezsem hakkimda nasil bir islem baslatilir,yurtdisina cikislarda sorun olur mu, subeye gidersem direkt askerlik islemlerim mi baslatilir, calistigim ulkenin oturum ve calisma izinleri olmadan sadece orda calistigim sirketten aldigim calistigima dair belgelerimle tecil yapabilir miyim,ayrica gittigim ulkede yabanci bir hnimla evlendim ve 3 aylik bir cocugum var evlilik durumundan tecil yapma durumu dogar mi

 87. metin aslan diyor ki:

  Merhaba ben 2014.eylulunde 2. Meslek yuksek okulumdan da mezun oldum.yani 2.tane myo mezunuyum ve bugun polisten asker kacagi olduguma dair kagit geldi.tecil hakkim var midir?.

 88. demir diyor ki:

  2014 yazında üniversiteden mezun oldum daha askerlik subeye ugramadim 2 hafta sonra geçici mezuniyet belgemi almak için uçağa binicem herhangi birsorun yasarmiyim yada ben suan ne olarak gorunuyorum.

 89. şaban bayyiğit diyor ki:

  Merhaba ben 94 dogumluyum 2016araliga kadar tecilliyim.Araligin sonuna dogru tecili bozdurmayi dusunuyorum.Acaba ne zaman giderim askere.

 90. Ferhat diyor ki:

  Merhabalar.
  Haziran 2014 lisans mezunuyum. İş nedeniyle vakit bulup tecil işlemlerimi gerçekleştiremedim bir türlü. En son hangi güne veya aya kadar bu işlemleri yaptırabilirim? Bunun cevabını askerlik şubesini telefonla arayarak öğrenmeye çalışıyorum, bir bahaneyle telefon kapanıyor.

 91. Özcan ÖZCAN diyor ki:

  kktc mezunuyum T.C vatandaşıyım şubat celbine gitmek istiyordum askere fakat elimde geçici mezuniyet belgesi var ve Çorum askerlik şubesi diplomanın aslını istiyor kktc mezunu olduğumuz için bu gerekliymiş ve diplomanın çıkmasına daha var 30 kasımı geçecek yani bu tarih sonuç olarak 30 kasım son başvuru şubat celbi kaçıyor varmıdır bir çözümü acil.

 92. zeki yıldız diyor ki:

  Merhaba ben 1991 dogumluyum suan da yurt disinda 2 senedir universite okuyorum fakat turkiyede sinava girip orda okumak istiyorum. Askerlik tecili gecen sene bitti. Eger sinavi kazanirsam (insallah) okula kayit icin askerlik durum belgesi isteyecekler. Bu okul kaydinda bi sorun yaratir mi? Sorunsuz bir sekilde bu belgeyi nasil alabilirim? Yardimci olursaniz sevinirim..

 93. murat ateş diyor ki:

  merhaba 2015 şubatta tecilim bitiyor. fakat 2 yıllık öğrenimim daha bitmedi beni askere alırlar mı

 94. Salih diyor ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum. Üniversiteye hazıranıyorum .Son tecil tarihi hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 95. Melih diyor ki:

  Merhaba! 1994 doğumluyum.Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanamadım ve lise mezunu olarak tecil ettirmiştim. Bu sene üniversiteyi kazandım acaba üniversite otamatik olarak tecil ettiriyor mu yoksa askerlik şubesine gidip öğrenci belgesi götürmem lazım mı?

  • admin diyor ki:

   Okulunuz öğrenci işlerine veya herhangi bir askerlik şubesine telefondan tecilinizin yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz.

 96. kaan baş diyor ki:

  merhabalar 95 doğumluyum açıktan lise okuyorum 101 kredim var tecil ettirme şansım varmı

  muayene kağıdımda gelmedi durumum nedir ?

 97. Murat Can diyor ki:

  1995 Mayıs doğumluyum daha herhangi bir universiteye basvurmadım tecil için ne yapmam gerek ?

 98. ismail ilaslan diyor ki:

  merabalar ben üni mezunuyum üniden sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım yalnız sonradan
  tecilimi bozdurdum yalnız bazı sorunlarım war pnları halledemezsem eğer tekrar tecil
  ettirme şansım warmı eğer warsa bunu yerim belli olduktan sonrada yapabilirmiyim
  teşekkürler…

 99. Hakan pekca diyor ki:

  Merhaba. Tecilim 31 aralık 2019 da bitiyor. ben ocak 90 doğumluyum… 29 yaşında üniversitem bitmiş olacak. 29 yaşında yükseklisansa başvursam uzatabilir miyim tecilimi? 33-34 e kadar

 100. Umut can diyor ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum askerlik muayenesi için askerlik şubesine gitmem gerekiyormuş ben adresimize bildirileceğini sanıyordum. Şuanda muayene kaçağısın diyor çevremdeki insanlar açıköğretim Lisesi okuyorum tecil ettirebilir miyim lütfen yardımcı olun.. Teşekkürler

 101. GÖKHAN SENOL diyor ki:

  merhabalar ben 24 yasındayım evliyim sosyolojı okuyorum tecilliyim okudugum bazı yazılarda kayıt yenilemeleride askeriyeye bıldırmek mi gerekiyor ?

  • admin diyor ki:

   Genelde üniversiteniz bu işi sizin adınıza yapar. Ama kontrol etmek isterseniz herhangi bir askerlik şubesini arayarak tecilinizin yapılıp yapılmadığını tc kimlik numaranızla öğrenebilirsiniz.

 102. selmani çöklü diyor ki:

  1992 doğumluğum tecil yaptırmıştım şubat 2015 sonu gibi bitiyor.2 yıllık üniversitede okuyorum 1 inci sınıftayım tekrar tecil yaptırmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve kaç sene tecil olur.

 103. Selmani Çöklü diyor ki:

  1992 doğumluğum tecil yaptırmıştım şubat 2015 sonu gibi bitiyor.2 yıllık üniversitede okuyorum 1 inci sınıftayım tekrar tecil yaptırmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve kaç sene tecil olur.

 104. idris çakmak diyor ki:

  iyi günler ben 1995 doğumluyum okul okumuyorum ama gelecek kayıtlarda açık öğretime yazılacam askerliğimi tecil ederler mi açık öğretime kayıtlar agustos gibi başlıyor beni o zamana kadar askere alırlar mı ki

 105. yalçın şahin diyor ki:

  35 yaşından sonra 4 yıllık bir üniversiteyi bitrsekde 2 yıll tecil hakkımız oluyormu

  • admin diyor ki:

   30 yaşından sonra 4 yıllık bir üniversitede askerlik yapmadan kayıt yenilemeniz mümkün değildir.

 106. ismail diyor ki:

  merhabalar örnegin yeni yasa 2015 ocak ayında gırdı yas sınırı 25 denıldı yasa 6 ay suruyor ben mayısta yasımı doldurmus oluyorum bu haktan yararlanabılırmıyım

 107. asilaz diyor ki:

  merhabalar,
  ben aof 4. sınıftayım. tecilim 31 aralıkta son buluyor. şubatta askere gitmem için en son ne zamana kadar askerlik şubesine gitmem gerekiyor. birde askerdeyken okulum bitince askerliğim 6 aya düşermi
  teşekkürler

 108. kemal doğan diyor ki:

  Merhabalar. 2013 dört yıllık mezunuyum, 2015 eylül ayında tecilim bitiyor.
  Açık öğretim ile uzatma imkanım varmıdır? Yoksa yüksek lisansamı başvurman gerekir?
  Ayrıca ikisinide yapmadığım durumda tecilim bittiğinde hakkımda işlem yapılırımı?
  herhangi bir para cezası varmıdır? Teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Yüksek lisansa kayıt yaptırarak tecil hakkı elde edebilirsiniz. Eğer kayıt yaptırmazsanız bakaya duruma düşersiniz.

 109. efe özet diyor ki:

  merhabalar ben 92doğumluyum 2 yıllık örgün önlisans programı mezunuyum. 4yıllık aöf bölümü okurken 2 yıllık başka bir bölüm tercihi yaptım ve o bölüme kayıt olup 4 yıllık bölümü sildirdim. şu an açıköğretimden 2 yıllık bölüm okuyorum tecil hakkım yok mu?

  • admin diyor ki:

   Aynı denkliğe sahip eğitim düzeyinden sadece bir kere tecil hakkı elde edersiniz. Yani 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırmanız gerekiyor. Açık öğretim programlarından birine kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 110. Can Ateş diyor ki:

  Merhaba,

  Üniversitede bölüm değiştirdiğim için öğrenim sürem uzadı ve hali hazırda lisans öğrencisiyim. Bedelli askerlik için yaş şartını sağlıyorum. Kanun çıktığı anda tecil bozdurup bedelli askerlikten yararlanabilir miyim?

 111. adem taşdemir diyor ki:

  ben 1995 doğumluyken muane oldum askerlik için şimdi ise yaşımı düzelttim 1993 doğumluyum askerlik şubesine gidersem beni 1994 4 olarak yolluya bilirler mi

 112. Ramazan Acar diyor ki:

  Merhaba. 1987 Kasım doğumluyum. Bugün Başbakanın yaptığı bedelli askerlik açıklamayi dinledim. Ben geçtiğimiz Kasım ayının ikinci haftasında 2015 Şubat’ta askere gitmek için tecilimi bozdurmustum. Bir buçuk hafta önce askerlik celbim eve geldi. Ben şimdi bedelli askerlik yapmak istiyorum. Başbakanın açıklamalarına göre bedelli için bütün şartlara uygum. Ancak tecilimi bozdurmustum. Sorum şu ben yarın şubeye gitsem tecilimi bedelli askerliğe çevirebilir miyim ?

 113. meteberk diyor ki:

  hocam merhaba tecilim 31.12.2014 de bitiyor açık öğretim üzerinden liseye devam ediyorum fakat öğrenci durumum donuk gözüküyor şubatta tekrar kayıt yenilemeyle aktifleşicek öğrenci durumum askere gider miyim ? Ne yapmam gerekir tekrar tecil işlemi için

 114. Zafer diyor ki:

  Merhaba,

  31 Aralıkta tecilim bitiyor. Sanırım 1-31 arası sevk için şubeye gitmem gerekiyor.
  1 Ocak 2015′ten sonra bedelliden faydalanmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim?

  Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Askerlik şubesini arayarak bilgi almanızı öneririm. Ama sevk için başvuru yapmamanız lazım.

 115. hamza selvi diyor ki:

  S.a ben 1 sene tecil ettirmiştim. 2014 aralik sonunda bitiyor. Ben askere gitmek istiyorum aralıkta muayene olsam subat 2015 te gider miyim yoksa başka ayda mi ?

 116. :Ömer Yeşilkaya diyor ki:

  1995 doğumluyum Şubatta askerim ama açık öğretimde lise okuyorum kaç yıl tecil etme sansım var ?

 117. yasin önal diyor ki:

  Merhabalar 31 aralıkta tecilim bitiyor ancak ben aöf 4 sınıftayım.Tekrar okul bitene kadar tecil ettirebilir miyim.

 118. ÖMÜR ASLAN diyor ki:

  yüksek lisansa başladım.askerliğim ne zamana kadar tecil olur.sınava başvuracağım tama yakın bir tarih verirseniz sevinirim.şimdiden tşkler.

  • admin diyor ki:

   Yüksek lisans programları 3 yıl tecil hakkı sağlar.

   • kartal asil diyor ki:

    ben de yüksek lisans yapıyorum. okul 3 yıl 4 ay tecil yaptı. 2015 ocak ayında tecilim bitiyor. ama benim tezim bitmedi. tezi bitirmek için 6-7 aya daha ihtiyacım var. 6-7 daha nasıl tecil ettirebilirim?

 119. anıl gündoğan diyor ki:

  merhabalar 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak için başvurdum kabul edildi fakat aynı dönemde lisans bir bölüm kazandım lisans eğitimim bittikten sonra tecil hakkım devam eder mi ? ve aynı dönem yüksek lisans başlasam tecil hakkım kaç yıl olur teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra tecil hakkınızı kullandınız ve sonra üniversite kazandınız sanıyorum. Şuan lise için geçerli olan tecil hakkınız iptal olmuştur. Üniversite öğrenciliğiniz sürecinde 29 yaşına kadar askere gitmek zorunda değilsizin. Daha öncesinde mezun olursanız üniversiteden sonra 2 yıl daha tecil hakkınız var. Bu süre içerisinde yüksek lisans öğrencisi olursanız öğrenciliğiniz sürecinde 3 yıl yıl tecil ettirebilirsiniz. Yüksek lisansdan mezun olmadan kaydınızı sildirip yeniden bir yüksek lisans programına kayıt yaptırarak 35 yaşınıza kadar tecil hakkı elde edebilirsiniz.

 120. murat aslan diyor ki:

  merhabalar benim eskerlik yerim belli oldu 19 aralıkta gidecem bedelliden yaralanabilmek için 12 gün kaçak mı olmam gerekli

 121. hamza selvi diyor ki:

  S.a ben 1 sene tecil ettirmiştim. 2014 aralik sonunda bitiyor. Ben askere gitmek istiyorum aralıkta muayene olsam subat 2015 te gider miyim yoksa başkaa ayda mi
  ?

 122. zeki yıldız diyor ki:

  Admin..Merhaba ben 1991 dogumluyum suan da yurt disinda 2 senedir universite okuyorum fakat turkiyede sinava girip orda okumak istiyorum. Askerlik tecili gecen sene bitti. Eger sinavi kazanirsam (insallah) okula kayit icin askerlik durum belgesi isteyecekler. Bu okul kaydinda bi sorun yaratir mi? Sorunsuz bir sekilde bu belgeyi nasil alabilirim? Yardimci olursaniz sevinirim..

 123. cemal akyüz diyor ki:

  Merhabalar benim sorum şu ağustos celbinin başvuruları 31 mayısta bitiyor ben bu tarihe kadar üniyi bitiremiyorum çünkü sınavlar haziranda oluyor.31 mayısa kadar başvursam ve haziranda okuldan mezun olsam ağustos celbinde kısa dönemmi askere giderim yoksa 31 mayısa kadar mezun olamadığım için uzun dönemmi giderim? Cevaplandırırsanız sevinirim.

 124. Servet Yılmaz diyor ki:

  Merhaba ben liseden 2013 yılında mezun oldum. 02.08.1995 doğumluyum. Tecil ettirmek için sürem geçmiş midir? En son hangi tarihe kadar tecil ettirebilirim? Bana tecil için geç kaldın hadi bakalım askere derler mi? :)

 125. Mehmet Cicik diyor ki:

  Hocam merhaba benim senelik okulum iki sene önce bitti ama ben mezun olmadım altttan dersim var . Aslında bilerek mezun olmadım şimdi önümüzdeki YGS sınavına hazırlanıyorum inşAllah iyi bir bölüö kazancam. Fakat benim askerlik ne olcak tecil işlemlerinde nasıl sorunlar ile karşılaşırım. Aslında bu ayın sonu bitiyor imiş tecil sürem tekrak uzatmak için en yapmalıyım Teşekkürler.

 126. TALİP KANTAR diyor ki:

  size bi sorum olacak Ben 95 dogumluyum tecilim vardı lakin tecili bozdurmuştum
  şimdide üniversite durumum oldu tekrar bozulan tecili tecil ettirir miyim yani tekrardan tecil hakkımı kullanabılırmıyım ?

 127. Turan kur diyor ki:

  2 yıllık üniversite mezunuyum.. Okuldan mezun oldum diplomamı aldım..1 OCAK 2015 TECİLIM BİTİTYOR.. TECILIMI LİSE DİPLAMASI İLE YAPTIRMISITIM 2 YILL. Şuan tekrar tecıl yaptırmak istiyorum bu mumkunmu… aöfye kayıttda yaptıramadımçç

  • Deniz Temur diyor ki:

   Aynı durumdayız kardeşim. cevap alamamışsın bi bilgi verebilecek yok mu ?

   • admin diyor ki:

    2 Yıllık Üniversite mezunlarının 2 yıl daha askerlik tecil etme hakları vardır. Askerlik Şubesine Tecil işlemleri için başvurunuz. İyi günler.

 128. Cenk Tarakçı diyor ki:

  Merhabalar,89 doğumluyum lise mezunuyum yükseokulu yarım bırakmak zorunda kaldım tecilim 2013 te bitti,şuan haziranda sınava girip özel üniversiteye başvurmak istiyorum ancak okullar askerlık durum belgesi istiyor.Şubeye gitsem kayıt için durumu anlatsam verirlermi tecil ?

 129. mikail emir diyor ki:

  merhaba. ben 1992 doğumluyum. 2010 yılında liseden mezun oldum. 2011 yılında hiç bir lise veya üniversiteye gitmeksizin 3 yıllık tecil aldım. 2012 yılında üniversiteyi kazandım. 2 yıllıktı. bu sene bitti okulum ve tecilim 31 aralık 2014 te bitiyor. benim tekrar tecil hakkım var mı. üniversite bitiminde 2 yıllık tecil hakkı varmış. bu benim için de geçerli midir? acil cevap. şimdiden teşekkürler

 130. emrah diyor ki:

  merhaba ben ön lisanstan mezun oldum aöf ye geçiş yaptım geçiş yaptığımda kayıt için tecil belgesi istediler ve iki yıl tecil ettirdim o tecili okulum uzattı ama ocak ayında okulum bitcek tekrar etil etme hakkım var mı ? yoksa derslerden birini tek derse bırakcam teşekkürler

  • Semih ömer başovalı diyor ki:

   Emrah kardeş galiba ikinci üniversite olduğu için tecil yapmıyorlar bence bırakma dersi galiba her halükarda gidiyorsun askere

 131. Eren pamuk diyor ki:

  merhaba ben liseyi terk ettim ve acık öğretim okumadım askerlik yasım geldi ama tecil ettirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor tecil ettirebilir miyim

 132. hakan kahveci diyor ki:

  merhaba sorumu lütfen cevaplayın..ben 89 dogumluyum..2009 senesinde üniversiteye yerleştim..egede hemşirelik okuyordum 2.sınıf sanırım 2014 yada 2015 yılına kadar tecil edildi askerligim fakat ben bölüm degiştirmek istiyorum suanda ygs ye hazırlanıyorum..yeniden tecil edebilirmiyim askerligi..yoksa
  yeni kayıt yaptırdıktan sonra askere alırlar mı acil cevaplayın lütfen..

  • admin diyor ki:

   Okuduğunuz bölümden mezun olduktan sonra başka bir üniversitede lisans düzeyinde eğitim alırsanız o zaman tecil hakkınız olmaz. 30 yaşına kadar her hangi bir üniversiteden mezun olmamak kaydıyla tekrar bir üniversiteye girerek tecil yaptırabilirsiniz. Yani sizin durumunuzda teciliniz devam ederken başka bir üniversiteye kayıt yaptırırsanız 5 yıl daha teciliniz olur. İyi günler.

 133. mikail sezer diyor ki:

  merhaba hocam.ben 86 dogumluyum hala universite de ogrencıyım.bedelli askerlikten faydalanabilirmiyim..bedelli icin diplama lazım mı..ne yapmam gerekiyor..tesekkurler..

  • admin diyor ki:

   Evet bedelli askerlik için yaşınız tutuyor ve ücretini ödedikten sonra hiç bir şeye gerek yok bedelli askerlik için.

 134. emre diyor ki:

  Merhaba ben yurtdisinda dil eğitimi gormekteyim.egitimim bittikten sonra doktaraya basliyacagim.turkiyede askerligim teciltecilli.bedelli askerlik yasasindan yararlanabiliyormuyum? Tum sartlari sagliyorum. tecil islemim ne olcak? Bedelli icinicin burdan konsolosluktanmi basvurmam gerekiyor?

 135. Mehmet Büyükaşık diyor ki:

  Merhaba. Benim askerlik tecilim 18 haziran 2015′te bitiyor üniversite mezunuyum. fakat celp tarihim Kasım 2015 olarak görünüyor. Eğer ben yükseklisansa Eylül 2015′te başlasam tekrar tecil ettirmem kabul edilir mi ? Yoksa mecburen Şubat 2015′te mi yükseklisansa başlamam gerek. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 136. Semih ömer başovalı diyor ki:

  İki yıl örgün okudum su an açık ogretimde de iki yıllık okuyorum ikinci siniftayim evleneli yaklaşık 1 yıl oldu ve ocakta çocuğum olacak allah nasip ederse şubatta ta asker gozukuyorum tecil hakkım var mi ikinci üniversite sen dolayı tecil yok biliyorum

 137. yusuf diyor ki:

  slm admin ben 1991 dogumluyum 2 ekimde tecilimi bozdurdum şubatta gitmek istiyorum dedim 2015 kütügüm mayıs gönderiyor kesin şubatta gidebilirmiyim acil lütfen teşkkürler

 138. yusuf yusufoğlu diyor ki:

  merhaba ben 4 yıllık üniversite eğitimimi bitirdikten sonra iki yıl tecil yaptım ve aynı zamanda y lisansa başvuru yaptım ve şu an y lisans okumaktayım ve tecilimde devam ediyor bedelli askerlik için yaşım tutuyor bedelliye başvuru yapmam için ne gerekiyor? cevaplarsanız sevinirim

 139. emrah diyor ki:

  88 doğumluyum ön lisanstan mezun oldum ve yatay gecısten 2 den aöf 4 yıllıga gectım bu gecıste aof kayıt ıcın askerlık tecıl belgesı ıstedı on lısans dıplomamla askerlıgımı tecıl ettım aof ye gecınce ogrencı oldugum ıcın okul askerlık subesıne okuyo dıye bıldırdı suan 4 yıllıktan ocak ayında mezun olcam ama kredı borcum var ben askere gıdersem o borc odenemez eger tecıl hakkım yoksa mezun olmucam (admın cvbnı beklıyorum tesekkurler)

 140. tolga şimşek diyor ki:

  1995 dogumluyum muane oldum subatta askersın dedıler yanı 95/1maddı sıkntılarm var muane oldum teshcıl ettırme şansım varmı ?

 141. Orçun diyor ki:

  Merhaba
  88 doğumluyum 2006 yılında üniversiteye girdim uzmanlık almak için farklı bir dala yöneldim ve okula 2009 dan itibaren gitmedim. ve harc yatırmadım. şu an e- devlet öğrencilik hakkı var diyor.

  Sorum 1: Tecil ettirmem mümkün mü
  Sorum 2: üniversite ile ilişkimi kesersem bedelliden yararlanabilir miyim ?

  Lütfen rica ediyorum cevaplayınız…

  • admin diyor ki:

   1:Üniversitenizle görüşüp kaydınızın devam edip etmediğini öğrenin. Çünkü e-devlet güncel olmayabiliyor. Öğrenciliğiniz aktif ise üniversite sizin tecilinizi yapar zaten.
   2: Üniversitede öğrenci olmanız bedelli askerlik yapmanıza engel teşkil etmez. Eğer 01.01.1988 ve öncesi doğumluysanız bedelli askerlikten yararlanabilirsiniz.

 142. sinan seymen diyor ki:

  12.04.1993 dogumluyum. 2 yıllık on lisandtan mezun oldum. Devamında aof 4 yilliga geçiş yaptim.fakat tecilimi bozdurmak istiyorum. Tecilimi bozdurduktan sonra be zaman asker olurum. Ve askere gittiğim zaman açıköğretim sınavlarına girebilir mi yorum yardımlarınızı bekliyorum

 143. yusuf karasu diyor ki:

  merhaba ben 95 doğumluyum bu yılın başında muayene oldum bana 2015 ağustos ayında gidiyosun dediler bende erken gitmek için muhtemel yapıp şubat ayında gitmek istiyorum dedim ama açık öğretim lise okuyorum lise mezunu olmak istiyorum bunun için askerliği tecil ettirme imkanım var mı ? teşekkür ederim…

  • admin diyor ki:

   Öğrenci olduğunuzu ve tecil ettirmek istediğinizi askerlik şubesine bildiriniz. Daha sonra sitemize konuyla ilgili durumunuzu paylaşırsanız seviniriz. İyi günler.

 144. kemal ali diyor ki:

  Üniversiteden kayıt sildirdikten sonra 2 yıl tecil hakkımızı kullanırsak bundan sonra okuyacağımız üniversiteden mezun olduğumuzda 2 yıl daha tecil hakkım olur mu?

 145. slm diyor ki:

  sşlm 1995 dugumluyum tecil belgemi verdim sonra bi nedenden dolayı vaz gectım 1995 lilerle askere tecili bozdurub gidebilirmiyim

 146. Orçun diyor ki:

  Şu an kaçak veya bakaya olanlar bedelliden yararlanabiliyor. öğrenciliğimi iptal edersem
  yoklama kaçağı durumuna düşüp bedelliden yararlanma imkanım olabilir mi
  (biraz alengir düşündüm ama mecbur bırakıyorlar :D )

 147. servet arikan diyor ki:

  19 aralikta teslim olmasi gereken arkadaslar varsa ben sünüs almamistim ve sabah subeye gidip bedelliye cevirdim bilginize

 148. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba Abi,
  Ben 1.1.1985 doğumluyum ve şu anda bir üniversiteye kayıtlıyım okula 2003 yılında girdim 1
  yıl hazırlık okudum 5 yılda kendi bölümüm 2009 da mezun olmam gerekiyordu ancak ben
  derslerde zorlandım gidemedim derslere kayıt yaptım ama gitmedim okul uzadıkça uzadı şu an hala o okulda öğrenciyim ama uzatmalı.Okula eylül zamanı ders kayıtlarını yaptım dolayısıyla
  A-Otomatikman askerliğim tecilli olduğu icin mi kayıt yapabildim?
  B-1.1.2015 30 yaşımdan gün alıyorum -eylül ayında yapıldıysa eğer-tecilim hala geçerli mi?
  C-Okulda lisans öğrencisiyim bedelliden faydalanabılıyor muyum?
  D-1.1.2015 30 umdan gün aldığımda tecil otomatikman bitip bakaya hale mi düşeceğim
  dolayısıyla bedelliden faydalanamaz mıyım?

  • admin diyor ki:

   Her türlü bedelliden faydalanabiliyorsunuz. Hayırlı olsun. Yaşınız ve maddi durumunuz uygun ise bedelliden yararlanamama ihtimaliniz yok.

 149. tolga şimşek diyor ki:

  orta okul mezunuyum açıktanda okuyorum muane oldum ama bi sebeblerdndolayı gıtmek ıstemıyorum 95/1

 150. yusuf diyor ki:

  merhaba yine ben admin ben bişey sorucam muayene oldum ağustos da gidiyosun dediler ben erken gtmek istiyorum dedim bana verilen kağıtta muhtemel sevk tarihi şubatın dördü yazıyo ben bazı sıkıntılardan dolayı erken gitmekten vazgeçtim bunu iptal etmek mümkün mü ve beni gerçekten şubatta gönderirler mi ?…

  • admin diyor ki:

   Bunu iptal etmenin tek yolu tecil ettirmektir. Sizin eğitim durumunuza göre üniversiteye veya yüksek lisansa kayıt yaptırarak tecil hakkı elde edebilirsiniz.

 151. yusuf diyor ki:

  peki muhtemel sevk tarihini kesin tarih olarak görebilirmiyiz yani gönderme ihtimalleri varmı

 152. sezgin erden diyor ki:

  meraba admin ben muayene oldum şubatta gideceksin dediler ama şimdi tecil ettirmek istiyorum olur mu?

 153. Sergen CAN diyor ki:

  Merhaba,
  Yüksek öğretim kurumunda kayıt yenilemesi yapmadım. Sevk tarihim 2015 Şubat olarak gözükmektedir.
  Ocak ayında tecilim bitecek. Şubat ayında kesin olarak gider miyim ? Mayıs ayına atama olur mu ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

 154. Erman diyor ki:

  Merhaba,

  1992 doğumluyum. 2012 ekim ayında açık lise ek-c2 belgesiyle askerliğimi 2014 yılının sonuna kadar tecil ettirmiştim. 2014 ağustos ayında yani 3. dönem sınavında mezun oldum ve geçen gün diplomamı aldım.

  Şu an 22 yaşındayım. Şimdi gitsem açık lise diplomasıyla askerliğimi tecil ederler mi? 22 yaşında lise diplomasıyla askerliğimizi tecil ettirebiliyor muyuz? 22, 23 yaşlarında lise diplomasıyla askerliğini daha önce tecil ettirmiş olan var mı acaba?

 155. Fatih KARA diyor ki:

  Merhaba
  Ben 1987 doğumluyum bedelli askerlik yapacaktım daha önceden tecil ettirmek için şubeye gittiğimde muayene olmam gerektiğini söylemişlerdi. Muayene olduğumda ordaki doktor (komutan) beni GATA ya sevk etmişti çürük alma ihtimalim var tansiyon ve düz tabanlıktan bedelli ücretini yatırmadan önce nasıl öğrene bilirim bunu? Eğer çürük alma ihtimalim varsa bunu kaçırmak istemem.

  • admin diyor ki:

   Çürük olma durumunuzu kesinleştirmek için askeri bir hastaneden durumunuzu kanıtlar belgeniz olmalıdır. Bu durumda bedelliye gerek kalmadan askerlik yapmama imkanına sahip olabilirsiniz. İyi günler.

 156. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba ben 86 dogumluyum ünv. yeni btti tecilimi bozdurdugum halde bedelliden yararlanabilir miyimm?

 157. mehmet ali diyor ki:

  Bu hafta tecilimi bozdursam mart ayında gidebilir miyim askere bide yedek subay olmak için bişeyler yapılabilir mi ben bilgisayar mühendisiyimde.

 158. kenan diyor ki:

  merhabalar ben 86 doğumluyum.şu an üniversiteden tecilli durumdayim.herhangi bir işlem yapmadan bedelli askerlikten yararlanabilir miyim?

 159. yasin diyor ki:

  1995 doğumluyum liseden bu sene mezun oldum üniversite sınavına hazırlanıyorum askerlik için sıkıntı çıkmaması için şuan ne yapmam lazım tecil mi ettirmem lazım yoksa otomatikman tecillimiyim yada ettirmessem kaçak mı oluyorum?

  • admin diyor ki:

   En kısa zamanda askerlik şubesine gidip 3 yıl askerlik tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Siz askerlik şubesine tecil için başvuruda bulunmazsanız yoklama kaçağı olursunuz. İyi günler.

 160. kadir38 diyor ki:

  mrb admin ben 93 doğumluyum 2 yıl önce üniversiteye hazırlanmak içn 2 yıl tecil ettirdim şimdi tecil bitti üniyide kazanamadım ama sigortalı işe girdim işimi sağlama almak için bir 4 5 ay daha çalışmam gerek tekrar gitsem tecil ettirmeye ederlermi yoksa direk götürürlermi ?

  • admin diyor ki:

   herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmazsanız teciliniz bittiği için bakaya durumuna düşebilirsiniz. Askerlik şubesiyle görüşmenizi öneririz.

 161. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba ben bu hafta tecilimi bozdursam nezaman -askere alırlar? Aslında ben bilgisayar mühendisiyim ve yedek subay olmak istiyorum bunun için bişey yapabilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Tecilinizi bozdurduktan sonra askerlik şubesinde işlemleriniz yapılırken “Yedek subay olmak istiyor musunuz?” sorusuna evet cevabını verirseniz Yedek Subay olarak askerlik yapma şansınız olabilir.

 162. Mustafa BİLGİN diyor ki:

  Merhaba ben acik öğretim lisesi ögrencisiyim tecilim 2015te bitiyor 13 donem üzeri öğrencisiyim ek c2 belgesini şubeye götürdüğüm taktirde tecilimi uzatabiliyor muyum??

 163. muzaffer Atacak diyor ki:

  Mrb. Ben 95_1 askere gitcem. Ama ben Şubat celp ni istedim. Ama benım kütükük 4 alıyor. Şubatta kesin gidermiyim.

 164. gokhan balıkesir diyor ki:

  1994 dogumluyum.universite yüzünden ertelendi ocak 20 gibi okulum biticek.askerlik için hemen basvurucam yaklaşık en erken ne zaman gidebilirim hemen gitme şansım var mı birde biz bu donemleri bekliyormuhuz 95/1 95/2 gibi bunları bekliyor muyuz yoksa onlara bağımsız gidebiliyor muyuz bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin diyor ki:

   Mezun olduktan sonra askerlik şubesine gidip en yakın celp döneminde askere alınmak istediğinizi belirtirseniz gerekli işlemleri yapacaklardır.

 165. Özer diyor ki:

  2009 girişliyim, bu yılın haziran ayında mezun oldum. Yoklama yaptırmam gerekiyor mu? Ne zamana kadar? Hangi belgelere ihtiyacım var?

  • admin diyor ki:

   Üniversite mezunu iseniz 2 yıl tecil hakkınız bulunmaktadır. Askerlik Şubesine Diploma, fotoğraf ve kimlik götürdüğünüz taktirde tecil işleminiz gerçekleştirilebilir.

 166. Levent ÖZTÜRK diyor ki:

  1995liyim unıversıte okuyorum şuan okulu 15 01 2015de dondurabiliyom tecili bozdururduğumda askere ne zaman giderim ?

  • admin diyor ki:

   Tecil bozdurma işlemi askerlik şubesinin durumuna bağlı olarak gerçekleştirilir. En yakın askerlik şubesine başvurmanız gerekir.

Askerlik Tecil Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz